بلاکچین در حوزه بیمه

بلاک چین در بیمه و امنیت اطلاعات بیمه شدگان

روش های سنتی حفظ اطلاعات به صورت متمرکز منجر به سیلوهای اختصاصی سازمانی و ناکارآمدی در سیستم های فناوری شده است. با این حال، در یک اقتصاد مشارکتی، اعتماد از شفافیت ناشی می شود. این امر توسط شرکت کنندگان Blockchain  با توانایی به اشتراک گذاری یک دفتر کل به روز شده هر بار که تراکنش از طریق تکرار همتا به همتا اتفاق می افتد ارائه می شود. رمزنگاری برای اطمینان از اینکه مشارکت‌کنندگان شبکه تنها بخش‌هایی از دفتر کل را که مربوط به آن‌ها است می‌بینند و تراکنش‌ها ایمن و تأیید شده هستند استفاده می‌شود. در این مقاله خط دید به بررسی بلاک چین در بیمه و امنیت اطلاعات بیمه شدگان خواهیم پرداخت.

بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده است که شامل لیستی از رکوردهای داده در سرورهای غیرمتمرکز است که به عنوان گره یا نود کار می کنند. هر گره یک کپی کامل از بلاک چین دارد، یک منبع مشترک از حقیقت داده‌ها. گره‌ها یک کپی از دفتر کل را همراه با ارز دیجیتال از طریق فرآیندی به نام ماینینگ نگهداری می کنند.

 تراکنش زمانی به دفتر کل اضافه می شود که اکثریت گره ها در مورد اعتبار تراکنش توافق کنند. بلاک چین درحال دریافت محبوبیت و مقبولیت در بین بازارهای بانکی، خدمات مالی و بیمه (BFSI) می‌باشد.

صنعت بیمه در حال تغییر و حرکت به سمت فناوری های باز، شبکه های استعداد باز و سیستم های اطلاعات باز است. با توجه به این سناریو، راه‌حل‌های بلاک چین و قراردادهای هوشمند این پتانسیل را دارند که بازارهای بیمه را کاملاً خودکار کنند، در حالی که با رعایت شرایط مقرر، وجوه مالی را قفل و باز می‌کنند. علاوه بر این ریسک قیمت‌گذاری پویا و امکان تکامل بازارهای جدید به کمک بلاک چین در بیمه و امنیت اطلاعات فراهم می‌کنند.

بلاک چین در بیمه و امنیت اطلاعات بیمه شدگان

فناوری پیچیده بلاک چین در بیمه و امنیت اطلاعات چه مسیری را تا به امروز طی کرده؟

با گذشت زمان، با تکامل بازارهای بیمه همتا به همتای جدید که توسط بلاک چین ها تامین می شود، واسطه گری می تواند اتفاق بیفتد. مشتریان به جای وابستگی به واسطه های بیمه برای امنیت مالی، به تراکنش های فعال فناوری تکیه می کنند.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: مزایا و معایب یک بلاکچین

بلاک چین می‌تواند چالش‌های رقابتی را که بسیاری از مدیران فعلی با آن مواجه هستند، از جمله تعامل ضعیف با مشتری، رشد محدود در بازارهای بالغ و روندهای دیجیتالی شدن، برطرف کند. موارد استفاده بلاک چین در بیمه و امنیت اطلاعات در ایجاد امکان رشد، افزایش اثربخشی و کاهش هزینه با خودکارسازی فرآیندهای کلیدی سود می‌برند.

بلاک چین به عنوان یک فناوری در یک دوره زمانی از نسل اول تا نسل سوم تکامل یافته است.

۱. نسل اول فناوری‌های بلاک چین مبتنی بر کپچرینگ:

  • هویت‌های منحصر به فرد
  • حفاظت از داده‌های حساس مشتری
  • حفظ دنباله حسابرسی تراکنش پرداخت‌ها

۲. نسل دوم فناوری‌های بلاک چین مبتنی بر کپچرینگ:

  • محتوا (قراردادها، اسناد، فرم‌های ادعا، صورت‌حساب‌هایی که تراکنش‌ها را با مشتری تایید می‌کند، اسناد خط‌مشی یا ادعاها)
  • دسترسی به اطلاعات شخص ثالث

۳. نسل سوم فناوری های بلاک چین مبتنی بر گرفتن:

  • خدمات قابل برنامه ریزی (نمایه سازی دارایی‌ها – هدایت خدمات تأیید خودکار اتوماسیون شخص ثالث)
  • گزارش داده‌های اینترنت اشیا

مزیت اصلی بلاک چین در بیمه و امنیت اطلاعات بیمه شدگان و به طور کلی بلاک چین به عنوان دفتر کل غیرمتمرکز این است که در تعداد بی پایانی از گره ها وجود دارد و هرچه تعداد گره ها در شبکه بیشتر شود شفافیت بهتر و بیشتر حفظ می‌گردد. از طریق حذف واسطه‌ها، بلاک چین هزینه‌های کمتری را بدون توجه به آنچه که دفتر کل دارد، تضمین می کند.

 داده‌های موجود در دفتر کل توزیع شده می‌توانند هر مقدار یا اطلاعاتی را در خود جای دهند، نه برای مثال فقط یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین. داده ها هم به صورت جداگانه قابل شناسایی و هم قابل برنامه ریزی هستند. این بدان معناست که کاربران می توانند ویژگی ها را به داده‌ها اختصاص دهند. کاربران همچنین می‌توانند داده‌ها را طوری برنامه‌ریزی کنند که مبلغی را به ارز، سهم یک شرکت و یا هر دارایی دیگری تخصیص دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا