بلاکچین در حوزه احراز هویت

بررسی نقش بلاک چین در حل مشکلات شمول مالی در جهان

جین توماسون یک آکادمیک استرالیایی است که ۱۵ سال را به اداره بیمارستان ها و انجام کارهای توسعه در سراسر دنیا گذرانده است و به دنبال آن طی یک دوره ۲۰ ساله یک شرکت با درآمد ۲۵۰ میلیون دلاری ایجاد کرده است. در این مقاله خط دید به نقش بلاک چین در حل مشکلات شمول مالی در جهان و نظرات این بیزنس ومن مطرح در حوزه بلاک چین می‌پردازیم.

توماسون که اخیراً مشاور سازمان جهانی بهداشت در حوزه بلاک چین بوده‌است در مصاحبه‌ای با کوین تلگراف اشاره‌ای به سونامی اندونزی کرده‌است که در آن مشکلات بسیار تلخی برای بازماندگان این حادثه وجود داشته‌است. او معتقد است به کمک فناوری بلاک چین می‌توان این مشکلات را از پیش‌رو برداشت. او درباره این حادثه می‌گوید:

هیچ‌کس هویت افرادی را که به بیمارستان‌ها می‌آمدند نمی‌دانست – تمام مدارک هویتی از بین رفته بود، تمام پرونده‌های بانکی از بین رفته بود، تمام پرونده‌های بهداشتی از بین رفته بود. مردم می خواستند برای افرادی که زنده بودند پول بفرستند، اما هیچ کس نمی توانست مستقیماً پولی برای کسی بفرستد.

توماسون معتقد است که اگر این داده ها روی یک بلاک چین ثبت می شد، «افراد می توانستند خیلی سریع دوباره به داده های خود دسترسی پیدا کنند و به اطلاعات هویت، سلامت و سوابق بانکی خود دسترسی پیدا کنند.» این درک توماسون را متقاعد کرد که او باید در پیشرفت فناوری بلاک چین برای کاربردهای بشردوستانه نقشی ایفا کند. به این طریق، او معتقد است نقش بلاک چین در حل مشکلات شمول مالی از موضوعاتی است که در آینده بسیار در مورد آن خواهیم شنید.

توماسون می گوید: “داستان blockchain من بسیار زیبا است، و از این قرار است که او کاملاً نادیده گرفته توصیه‌های پسرش وقتی در سال ۲۰۱۰ او را تشویق به خرید بیت کوین کرد. او دوباره موضوع را در سال ۲۰۱۵ مطرح کرد و با عدم تمایل توماسون “کلا ناامید شد”.

پسرش سپس به او گفته است:

” گوش بده، بیت کوین بر روی بلاک چین ساخته شده است ، و blockchain  همه چیز را تغییر می دهد و شما باید در مورد آن بیاموزید. “

توماسون شروع به مطالعه در حوزه بلاک چین کرد و پس از چند ماه، کشش شدیدی به سمت این صنعت احساس کرد. او از آن زمان به حوزه «بلاک چین برای تأثیر اجتماعی» پرداخته و نویسنده چندین کتاب از جمله فناوری بلاک چین برای تغییرات اجتماعی جهانی و بلاک چین است و به عنوان مشاور بلاک چین برای سازمان‌های بین‌المللی مختلف، مانند سازمان بهداشت جهانی و دبیرخانه مشترک المنافع فعالیت دارد.

توماسون معتقد است که فراتر از همه صحبت‌ها در مورد ارزهای دیجیتال، بلاک چین فناوری است که می‌تواند مشکلات عملی برخی از محروم‌ترین گروه‌های جهان را با تسهیل و ایمن‌سازی هویت، سوابق سلامت، بانک‌داری، زنجیره تامین و حمایت از اقدامات اقلیمی حل کند. با وجود این تصویر زیبا و ایده‌ال، او همچنان نگران وضعیت فعلی صنعت است و این سوال را مطرح می کند که آیا صنعت ردپای آب و هوای خود را درک می کند یا خیر.

📌مقاله مرتبط

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بایننس پس از شکست در لیگ یوفا وارد حوزه بلاک چین بلیط NFT شده است

شمول مالی، یکی از مهمترین مزایای اجتماعی بلاک چین برای کشور‌های در حال توسعه

وقتی صحبت از بلاک چین و اهرازهویت می شود، توماسون معتقد است که به رسمیت شناختن توسط دولت ها بزرگترین مانع است زیرا بسیاری از مردم در سراسر جهان برای شروع هیچ نوع شناسه‌ای ندارند. هویت «پنجره ای رو به جهان» یک فرد است و شاید همین مهم ترین مشکل ما در حال حاضر باشد.

مشکلات مربوط به شمول مالی (امکان بهره‌مندی مردم از خدمات مالی یا دسترسی عادلانه و برابر به محصولات و خدمات مالی است) را می توان با استیبل کوین‌ها حل کرد که به کمک بلام چین مردم به راحتی می توانند از آن برخوردار شوند. علیرغم ستایش زیاد جامعه علاقه‌مندان به بیت کوین، توماسون همچنان نسبت به تصمیم السالوادور مبنی بر تبدیل بیت کوین به عنوان ارز قانونی به دلیل نوسانات ذاتی آن تردید دارد.

در حین اجرای هکاتون هفته بلاک چین لندن در سال ۲۰۱۷، که توسط Abt Associates اسپانسرینگ می شد، توماسون از گروهی از بانکداران مرکزی بانک پاپوآ گینه نو دعوت کرد تا شاهد حضور ۲۰۰ نفر از نخبگان جهان باشند که در تلاش در حوزه حل مشکلات شمول مالی به کمک بلاک چین هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا