بلاکچین در حوزه زنجیره تامین

بررسی چندین مثال واقعی استفاده بلاک چین در زنجیره تامین

فناوری بلاک چین به سادگی یک پایگاه داده دیجیتالی است که رویدادها و تراکنش های دیجیتال را پیگیری می کند. این تراکنش‌های دارای مهر زمانی هستند. این داده‌ها می توانند اطلاعات پرداخت یا اطلاعات مربوط به تولید یک محصول باشد. این اطلاعات به کمک فناوری بلاک چین در هزاران شبکه یا رایانه مختلف نگهداری می‌شوند که برای شفافیت و امنیت به یکدیگر متکی هستند. در یک شبکه بلاک چین، چندین سیستم، هر تراکنشی را که از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند، تأیید می‌کنند و این اطلاعات پس از وارد شدن به شبکه، نمی‌توان آن‌ها را حذف و یا تغییر داد. در این مقاله خط دید، با اشاره به چندین فروشگاه مشهور، به چند مثال واقعی استفاده بلاک چین در زنجیره تامین می‌پردازیم.

کارفور Carrefour: 

کارفور از فناوری بلاک چین برای ردیابی تولید گوشت، شیر و میوه خود از مزرعه به فروشگاه استفاده می‌کند. اعتمادی که آنها با استفاده از این فناوری برای اطلاع رسانی به مشتریان خود ایجاد کرده اند به افزایش قطعی اعتماد مشتریان به این محصولات کمک کرده است.

این امر با یک کد QR انجام می‌شود که به سادگی با هر تلفن همراهی قابل اسکن است و اطلاعاتی از محل و زمان برداشت محصول، وجود هرگونه آفت کش و موارد دیگر را ارائه می دهد. آنها همچنین از فناوری بلاک چین در خط کیفیت کارفور برای تولید شیر کامل خود استفاده می کنند.

آمازون Amazon :

این غول تجارت الکترونیک از پلت فرم خدمات وب آمازون خود برای ارائه راه حل های بلاک چین برای شرکت ها استفاده می کند.

سیستم بلاک چین مدیریت شده آمازون از Hyperledger Fabric و Etherium استفاده می کند و یک سیستم کاملاً مدیریت شده است. این سیستم تضمین می کند شبکه های صحیح در انسجام با یکدیگر کار می کنند و هزینه های سربار برای نگهداری آنها تا حد قابل توجهی حذف می شود.

📌مقاله مرتبط

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: راهکار‌های بلاک چین در زنجیره تامین چه کمکی به این صنعت می‌کند؟

 علی‌بابا Alibaba:

درست مانند آمازون، علی بابا زیرساخت «بلاک چین به عنوان سرویس» خود را در سال‌های اخیر به کار گرفته‌است.

این شبکه امنیت و استانداردهای بالایی را برای سایر شرکت هایی که می خواهند در فناوری بلاک چین فعالیت داشته باشند، فراهم می کند. این زیرساخت در این چهار حوزه فعال است:

  • قابلیت ردیابی محصول
  • تامین مالی زنجیره تامین
  • اشتراک دارایی داده
  • مالکیت محتوای دیجیتال

نسل Nestle :

یکی از مهمترین و معروف‌ترین مثال ‌های واقعی استفاده بلاک چین در زنجیره تامین کمپانی بزرگ نستله‌است. نستله در سال ۲۰۱۷ شروع به استفاده از فناوری بلاک چین نمود و در سال ۲۰۲۰ این فناوری را به برند سوئدی قهوه Zoegas خود گسترش داد. علاوه بر این، نستله با The Rainforest Alliance در حال همکاری هستند. نتیجه این همکاری این بوده است که مشتریان با کمک اسکن یک کد اطلاع پیدا می‌کنند که دانه های قهوه از کجا آمده و چگونه در کارخانه آنها در سوئد فرآوری و بسته‌بندی شده است.

والمارت  :Walmart

والمارت با پلتفرم Hyperledger Fabric IBM برای تعدادی از ردیابی چندین مورد از زنجیره تامین کالا‌های خود کار کرده است همچنین در حال همکاری با IBM Food Trust برای اطمینان دادن به مشتریان برای ایمنی مواد غذایی و قابلیت ردیابی محصولات هستند.

با استفاده از این فناوری، خرده فروشان راحت تر می توانند هر کالای آلوده یا آسیب دیده را قبل از رسیدن به انبار یا فروشگاه ردیابی کنند. والمارت و آی‌بی‌ام نشان دادند که بلاک چین یک فناوری مقرون به صرفه و بسیار کاربردی برای بهبود زنجیره تامین است.

والمارت

هوم دیپت Home Depot:

Home Depot  فناوری بلاک چین IBM را برای مدیریت سریعتر و کارآمدتر اختلافات زنجیره تامین پیاده سازی کرده است.

اصولا، رابطه بین فروشنده و خرده فروش بر اساس اعتماد است. با این حال، زمانی که چنین اختلافاتی رخ می دهد، یافتن منشا اختلاف ممکن است ماه ها طول بکشد. استفاده از این فناوری، دید و شفافیت بیشتری را برای همه افراد درگیر در زنجیره به ارمغان آورده است، بنابراین خطر خطا را کاهش داده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا