بلاکچین در حوزه بازی

بررسی عملکرد کلی بازار‌ بازی‌های بلاک چینی

فناوری بلاک‌چین اقتصاد جدید را وارد حوزه بازی‌های کامپیوتری نموده‌است. این جریان جدید در اوایل سال ۲۰۲۲ به نقطه اوج خود رسید و توجه کمپانی‌های ساخت بازی و سرمایه‌گذاران این حوزه را به خود جلب کرد. 

در سال گذشته، Axie Infinity بازی خود را به یک اقتصاد میلیارد دلاری تبدیل کرد که به هزاران بازیکن در کشورهای کم درآمد کمک کرد تا از پیامدهای اقدامات کاهش همه‌گیری کرونا عبور کنند. عنصر اصلی موفقیت: حق مالکیت قوی.

در این مقاله خط دید به ارائه خلاصه‌ای از گزارش ۳۰ صفحه‌ای منتشر شده توسط کوین تلگراف می‌پردازیم. بررسی عملکرد کلی بازار‌ بازی‌های بلاک چینی به کمک این گزارش درک بسیار خوبی از بلاک چین در حوزه بازی‌‌های کامپیوتری به ما می‌دهد.

ایجاد یک اقتصاد جدید با کمک بازی‌های بلاک چینی

گزارش بررسی عملکرد کلی بازار‌ بازی‌های بلاک چینی که توسط کوین‌تلگراف تدوین گردیده، عمیقاً به تفاوت‌های بین اقتصادهای مجازی که در گذشته شکل گرفت، مانند Second Life یا  World of Warcraft، و بازی‌های مدرن مبتنی بر بلاک چین مانند Axie Infinity یا DeFi Kingdom می‌پردازد.

توسعه یک بازار با عملکردی خوب با ارز درون بازی و استانداردهای باز برای آیتم‌های بازی، امکاناتی فراتر از محدوده هر استودیوی ساخت بازی‌های کامپیوتری در گذشته بود. با گسترش فناوری بلاک چین، این فناوری بلوک های سازنده اقتصادی را به توسعه دهندگان بازی ارائه داد. این فناوری به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که یک توکن را در عرض یک ساعت راه اندازی کنند یا مواد بازی را به عنوان توکن های غیرقابل معاوضه (NFT) تعریف کنند. این به کاربران حقوق مالکیت قوی و این توانایی را می‌دهد تا شخصیت‌ها و آیتم‌های خود را در خارج از بازی‌ها به بازارها یا حتی بازی‌های دیگر با هزینه توسعه کمی اضافه کنند.

با اضافه شدن فناوری مالی غیرمتمرکز (DeFi)، بازیکنان با فرصت‌های مالی مواجه شدند که قبلاً هرگز وجود نداشت. این امکانات بود که منجر به پذیرش سریع این بازی‌ها شد.

مقایسه پنج عنوان برتر بازی‌های بلاک چین

در ادامه این گزارش، پنج عنوان برتر بازی‌های بلاک چین، Alien Worlds، Axie Infinity، Bomb Crypto، DeFi Kingdom و Splinterlands را مقایسه می‌کند. هر کدام از این بازی ها گیم پلی متفاوتی دارند و انگیزه های متفاوتی را به بازیکنان ارائه می دهند. کاربران فعال روزانه، حجم تراکنش، موجودی‌های واریز شده و گیم‌پلی – و همچنین توکنومیک‌هایی که مشوق‌های اقتصادی برای ارز درون بازی هستند – هر کدام در نمودار زیر آورده شده‌اند.

تعداد افراد فعال در هریک از این بازی‌ها

تعداد-افراد-فعال-در-هریک-از-این-بازی‌ها
تعداد-افراد-فعال-در-هریک-از-این-بازی‌هاا

📌مقاله مرتبط

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: نظر متخصصان درباره آینده بلاک چین در بازی چیست؟

عناوین GameFi مسئول بیش از ۳۵٪ از تمام تراکنش‌های Polygon در اوج سال ۲۰۲۱ و اوایل سال ۲۰۲۲ بودند. اما، بدون پرداختن به مشکلات احتمالی این حوزه، دوام طولانی مدت کل فضای بازی بلاک چین به خطر می‌افتد. این امر به دلیل این است که منتقدان و سیاستمداران از این موارد برای قانون‌گذاری بر علیه آن ( برای جلوگیری از توسعه یا دشوارتر کردن شرکت برای بازیکنان ) استفاده خواهند کرد.

نتیجه گیری عملکرد کلی بازار‌ بازی‌های بلاک چینی : آیا این بازی‌ها موفق بوده‌اند؟

با مطالعه این گزارش، یک نتیجه‌گیری خوش‌بینانه در مورد آینده بازی‌های بلاک چین و پتانسیل‌های بازی با اهداف اقتصادی می‌توان داشت. هزینه‌های تراکنش کمتر، حقوق مالکیت قوی‌تر و استانداردهای باز همگی با هم  منجر به شکل‌گیری بازاری جدیدتر و پویاتر در حوزه بازی بازی‌های کامپیوتری می‌شود.

فناوری بلاک چین دنیایی از فرصت‌های جدید را برای توسعه دهندگان و بازیکنان خلق می‌کند. اگر بتوان به نگرانی‌های زیست محیطی و مقرراتی رسیدگی کرد و پاسخ مناسبی به آن‌ها داد، سال ۲۰۲۳ بهترین سال برای GameFi خواهد بود.

منبع: کوین‌ تلگراف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا