بلاکچین در حوزه احراز هویت

کاربرد بلاکچین در احراز هویت

بلاک چین یک دفتر کل دیجیتال غیرمتمرکز است که برای ثبت همه تبادلات اطلاعات در شبکه خود طراحی شده است. برای حفظ امنیت تبادل داده در شبکه، جریان بلاک چین فرآیندی است که داده‌های کاربر را با دفتر کل توزیع شده مقایسه و در صورت یکسان بودن تأیید می کند. همچنین به کمک این فناوری می توان هویت دیجیتال کاربر را به طور همزمان تأیید کرده تا از رمزهای عبور و داده های کاربر محافظت کند. این فرآیند به عنوان احراز هویت بلاک چین شناخته شده است.

  • احراز هویت بلاک چین به سیستمی اطلاق می شود که برای افزایش امنیت کاربران و تأیید هویت کاربر توسعه یافته است و به کاربران این امکان را می دهد به منابع موجود در فناوری های ارز دیجیتال، تراکنش ها، رمزارز‌ها و غیره متصل شوند.
  • از فناوری دفتر کل توزیع شده بلاک چین و روش‌های احراز هویت برای افزایش حریم خصوصی و امنیت سیستم‌های احراز هویت استفاده می‌کند.
  • کل شبکه مبتنی بر بلاک چین قادر است امکان یکپارچگی داده های خود را داشته باشد.
  • اطلاعات شخصی مورد استفاده برای تأیید هویت کاربر در هش بلوک مانند نام کاربری یا رمز عبور ذخیره می شود. این امر به دستیابی به یک هویت مستقل کمک می کند.

نمونه هایی از کاربرد بلاکچین در احراز هویت

در بخش زیر در مجله خط دید ، به پنج کاربرد بلاکچین در احراز هویت اشاره می‌کنیم:

تراکنش های مالی:

فناوری بلاک چین را می توان برای همه تراکنش های مالی اعمال کرد. به دلیل بلاک چین، امنیت مالی تا حد زیادی بهبود یافته است. اساساً فناوری بلاک چین برای پردازش و ثبت تمام تراکنش ها در شبکه خود توسعه یافته است. امروزه بسیاری از بانک ها شروع به استفاده از کاربرد بلاکچین در احراز هویت برای بهبود امنیت پرداخت ها و تراکنش های خود کرده اند.

زنجیره تامین:

زنجیره تامین بلاک چین به اعضای شبکه خود در ثبت اطلاعات مرتبط مانند قیمت، تاریخ، مکان، کیفیت، گواهینامه و غیره کمک می کند که زنجیره تامین را به طور موثرتری مدیریت کنند. در دسترس بودن این اطلاعات در بلاک چین می تواند ردیابی زنجیره تامین را بهبود بخشد. کاهش زیان ناشی از جعل و بازارهای خاکستری، افزایش شفافیت و انطباق با تولید قراردادی برون سپاری، و به طور بالقوه تقویت موقعیت شرکت از دیگر مزایا کاربرد بلاکچین در احراز هویت است.

مراقبت های بهداشتی:

 قابلیت ردیابی داروها در مراقبت های بهداشتی بسیار مهم است، زیرا صنعت داروسازی یکی از مستعد‌ترین صنایع برای کلاهبرداری و تقلب در جهان است. فناوری بلاک چین به صنعت داروسازی کمک می‌کند تا محموله‌های دارو را برای مبارزه با جعل، که یکی از نگرانی‌های اصلی صنعت مراقبت‌های بهداشتی است، ردیابی کند. برای مطالعه بیشتر این مقاله را مطالعه نمایید.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: مقیاس پذیری در بلاکچین

امنیت سایبری:

 امنیت سایبری حفاظت از سیستم‌ها و شبکه‌های رایانه‌ای در برابر حملات دیجیتال و حفاظت از داده های حساس در رایانه‌ها یا پایگاه‌های داده است. در امنیت سایبری، بلاک چین می‌تواند با استفاده از زیرساخت کلید عمومی، کنترل‌های امنیتی پیشرفته‌ای را برای تأیید هویت طرف‌ها و رمزگذاری ارتباطات آنها فراهم کند. رمزگذاری کلید عمومی در شبکه های بلاک چین به حفظ محرمانه بودن کاربر کمک می کند.

کاربرد بلاکچین در احراز هویت

هویت شخصی:

 از آنجایی که هویت‌ها در دفتر کل بلاک چین غیرمتمرکز هستند، بلاک چین‌ها به کاربران نهایی کنترل بیشتری بر هویت دیجیتالی خود می دهند. بلاک چین سوابق تغییرناپذیری را برای اهداف مدیریت هویت و پزشکی قانونی فراهم می کند. به دلیل ماهیت غیرمتمرکز فناوری بلاک چین، داده ها نمی توانند دستکاری شوند. بنابراین، هویت های شخصی به کمک کاربرد بلاکچین در احراز هویت کاملا امن هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا