بلاکچین در حوزه سلامتبلاکچین در صنایع

آیا انقلاب بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی در حال وقوع است؟

فناوری بلاک چین این پتانسیل را دارد که مراقبت های بهداشتی را متحول کند، بیمار را در مرکز اکوسیستم مراقبت های بهداشتی قرار دهد و امنیت، حریم خصوصی و قابلیت همکاری داده های سلامت را افزایش دهد. این فناوری یعنی انقلاب بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی می‌تواند مدل جدیدی برای تبادل کارآمدتر، بی‌واسطه‌تر و ایمن‌تر کردن سوابق پزشکی الکترونیکی ارائه کند. اگرچه این یک معجزه زود اثر نیست، اما یک میدان جدید و به سرعت در حال تکامل، زمینه مناسبی را برای آزمایش، سرمایه‌گذاری و آزمایش اثبات مفهوم فراهم می‌کند.​

بلاک چین چیست و چگونه می تواند فرصت هایی را برای مراقبت های بهداشتی فراهم کند؟

یک تبادل اطلاعات سلامت مبتنی بر بلاک چین می تواند ارزش واقعی قابلیت همکاری را برای ما آشکار نماید. علاوه بر این سیستم های مبتنی بر بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی پتانسیل کاهش یا حذف اصطکاک و هزینه های واسطه های فعلی را دارند.

فناوری بلاک چین مزایای فوق‌العاده‌ای برای ذینفعان در اکوسیستم مراقبت های بهداشتی دارد. استفاده از این فناوری این پتانسیل را دارد که سیستم های تکه تکه را برای ایجاد بینش و ارزیابی بهتر مراقب بهداشتی به هم متصل کند. در دراز مدت، یک شبکه بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی سراسری برای سوابق پزشکی الکترونیکی کارایی را بهبود بخشیده و خدمت بسیار بهتری را برای بیماران  به ارمغان می‌آورد.

پرونده الکترونیک سلامت بیمار محور با استفاده از  بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی

سیستم های مراقبت های بهداشتی در هر کشور و منطقه ای با مشکل سیلوهای داده دست و پنجه نرم می کنند، به این معنی که بیماران و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی آنها دید ناقصی از تاریخچه پزشکی بیماران خود دارند. در سال ۲۰۱۶، دانشگاه جان هاپکینز تحقیقاتی را منتشر کرد که نشان می‌داد سومین علت مرگ و میر در ایالات متحده، خطاهای پزشکی ناشی از مراقبت‌های نادرست است(از جمله اقدامات برنامه‌ریزی‌شده که طبق برنامه انجام نشده یا خطاهای حذف در پرونده بیماران).

بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی

شکل بالا تعداد فوت بیماران در یک سال را نشان میدهد که نشان از تعداد بالا خطا‌های پزشکی دارد[۱].

یکی از راه‌حل‌های بالقوه برای این مشکل، ایجاد یک سیستم مبتنی بر بلاک چین برای سوابق پزشکی است که می‌تواند به نرم‌افزار پرونده الکترونیکی پزشکی موجود مرتبط شود و به عنوان یک نمای کلی و واحد از پرونده یک بیمار عمل کند.این نکته بسیار مهم است که عین داده‌های اصلی مربوط به بیمار روی بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی نمی رود، بلکه هر رکورد جدیدی که به بلاک چین اضافه شود، چه یادداشت پزشک، چه نسخه یا یک نتیجه آزمایشگاهی، به یک تابع هش منحصر به فرد ترجمه می شود که این هش‌ها رشته کوچکی از حروف و اعداد هر تابع هش منحصربه‌فرد است و تنها در صورتی می‌تواند رمزگشایی شود که صاحب داده‌ها – در این مورد، بیمار – خود رضایت دهد.

در این سناریو، هر بار که اصلاحیه‌ای در پرونده بیمار انجام می‌شود و هر بار که بیمار رضایت می‌دهد بخشی از پرونده پزشکی خود را به اشتراک بگذارد، به عنوان یک تراکنش در بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی ثبت می‌شود. Medicalchain نمونه ای پیشرو از شرکتی است که با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی برای پیاده سازی EMR های دارای بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی همکاری می کنند.

مزایای کلیدی EMR های فعال شده با بلاک چین عبارتند از:

یک منبع جامع از حقیقت سوابق پزشکی بیمار،تجربه ای بهتر برای بیماران و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در‌پی خواهد داشت.

این قابلیت به بیماران این امکان را می دهند که هر بار که سوابق پزشکی آنها به روز می شود مطلع شوند و آن را ملاحظه نمایند و هر بار که با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی یا دیگران به اشتراک گذاشته می شوند، رضایت صریح بدهند. بیماران همچنین می توانند سوابق پزشکی خود (یا بخشی از سوابق پزشکی خود) را با محققان به اشتراک بگذارند و محدودیت های زمانی برای مدت زمانی که شخص ثالث می تواند به اطلاعات پزشکی خود دسترسی داشته باشد تعیین کند.

بیمه‌گران پزشکی می‌توانند تأییدیه فوری و معتبر خدمات مراقبت‌های بهداشتی را مستقیماً از بیماران، بدون زمان و هزینه‌های واسطه از بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی دریافت کنند.

علاوه بر ایجاد سوابق پزشکی مبتنی بر بلاک‌چین، Medicalchain همچنین در حال توسعه پلتفرمی است که افراد می‌توانند راه‌حل‌های سلامت دیجیتال، از جمله خدمات مشاوره مجازی و تبادل داده‌های پزشکی را ایجاد کنند، جایی که بیماران می‌توانند در ازای Medtokens، داده‌های پزشکی ناشناس خود را در بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی بفروشند.

وجود و قابل دسترس بودن سوابق سلامت بیماران به صورت بسیار کامل تر، دیجیتالی و قابل اشتراک گذاری با تقویت تجزیه و تحلیل های پیشرفته تر، تأثیر عمیقی بر بازار مراقبت های بهداشتی خواهد داشت. به عنوان مثال، پزشکی شخصی‌سازی شده یک رشته جدید و بسیار امیدوار کننده است، اما توسعه آن به شدت به دلیل عدم وجود داده های با کیفیت بالا و به اندازه کافی، با کندی مواجه‌شده‌است. استفاده ازفناوری بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی ، دسترسی به داده های جمعیت قابل اعتمادتر و گسترده تر، تقسیم بندی و تجزیه و تحلیل بسیار قوی تری از نتایج پزشکی هدفمند را امکان پذیر می کند.

در کنار راه حل زنجیره تامین خود،FarmaTrust  راه حلی برای حمایت از درمان های ژن و سلول درمانی ایجاد کرده است، در حالی که بسیاری از برنامه های تحقیقاتی همچنین در حال بررسی نحوه ترکیب هوش مصنوعی و بلاک چین برای پیشبرد پزشکی شخصی‌سازی شده هستند.

قراردادهای هوشمند برای بیمه و تسویه حساب های زنجیره تامین با کمک بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی

شرکت‌هایی مانند Chronicled و Curisium سیستم‌های مبتنی بر بلاک چینی ارائه می‌کنند که در آن بازیگران مختلف در بخش مراقبت‌های بهداشتی، مانند شرکت‌های دارویی، OEM‌های تجهیزات پزشکی، عمده‌فروشان، بیمه‌گران و ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی، می‌توانند هویت خود را به عنوان سازمان تأیید کنند، جزئیات قرارداد‌هایشان را ثبت ‌کنند، و تراکنش‌ها و جزئیات تسویه پرداخت برای آن کالاها و خدمات را ردیابی ‌کنند. این نوع محیط یک گام فراتر از مدیریت زنجیره تامین است و شرکای تجاری و ارائه دهندگان بیمه در بخش مراقبت های بهداشتی را قادر می سازد تا بر اساس شرایط قرارداد کاملا دیجیتال و حتی خودکار عمل کنند.

با به اشتراک گذاشتن قراردادهای دیجیتالی بین تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان و سازمان‌های بهداشتی که در دفتر کل بلاک چین ثبت شده‌اند، به جای اینکه هر بازیکن نسخه خاص خود را از قراردادها داشته باشد، آنها می‌توانند به طور قابل توجهی اختلافات بر سر ادعای بازپرداخت وجه برای داروهای نسخه‌ای و سایر کالاها را به کمک بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی کاهش دهند. طبق گفته  Chronicled ، از آنجایی که ساختار قیمت‌گذاری اغلب تغییر می‌کند، سالانه بیش از یک میلیون ادعای استرداد وجه بین این بازیکنان مطرح می‌شود که بیش از ۵ درصد آنها مورد مناقشه قرار می‌گیرند و نیاز به حل و فصل‌های بسیار وقت‌گیری دارند.

در نتیجه، با کمک بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی قراردادهای هوشمند مشترک را می توان برای مدیریت قراردادهای بیمه پزشکی مورد استفاده قرار داد. با استناد بهCurisium ، درحال حاضر ۱۰٪ از ادعاهای درخواست بیماران از بیمه مورد مناقشه هستند. مانند سایر موارد ذکر شده، پس از دیجیتالی شدن این داده ها و دسترسی آسان در بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی ، ارائه دهندگان بیمه می توانند از تجزیه و تحلیل های پیشرفته تری برای بهینه سازی نتایج و هزینه های سلامت به کمک در بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی استفاده کنند.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: دو کاربرد بلاک‌چین در حوزه مالی

تایید آسان صلاحیت کادر پزشکی با کمک بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی

همانند ردیابی منشأ یک کالای پزشکی، فناوری بلاک چین می‌تواند برای ردیابی تجربه متخصصان پزشکی مورد استفاده قرار گیرد، جایی که موسسات پزشکی قابل اعتماد و سازمان‌های مراقبت بهداشتی می‌توانند اعتبار کارکنان خود را ثبت کنند و به نوبه خود به ساده‌سازی فرآیند استخدام برای سازمان‌های خدمات پزشکی و بهداشتی دیگر کمک کنند. ProCredEx که فعال در حوزه بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی و  مستقر در ایالات متحده است، چنین سیستم تأیید اعتبار پزشکی را با استفاده از پروتکل بلاک چین R3 Corda توسعه داده است.

مزایای کلیدی استفاده از بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی عبارتند از:

  • اعتبار سریع تر برای سازمان های مراقبت های بهداشتی در طول فرآیند استخدام
  • فرصتی برای مؤسسات پزشکی، بیمه‌گران و ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی برای کسب درآمد از داده‌های خود در مورد کارکنان سابق و حال حاضر خود.
  • شفافیت و اطمینان خاطر برای بیماران و سازمان‌های ارائه دهنده خدمات پزشکی با دریافت اطلاعات از بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی

امنیت اینترنت اشیا با کمک بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی

یکی از بزرگ‌ترین روندها در سلامت دیجیتال، اتخاذ راه‌حل‌های نظارت از راه دور است، که در آن از انواع مختلف حسگرهایی که علائم حیاتی بیماران را اندازه‌گیری می‌کنند، استفاده می‌شود تا به پزشکان دید بهتر و کاملتری نسبت به سلامت و شرایط بیماران داده شود و مراقبت‌های موثرتر را ممکن ‌سازد. به تازگی مقالات بسیاری درمورد کاربرد‌های بلاک چین در نظارت از راه دور و مقوله اینترنت اشیا منتشر شده است.

طبق نظر کارشناسان، امنیت یک مسئله بزرگ دربحث IoT و سلامت است، هم از نظر اطمینان از حفظ و ایمن بودن اطلاعات بیمار و هم اینکه این اطلاعات برای اهداف کلاهبرداری سؤاستفاده و دستکاری نمی شود. در برخی موارد، دستگاه متصل به سیستم IoT نقش حیاتی در سلامت بیمار دارد به عنوان مثال، هشدار به مراقب سالمند مبنی بر اینکه سالمند دچار سکته یا حمله قلبی شده است. علاوه بر این، بسیار مهم است که سیستم‌های پشتیبانی در برابر DDoS یا سایر حملاتی که خدمات را مختل می‌کنند، مقاوم باشند.

چگونه سیستم‌های بلاک چین می‌توانند به نظارت از راه دور دستگاه‌های IoT کمک کنند:

ابتدا، تضمین اینکه تنها طرف‌های مجاز می‌توانند به داده‌های شخصی دسترسی پیدا کنند توسط کریپتوگرافی بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی صورت می‌گیرد. این داده‌ها به عنوان یک تابع هش منحصربه‌فرد در بلاک چین ذخیره می‌شود (هر گونه تغییر در داده‌های منبع، یک تابع هش متفاوت ایجاد می‌کند و کاربر باید مجموعه خاصی از کلیدهای رمزنگاری را برای رمزگشایی تابع هش در داده های منبع  داشته باشد).

هنگامی که داده های بیمار در دفتر کل بلاک چین (به عنوان یک تابع هش) ثبت می شود، دستکاری آن تقریبا غیرممکن است، زیرا مستلزم دسترسی به تمام نسخه های ذخیره شده است.

ماهیت غیرمتمرکز بلاک‌چین به این معنی است که دستگاه‌های اینترنت اشیا می‌توانند مستقیماً با یکدیگر تعامل داشته باشند، بدون اینکه از طریق یک سرور متمرکز (همانطور که امروزه اکثر اتصالات اینترنت اشیا انجام می‌دهند)، راه‌اندازی DDoS و انسان در حملات میانی را بسیار دشوار کند.

حرف آخر

استفاده و به‌کار گیری فناوری های جدید نیازمند بررسی‌های دقیق و جمع‌آوری اطلاعات بسیار در شرایط مختلف است. بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی یکی از کاربرد‌های بسیار مهم فناوری بلاک‌چین است که امروزه به طور گسترده‌ای مورد استفاده کمپانی‌های فعال در این حوزه قرار می گیرد.

در حالی که بلاک چین می تواند امنیت اینترنت اشیا را در مراقبت های بهداشتی افزایش دهد، این موارد استفاده هنوز در مراحل اولیه توسعه هستند و هنوز مشخص نیست که آیا بلاک چین بهترین ابزار برای استفاده خواهد بود یا خیر. برای شرکت‌های سلامت دیجیتال که در حال بررسی چگونگی تضمین امنیت دستگاه‌های نظارت از راه دور هستند، تجزیه و تحلیل راه حل‌های بلاک چین ارزش وقت گذاشتن و هزینه را دارد، اما تنها به عنوان بخشی از یک استراتژی امنیتی بسیار جامع‌تر که با کمک بلاک‌چین در سلامت و خدمات پزشکی صورت می‌گیرد.


[۱] منبع: National Center for Health Statistics, BMJ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا