بلاکچین در حوزه بیمه

بررسی کاربردهای بلاک چین برای بیمه عمر

نکات کلیدی کاربردهای بلاک چین برای بیمه عمر

  • بیمه عمر، پرداخت یکجا به اعضای خانواده بیمه شده در صورت فوت آنها را تضمین می کند.
  • فناوری بلاک چین کمک می‌کند که مسئولیت تشکیل پرونده ادعای فوت بیمه شده را در زمانی که افراد خانواده درگیر مسائل دیگری هستند، از آن‌ها دور کند.

به عنوان ابزاری برای کاهش خطرات ناشی از شرایط پیش‌بینی نشده، یکی از موارد استفاده عمده بیمه، پوشش بیمه عمر است. بیمه عمر قراردادی است بین فرد بیمه‌شده و بیمه‌گذار برای پرداخت مبلغی مقطوع به ذینفعان بیمه‌شده پس از فوت است.

نحوه مدیریت بیمه عمر در حال حاضر

هنگامی که شخصی یکی از اعضای خانواده خود را از دست داده است، ارائه ادعای بیمه عمر احتمالاً اولویت اول‌ نیست. گاهی اوقات اعضای خانواده حتی از این واقعیت که بیمه شده از ابتدا بیمه نامه عمر داشته است، آگاه نیستند.

روند ادعای مرگ امروز به روشی سنتی صورت می‌گیرد. برای مطالبه مزایا و پرداخت های بیمه عمر که به آنها تعلق می گیرد، ذینفعانی که در بیمه نامه عمر به آن‌ها اشاره شده است، باید در اسرع وقت پس از فوت بیمه شده با بیمه گذار تماس بگیرند. سپس بیمه‌گر بیانیه فوت صادر شده توسط دولت و بیانیه پزشک را برای شروع فرآیند پرداخت خسارت پردازش می‌کند. این روند می تواند از چند هفته تا بیش از ۶ ماه طول بکشد.

📌مقاله مرتبط

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بلاک چین در بیمه NFT ها

کاربرد فناوری بلاک چین برای مدیریت بیمه عمر

به کمک کاربردهای بلاک چین برای بیمه عمر، می‌توان به ساده سازی و خودکارسازی فرآیند ثبت ادعای دستی هنگام ثبت ادعای بیمه عمر کمک شایانی کرد.

یکی از موانع در روند ثبت مطالبات بدون مشکل، تعداد شرکت کنندگان، مانند بیمارستان ها، بیمه ها، خانه های تشییع جنازه و ذینفعان درگیر است. وجود همه این شرکت کنندگان در یک شبکه بلاک چین که برای همه قابل دسترسی و شفاف است می تواند به حل این مشکل کمک کند.

فناوری بلاک چین با افزایش شفافیت و استفاده از قراردادهای هوشمند که با کد قابل اجرا هستند، اعتماد بیشتری را در بین بیمه‌شده و بیمه‌گذاران فراهم می‌کند. با قراردادهای هوشمند، زمانی که اطلاعات فوت یک بیمه شده در یک پایگاه داده مبتنی بر دفتر کل وارد می شود، فرآیند خسارت می تواند به طور خودکار آغاز شود. از آنجایی که اطلاعات مربوط به دفتر کل بلاک چین به طور مستقل بین طرف های مختلف قابل تأیید است، درگیری خانواده بیمه شده برای اثبات مرگ از طریق کاغذبازی از بین می رود.

به عنوان مثال، اگر بیمارستانی اطلاعاتی را در سیستم مبتنی بر بلاک چین وارد کند که یک بیمه شده فوت کرده است، آنگاه می تواند بلافاصله این اطلاعات را به بیمه‌گذار بیمه عمر ارسال کند.

ذخیره اطلاعات مربوط به بیمه شده در یک شبکه بلاک چین همچنین یک مسیر حسابرسی قابل تأیید ایجاد می کند که می تواند به کاهش موارد کلاهبرداری در ادعاها کمک کند.

کمپانی‌های فعال در حوزه ارائه خدمات بیمه عمر به کمک بلاک چین

Metlife، یکی از بزرگترین شرکت های بیمه جهانی، در حال آزمایش یک راه حل قراردادهای هوشمند به نام LifeChain برای رسیدگی به مطالبات بیمه عمر در سنگاپور است. مرکز نوآوری آسیایی غول بیمه LumenLab آزمایش راه حل بلاک چین مبتنی بر اتریوم خود را آغاز کرده. به کمک این فناوری می‌توان ادعای فوت را بر اساس آگهی درگذشت چاپ شده در رسانه‌ها تایید کند. در مراحل آزمایش این فناوری، Metlife با Singapore Press Holdings، یک شرکت رسانه ای محلی، و NTUC Income، یک تعاونی بیمه همکاری داشتند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا