بلاکچین در حوزه بیمه

بررسی کاربرد بلاک چین در بیمه اموال

نکات کلیدی – بیمه اموال و تلفات با استفاده از فناوری بلاک چین

  • داده های ادعاهای مربوط به خسارات اموال مانند آتش‌سوزی و … در چندین مکان که توسط طرف های مختلف کنترل می شود پراکنده است و حل و فصل ادعاها را به چالشی بزرگ برای بیمه گذاران تبدیل می کند.
  • فناوری بلاک چین جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل خودکار داده‌ها را در زمان واقعی امکان‌پذیر می‌کند و به طور بالقوه برخی از انواع ادعاها را تا ۳ برابر سریع‌تر و ۵ برابر ارزان‌تر از زمان حال می‌سازد.
  • قراردادهای هوشمند” خودکار می تواند روند رسیدگی و پرداخت خسارت را تا حد زیادی سرعت بخشد و بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار در سال صرفه جویی در بیمه گذاران خواهد داشت.

در دنیای امروز، بیمه اموال یک بیزنس بزرگ به حساب می‌آید که یک سوم کل حق بیمه در سال ۲۰۲۰ یا در مجموع ۱.۶ تریلیون دلار را شامل می شود.

یکی از بزرگترین چالش های صنعت، جمع آوری داده های لازم برای ارزیابی و پردازش ادعاها است. به کمک فناوری بلاک چین می‌توان بررسی این ادعا‌ها را با سرعت و دقتی چندین برابر انجام داد.

بیمه اموال در حال حاضر چگونه مدیریت می‌شود؟

پردازش ادعاهای یک روش به شدت مستعد خطا است که نیاز به ورود دستی حجم قابل توجهی از داده ها و هماهنگی بین طرف های مختلف دارد.

احتمالا برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که تصادف رانندگی کرده اید و راننده دیگر مقصر بوده است. برای جبران خسارت، باید به شرکت بیمه خود ادعایی ارائه دهید. بیمه گر شما باید ادعا را بررسی کند و سپس خسارت را از شرکت بیمه راننده مقصر بازپس گیرد. در کشور ما این هماهنگی‌ها مدت زیادی زمان لازم دارد.

به همین دلیل است که بیمه اموال و تلفات یک مورد استفاده قانع‌کننده برای فناوری بلاک چین است. به این جهت که این فناوری می‌تواند روشی را که دارایی‌های فیزیکی مدیریت، ردیابی و بیمه دیجیتالی می‌شوند، تغییر دهد.

📌مقاله مرتبط

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: موارد استفاده بلاک چین در بیمه سلامت

چگونه می‌توان از بلاک چین در مدیریت بیمه اموال و سرمایه استفاده کرد؟

با اجازه دادن به بیمه‌گذاران و بیمه‌گران جداگانه برای ردیابی و مدیریت دارایی‌های فیزیکی به صورت دیجیتال، فناوری بلاک چین می‌تواند قوانین تجاری بهینه‌تری را مدون کند و پردازش ادعاها را از طریق قراردادهای هوشمند خودکار سازد. یک قرارداد هوشمند در واقع توافقی است که بر روی یک بلاک چین پیاده‌سازی می‌شود.

چگونه می‌توان از بلاک چین در مدیریت بیمه اموال و سرمایه استفاده کرد؟

فناوری بلاک چین می‌تواند روند رسیدگی به ادعای خسارات خودرو را تا ۳ برابر سریع‌تر و ۵ برابر ارزان‌ترکند. منبع: BCG

قراردادهای هوشمند با استفاده از فناوری بلاک چین می‌توانند قراردادهای کاغذی را به کد قابل برنامه‌ریزی تبدیل کنند که به خودکارسازی پردازش مطالبات و محاسبه بدهی‌ها در بیمه برای همه بازیکنان درگیر کمک می‌کند. به عنوان مثال، هنگامی که یک ادعا با یک بیمه‌گر ارسال می‌شود، یک قرارداد هوشمند می‌تواند به طور خودکار پوشش را تأیید کند و درخواست بررسی دستی برای ضررهایی را که معیارهای خاصی را برآورده می‌کند، آغاز کند.

در نتیجه، یکی از مواردی که صنعت بیمه باید به آن توجه ویژه داشته باشد، کاربرد بلاک چین در حوزه بیمه اموال است. از آنجا که این نوع بیمه حدود ۳۰٪ از کل خدمات بیمه را تشکیل می‌دهد، نیازمند بهینه‌سازی به کمک فناوری‌های جدید، به خصوص بلاک چین است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا