بلاکچین در حوزه سلامت

کشور های استفاده کننده از مزایای فناوری بلاکچین در حوزه سلامت و پزشکی کدامند ؟

استونی با نام رسمی جمهوری استونی کشوری است در منطقه بالتیک، در شمال اروپا. خلیج فنلاند از شمال با این کشور و از جنوب با لتونی همسایه است. استونی از پیشرفت های باورنکردنی، دستمزد پولی بالا و یکی از سریع ترین اقتصادهای در حال توسعه در اتحادیه اروپا برخوردار است. ساکنان استونی در سراسر جهان دارای مراقبت های پزشکی گسترده، آموزش رایگان و یکی از طولانی ترین مرخصی های زایمان با حقوق در OECD هستند. استونی اولین کشور در جهان است که سیستم EHR را راه اندازی کرده است که تمام داده های بیماران را از تولد تا زمان مرگ ثبت می کند و شامل کشور های استفاده کننده از مزایای فناوری بلاکچین در حوزه سلامت و پزشکی می باشد . به کمک مزایا فناوری بلاک چین در حوزه سلامت و پزشکی کیفیت مراقبت های بهداشتی استونی بسیار خوب است.

استونی یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیا از نظر دیجیتالی است. اطلاعات خدمات پزشکی استونی ۹۹ درصد دیجیتالی شده است. استونی اولین کشوری است که از مزایا فناوری بلاک چین در حوزه سلامت و پزشکی استفاده می کند. از سال ۲۰۰۸، “مهرگذاری زمانی مرتبط با هش” در بخش عمومی و خصوصی استفاده شده است.

کشور های استفاده کننده از بلاک چین در حوزه سلامت و پزشکی

چطور استونی از مزایا فناوری بلاک چین در حوزه سلامت برای بهبود خدمات درمان استفاده می‌کند؟

در سال ۲۰۱۶، بنیاد سلامت الکترونیک استونی یک فناوری بلاک چین را برای ایمن کردن سوابق سلامت بیماران راه اندازی کرد.

در سال ۲۰۱۱، کارشناسان استونی به همراه  کمپانی Guardtime، یک شرکت امنیت سایبری مستقر در استونی در سال ۲۰۰۷، از علم بلاک چین زیرساخت امضای بدون کلید (KSI) برای غیرقابل نفوذ کردن سوابق سلامت استفاده کردند. دلیل اصلی KSI استفاده انحصاری از رمزنگاری تابع هش است که به جای وابستگی به سایر مقامات اعتماد متمرکز، اعتبار سوابق را می دهد. در سال ۲۰۱۶، بنیاد سلامت الکترونیک استونی یک فناوری بلاک چین را برای ایمن کردن سوابق سلامت بیماران راه اندازی کرد.

ساکنان استونی کارت های هوشمندی را حمل می کنند که از طریق آن می توانند به بیش از ۱۰۰۰ پورتال دولتی آنلاین دسترسی داشته باشند تا سوابق سلامتی خود را بررسی کنند.در مقایسه با سیستم سنتی، در مورد حفاظت از شبکه های معمولی مانند فایروال ها، حملات می توانند برای مدت طولانی شناسایی نشده باشند، و همچنین یافتن مقدار اطلاعاتی که به سرقت رفته یا از بین رفته است دشوار است.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بلاکچین در سلامت و مراقبت‌های بهداشتی

بلاک چین با تغییر ناپذیر کردن اطلاعات، سوابق سلامت آنلاین را ایمن می کند. هکرها نمی توانند هیچ تغییری در داده ها ایجاد کنند و کشور های استفاده کننده از مزایای فناوری بلاکچین در حوزه سلامت و پزشکی نیز با همین دیدگاه به آن روی آوردند. تمام تراکنش‌های دیجیتالی که با مزایا فناوری بلاک چین در حوزه سلامت و پزشکی انجام می‌شوند به‌طور برگشت‌ناپذیر ثبت می‌شوند. تغییر سوابق دشوار است زیرا آنها در بسیاری از رایانه ها به صورت بلادرنگ از طریق یک دفتر کل توزیع شده در سطح جهانی به اشتراک گذاشته می شوند.

مزایا فناوری بلاک چین در حوزه سلامت و پزشکی در کشور استونی

  • پزشکان دسترسی نامحدودی به اطلاعات بیمار دارند و زمان لازم را برای هر یک از بیماران خود اختصاص می دهند.
  • اطلاعات تغییرناپذیر است و هکرها نمی توانند هیچ تغییری در اطلاعات ایجاد کنند. از این رو، اطلاعات را نمی توان تعدیل کرد.
  • حجم عظیمی از سوابق را می توان تحت یک دفتر کل امن قرار داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا