بلاکچین در حوزه بیمه

بررسی کاربرد‌های فناوری بلاک چین برای صنعت بیمه

غول‌های بیمه و استارت‌آپ‌ها به طور یکسان از فناوری بلاک چین برای جلوگیری از تقلب بیمه‌ای، پیگیری سوابق پزشکی، پرونده ادعاها و موارد دیگر استفاده می‌کنند.

صنعت بیمه قرن هاست که در زندگی ما نقش بسیار مهمی داشته است. در هزار سال پیش، دریانوردان تجاری چینی کالاهای خود را در صندوق های جمعی جمع می کردند تا خسارات کشتی واژگون شده که ممکن بود برای هر فردی پیش‌ آید را جبران کنند. در این سری مقالات خط دید به کاربرد‌های فناوری بلاک چین برای صنعت بیمه خواهیم پرداخت.

اصولا فناوری‌های مختلف در دهه گذشته به طور دائمی همه صنایع را تغییر داده اند، از بسیاری جهات، صنعت بیمه جهانی چند تریلیون دلاری همچنان در گذشته با حداقل نوآوری در فناوری‌های سنتی گیر کرده است.

با وجود افزایش کارگزاران آنلاین بیمه، بسیاری از مصرف کنندگان هنوز برای خرید بیمه نامه های جدید از طریق تلفن با کارگزاران بیمه تماس می گیرند. سیاست ها اغلب بر روی قراردادهای کاغذی چاپ می شوند. این امر به این معنی است که ادعاها و پرداخت ها مستعد خطا‌های بی‌شماری هستند و دائما نیاز به نظارت انسانی دارند. بیمه اصولا دارای  پیچیدگی ذاتی شامل مصرف کنندگان، کارگزاران، بیمه گران و بیمه گران اتکایی و همچنین محصول اصلی بیمه – ریسک است.

هر مرحله در این فرآیند مشارکتی نشان دهنده یک نقطه بالقوه شکست در سیستم کلی است، جایی که اطلاعات می تواند از بین برود، سیاست ها اشتباه تفسیر شوند، و زمان تسویه طولانی شود.

در حالی که فناوری بلاک چین در معرض امواج تبلیغاتی شدید قرار گرفته است که اغلب حول محور ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین متمرکز شده است، برنامه های کاربردی واقعی آن احتمالاً در برخی از قدیمی ترین صنایع نهفته است. این امر می تواند یک نیروی دگرگون کننده برای صنایعی مانند بیمه باشد که نیازمند هماهنگی و همکاری بسیاری از واسطه های مختلف با انگیزه های مختلف است.

آیا می توان از بلاکچین در صنعت بیمه به طور کامل بهره برد؟

مطمئناً رسیدن به این نقطه که قادر باشیم از کاربرد‌های فناوری بلاک چین برای صنعت بیمه به طور تمام و کمال بهره ببریم، به این زودی‌ها اتفاق نخواهد افتاد. شرکت‌های بیمه و استارت‌آپ‌هایی که با فناوری بلاک چین کار می‌کنند، قبل از اینکه شاهد چیزی شبیه به انقلاب در این صنعت باشیم، باید بر موانع قانونی و نظارتی قابل توجهی غلبه کنند. منتقدان فناوری بلاک چین اشاره می کنند که موانع جدی برای فناوری بلاک چین در صنعت بیمه وجود دارد که حتی در پذیرش محاسبات ابری کند بوده است.

اما امکاناتی که این فناوری به ارمغان می‌آورد فراوان است و شرکت‌های بیمه و استارت‌آپ‌ها به طور یکسان در حال آزمایش برنامه‌های بیمه برای این فناوری هستند.

📌مقاله مرتبط

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بلاک چین در بیمه NFT ها

فناوری بلاک چین چه کاربر‌د‌هایی برای صنعت بیمه دارد؟

تعدادی از این کاربردها عبارتند از:

تشخیص تقلب و پیشگیری از ریسک: با انتقال ادعاهای بیمه به یک دفتر کل غیرقابل تغییر، فناوری بلاک چین می تواند به حذف منابع رایج کلاهبرداری در صنعت بیمه کمک کند.

بیمه اموال و تلفات (P&C)

دفتر کل مشترک و بیمه نامه هایی که از طریق قراردادهای هوشمند اجرا می شوند، می توانند درجه ای از بهبود کارایی را در بیمه اموال و تلفات به ارمغان بیاورند.

بیمه سلامت

با فناوری بلاک چین، سوابق پزشکی را می توان به صورت رمزنگاری ایمن کرد و بین ارائه دهندگان سلامت به اشتراک گذاشت و باعث افزایش قابلیت همکاری در اکوسیستم بیمه سلامت می شود.

بیمه عمر

فناوری بلاک چین می تواند با جایگزین کردن فرآیند دستی ثبت ادعاها با یک سیستم خودکار ساخته شده بر روی دفتر کل بلاک چین، بار تشکیل پرونده مرگ را از دوش اعضای خانواده بردارد.

بیمه مسافرتی

با خودکارسازی فرآیندهای خسارت و به اشتراک گذاری کارآمد اطلاعات بین ذینفعان، بیمه مسافرتی بلاک چین می تواند در زمان بیمه گذاران صرفه جویی کند و در عین حال بار مسافران را کاهش دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا