بلاکچین در حوزه سلامت

NFT فیزیکی چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر بخواهیم به زبان ساده ان اف تی‌ها رو توضیح بدیم، توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) توکن‌های کریپتو هستند که در اصل نمادی از انواع دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌فرد هستند. از آنجایی که NFTها بر روی یک بلاک چین ذخیره می شوند، می توانند به عنوان مدرک قابل تایید صحت و مالکیت برای انواع دارایی ها عمل کنند.

شاید در اخبار بلاک چین به عبارت ان‌اف‌تی‌های فیزیکی برخورده باشید.NFT های فیزیکی، توکن های دیجیتالی هستند که به دارایی های دنیای واقعی گره خورده اند. این دارایی‌ها که NFT‌های فیژیتال نیز نامیده می‌شوند، دنیای دیجیتال و فیزیکی را ترکیب می‌کنند و می‌توانند برای اثبات مالکیت بر دارایی‌های دنیای واقعی، مانند آثار هنری، کالاهای مد، املاک، بلیط‌ و غیره استفاده شوند.

NFT های فیزیکی چگونه کار می کنند؟

NFTهای فیزیکی دو بخش دارند. یک بخش به دارایی دیجیتالی اشاره دارد که در یک بلاک چین از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند صادر می شود. بخش دیگر دارایی فیزیکی است که اغلب به یک شناسه منحصربفرد مربوطه مانند کد QR یا NFC  مرتبط است. به عنوان مثال، صاحبان کفش‌های ورزشی نایک که اخیراً تولید شده و در بازار سر و صدا کرده‌است، CryptoKicks، هنگام خرید این کفش NFT مرتبط با این کفش را نیز دریافت خواهند کرد.

NFT های فیزیکی چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

از فروش محصولات تقلبی جلوگیری می‌کند

یک مزیت بزرگ NFT های فیزیکی این است که می توانند اصالت و منشأ یک کالا را اثبات کنند. در دنیایی که بسیاری از کالاهای فیزیکی را می توان به راحتی جعل کرد، NFT های فیزیکی می توانند ابزار ارزشمندی برای مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باشند.

کسب‌وکارها می‌توانند شماره سریال محصولات خود را به NFT مرتبط کنند یا با استفاده از فناوری NFC یا یک کد QR، مورد فیزیکی را به NFT متصل کنند، که به تأیید صحت محصول فیزیکی و ردیابی تاریخچه آن کمک می‌کند. از آنجایی که یک رکورد دیجیتالی از محصول در بلاک چین وجود دارد، دستکاری یا جعل آن تقریباً غیرممکن می شود.

📌مقاله مرتبط

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بررسی ۳ کاربرد بلاک چین در سلامت و داروسازی

تاریخچه شفاف برای کالا‌های قیمتی

گاهی اوقات تجربه خرید کلکسیونی دست دوم می تواند برای خریداران چالش بزرگی باشد. این امر به ویژه زمانی صادق است که آنها درک روشنی از تاریخچه قیمت و ارزش بازار یک کالای دست دوم نداشته باشند. داشتن NFT متصل به آن اقلام می تواند به خریداران یک دید کلی از تاریخچه تراکنش‌های آن کالا بدهد.

همانطور که فناوری بلاک چین و Web3 به تکامل خود ادامه می دهند، NFT های فیزیکی که با تغییر نحوه تعامل ما با آیتم های دنیای واقعی، زندگی دیجیتال و فیزیکی ما را با ظرافت پیوند می‌دهند. به عنوان مثال، می‌توان متصور شد که در آینده، ما مالک یک خودروی فیژیتال باشیم که هم در پارکینگ و هم در کیف پول دیجیتال ما وجود دارد. از آنجایی که خودرو به کیف پول دیجیتال متصل می شود، می توان آن را اجاره داد یا به راحتی بدون هیچ کاغذ بازی از آن به عنوان وثیقه در یک برنامه مالی استفاده کنیم. نکته اصلی اینجاست که همه اینها بدون نیاز به هیچ واسطه‌ای برای انجام تراکنش‌ها انجام می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا