بلاکچین در حوزه بیمه

بلاک چین در بیمه NFT ها

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) به‌عنوان روشی محبوب برای خرید و فروش آثار هنری دیجیتال بیشتر تبدیل شده‌اند. هزینه ان اف تی ها به طور قابل توجهی متفاوت است و در برخی موارد، کلکسیونرها ممکن است میلیون ها دلار برای خرید این دارایی های دیجیتال بپردازند. از ۲ دسامبر ۲۰۲۱، اثر هنری “The Merge” رسما به گران‌ترین NFT فروخته شده تبدیل شده است، با نزدیک به ۳۰۰۰۰ کلکسیونر با هزینه کلی ۹۱.۸ میلیون دلار. در نتیجه رسیدن ارزش NFT به میلیون ها دلار، نیاز به بیمه NFT بوجود آمده است. در این راستا، می بینیم که به منظور محافظت از NFT ها، صنعت بیمه در تلاش است تا انواع جدیدی از پوشش‌ها را به طور خاص با ریسک های مرتبط با ان اف تی ها به کمک بلاک چین در بیمه NFT ها توسعه دهد.

ان اف تی چیست بلاک چین در بیمه NFT ها چطور صورت می‌گیرد؟

NFT ها دارایی های رمزنگاری مبتنی بر بلاک چین با کدهای شناسایی منحصر به فرد و ابرداده‌هایی هستند که آنها را از یکدیگر متمایز می کند.  این ان.اف.تی ‌ها از طریق کدهای نرم افزاری در قالب «قراردادهای هوشمند» با یکدیگر مرتبط می شوند. این قراردادهای هوشمند شامل شرایط و ضوابط انتقال NFT می باشد.  این دارایی‌ها می توانند هم فیزیکی و یا دیجیتالی باشند. مانند آثار هنری، املاک، موسیقی یا ویدئوها. داده های پردازش شده در زمینه ای به نام “متاداده”، تعیین می کند که NFT چه چیزی را نشان می دهد.

تهدید‌های NFT ها نقش بلاک چین در بیمه NFT ها

در ازای پرداخت حق بیمه، بیمه یک فرد یا نهاد را قادر می سازد تا از طریق یک شرکت بیمه حمایت مالی دریافت کند. اساساً، این یک نوع مدیریت ریسک است که در درجه اول برای کاهش خطر یک زیان احتمالی یا نامطمئن استفاده می شود. ان ‌اف ‌تی‌ها، مانند سایر دارایی های دیجیتال که نیاز به بیمه دارند، خطرات منحصر به فرد خود را دارند.

به عنوان مثال، زمانی که NFT ایجاد می شود، شامل کلید‌های عمومی و خصوصی می شود. دفتر کل بلاک چین توسط کلید عمومی تراورس می کند زیرا کلید خصوصی به عنوان مدرک مالکیت عمل می کند. بیمه ممکن است زمانی وارد عمل شود که کلید خصوصی گم شود و بتواند این ضرر مالکیت را جبران کند. همچنین، افزایشی در تعداد ماکت‌ها و دارایی‌های دیجیتال جعلی که شبیه به اصل هستند مشاهده شده است که بیمه می‌تواند در برابر این نوع ادعاهای کلاهبرداری موثر واقع شود.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: حقایقی در مورد بلاکچین

بلاک چین در بیمه ان اف تی ها

بیمه سایبری راه حل ارائه شده بلاک چین در بیمه NFT ها

بیمه سایبری نوعی بیمه است که در برابر خطراتی که ممکن است در عصر دیجیتال رخ دهد، محافظت می کند، مانند نقض داده ها یا هک های مخرب سایبری در سیستم های رایانه ای. در این زمینه، بیمه های NFT را می توان تحت بیمه سایبری طبقه بندی کرد. وضعیت NFT ها در قانون اکثر کشور‌ها از جمله ایران تعریف نشده است. از این رو، اینکه آیا می توان آنها را به عنوان اموال منقول بیمه کرد یا خیر، جای بحث دارد. با این حال، ما همچنین می خواهیم بگوییم که در سیستم فعلی هیچ مانع قانونی برای بیمه NFT ها که به کمک فناوری بلاک چین در بیمه NFT ها  صورت می‌گیردوجود ندارد.

می‌توان نتیجه گرفت که ان.اف.تی ها ممکن است به دو صورت بیمه جرم و خسارت مشمول بیمه نامه شوند. بیمه خسارت برای خسارات ناشی از مداخله در بلاک چین پوشش می دهد. بیمه جرم پوششی را در برابر جرائمی مانند سرقت یا آسیب به اموال یا فعالیت های کلاهبرداری مانند قرار دادن یک محصول جعلی توسط شخص ثالث در بازارهای NFT ارائه می کند.

کلام آخر

توسعه بلاک چین در بیمه NFT ها هنوز در مراحل اولیه است. روند کنونی نشان می‌دهد که بیمه‌گران به تلاش خود برای سنجش ریسک‌ها و ارائه بیمه‌های NFT در آینده برای پاسخگویی به تقاضا در این بخش ادامه خواهند داد. البته باید توجه داشت که تصویب قوانین و مقررات لازم است تا این بخش نوظهور به عنوان یک بخش قابل اعتماد و سودآور مطرح شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا