بلاکچین در حوزه مالیبلاکچین در صنایع

دو کاربرد بلاک‌چین در حوزه مالی

بلاک‌چین یک فناوری متحول کننده است که سطح بالایی از شفافیت، امنیت و کارایی را برای عملکرد مالی به ارمغان می‌آورد. به‌عنوان یک لبه باز و توزیع شده، یک حسابداری کارآمد و قابل تأیید را فراهم می‌کند که در این مقاله، به دو مورد خاص کاربرد بلاک‌چین در حوزه مالی خواهیم پرداخت.

در ۳۰ اکتبر ۲۰۲۰، Infosys BPM یک وبیناری با عنوان “قدرت‌بخشیدن به آینده مالی از طریق بلاک‌چین” برگزار کرد. در این وبینار، رهبران Infosys BPM، Vinay Gopal Rao، معاون و رئیس استراتژی کسب‌وکار – F&A و Sandeep Sahadevan، Sr. Principal Domain، Head-Key Solutions & Alliances، FCoE، شرکت Shirly Hung از گروه Everest حضور داشتند. این وبینار توسط چایترا نایاک، رئیس روابط تحلیلگر مدیریت می‌شد که نگاهی دقیق به دو مورد کاربرد بلاک‌چین در حوزه مالی داشت.

اولین کاربرد بلاک‌چین در حوزه مالی: اعتبار اسنادی

درحالی‌که کاربرد بلاک‌چین در حوزه مالی موارد متعددی دارد، ما در این بخش روی یک مورداستفاده خاص در اعتبار اسنادی (LC)  تمرکزخواهیم داشت.

اعتبار اسنادی نامه‌ای از یک بانک است که تضمین می‌کند پرداخت خریدار به فروشنده به‌موقع و به مبلغ صحیح دریافت می‌شود. به طور معمول، فرایند زمانی شروع می‌شود که فروشنده از خریدار اعتبار اسنادی درخواست می‌کند و خریدار این کار را از طریق یک بانک (بانک صادرکننده) ترتیب می‌دهد که سپس از طریق بانک خود (بانک مشاور) برای فروشنده صادر می‌شود. پس از تکمیل تراکنش، اعتبار اسنادی تسویه می‌شود و اطمینان حاصل می‌شود که پرداخت طبق شرایط انجام شده است.

مشکلات خاصی در این فرایند وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، این یک تراکنش محرمانه بین طرف‌های درگیر است و معاملات انفرادی و مجزا بین خریدار، فروشنده و بانک‌های مربوطه آنها وجود دارد. این زنجیره پیچیده تراکنش‌ها باعث ایجاد پیچیدگی‌هایی مانند موارد زیر می‌شود:

هزینه‌های بالا: معاملات در LC شامل هزینه‌های غیرضروری است. OECD (سازمان توسعه و همکاری اقتصادی) شناسایی کرده است که هزینه‌های پنهان ناشی از اسناد و فرایندهای دستی بیش از حد تا ۱۵٪ از ارزش کالاهای مبادله شده را تشکیل می‌دهد.

تا خیر‌های غیرمعمول: معمولاً از یک هفته تا بیش از ۱۰ روز طول می‌کشد تا تراکنش‌ها تکمیل شوند.

فقدان اصالت: ازآنجایی‌که کل فرایند شامل اسناد فیزیکی است که بین طرف‌های مختلف ارسال می‌شود، اصالت چندین بار زیر سؤال می‌رود.

دید صفر: ازآنجایی‌که چندین فرایند مجزا وجود دارد، مشاهده فعالیت‌ها در هر نقطه از زمان می‌تواند دشوار باشد.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: دلایل رشد چشمگیر بلاک‌چین در حوزه مالی چیست؟

دومین کاربرد بلاک‌چین در حوزه مالی: تراکنش‌های بین شرکتی

اخیراً یک مطالعه گسترده نشان داده است که حدود ۳۰ درصد از تجارت جهانی توسط معاملات بین شرکتی (IC) تشکیل شده است، عموماً معاملات IC بسیار تنظیم شده هستند و عدم انطباق عواقب نظارتی زیادی دارد. در بسیاری از موارد، ناهمگونی سیستم‌ها در واحدهای مختلف یک شرکت به پیچیدگی می‌افزاید و در نتیجه نیاز به تلاش زیادی برای ثبت و تطبیق دارد.

هدف شرکت‌های ارائه‌دهنده این خدمات بهبود فرایند بین شرکتی و استفاده از بلاک‌چین است. سیستم‌های با کاربرد بلاک‌چین در حوزه مالی ارائه شده، شرکت‌های بزرگ با تعداد شرکای تجاری بالا و شرکت‌های چندملیتی را با چشم‌انداز پیچیده و ناهمگن ERP هدف قرار می‌دهد. مزایای کلیدی این چارچوب جامع برای معاملات بین شرکتی شامل موارد زیر است:

تکرار هوشمند: تراکنش‌های بین شرکتی را می‌توان در هر سیستم ERP آغاز کرد که بلاک‌چین مبتنی بر API، این تراکنش‌ها را تکرار می‌کند. این فرایند در جایی که تراکنش‌ها در بلاک‌چین آغاز شده و در ERP تکرار می‌شوند به‌صورت معکوس نیز امکان‌پذیر است.

همکاری بین شرکتی: بلاک‌چین امکان تطبیق یکپارچه داده‌ها، مانند دفتر کل خریدوفروش را فراهم می‌کند.

تسویه‌حساب خالص: در مناطق جغرافیایی که امکان آن وجود دارد، بلاک‌چین بین شرکتی می‌تواند به تسویه خالص کمک کند.

بخش‌های حسابداری مربوط به تضمین معاملات و انجام انتقال حقوق مالکیت، به‌واسطه رویکردهای بلاک‌چینی و قراردادهای هوشمند در حال متحول شدن هستند.

کاهش نیاز به مصالحه و مدیریت اختلاف، همراه با افزایش اطمینان در مورد حقوق و تعهدات، به سیستم امکان تمرکز بیشتر بر نحوه حسابرسی و درنظرگرفتن معاملات را می‌دهد. بسیاری از فرایندهای فعلی بخش حسابداری را می‌توان از طریق بلاک‌چین و سایر فناوری‌های مدرن، مانند تجزیه‌وتحلیل داده‌ها یا یادگیری ماشینی بهینه کرد که این امر کارایی و ارزش عملکرد حسابداری را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد.

در نتیجه موارد فوق، طیف مهارت‌های ارائه شده در حسابداری تغییر خواهند کرد. برخی از کارها مانند تطبیق و تضمین منشأ کاهش یا کاملاً حذف خواهند شد، درحالی‌که حوزه‌های دیگر مانند فناوری، مشاوره و سایر فعالیت‌های ارزش‌افزایی گسترش خواهند یافت. نیاز چندانی به تأیید صحت یا وجود تراکنش‌های بلاک‌چین با منابع خارجی وجود ندارد، اما هنوز توجه زیادی به نحوه ثبت و شناسایی آن تراکنش‌ها در صورت‌های مالی و نحوه تصمیم‌گیری عناصر قضاوتی مانند ارزش‌گذاری وجود دارد. در درازمدت، سوابق بیشتر و بیشتری می‌توانند به کاربرد بلاک‌چین در حوزه مالی منتقل شوند و حسابرسان و تنظیم‌کننده‌های با دسترسی می‌توانند تراکنش‌ها را در زمان واقعی و با اطمینان از منشأ آن تراکنش‌ها بررسی کنند.

دو کاربرد بلاک چین در حوزه مالی
دو کاربرد بلاک چین در حوزه مالی

حسابداران نیازی به مهندسین با دانش دقیق از نحوه عملکرد بلاک‌چین ندارند اما آنها باید بدانند که چگونه در مورد پذیرش بلاک‌چین مشاوره دهند و تأثیر بلاک‌چین و کاربرد بلاک‌چین در حوزه مالی را بر مشاغل و مشتریان خود در نظر بگیرند. آنها همچنین باید بتوانند به‌عنوان پل عمل کرده و گفتگوهای آگاهانه‌ای با فناوران و سهام‌داران کسب‌وکار داشته باشند. مهارت‌های حسابداران باید گسترش یابد و شامل درک ویژگی‌های اصلی و کارکردهای بلاک‌چین شود – برای مثال، بلاک‌چین الان هم در برنامه درسی برای مدرک ACA ICAEW وجود دارد.

جمع‌بندی

همان‌طور که می‌بینید، کاربرد بلاک‌چین در حوزه مالی بسیار گسترده و در حال تبدیل‌شدن به یک تغییردهنده بازی در دنیای تجارت است، دقیقاً مانند اینترنت یا محاسبات ابری. در آینده، می‌توان موارد استفاده متحول‌کننده‌تری را برای فناوری بلاک‌چین انتظار داشت.

در صورت تمایل و علاقه مندی می توانید که با دنبال کردن مجله اینترنتی خط دید ، روزانه اطلاعات جدید و جذاب این را دریافت و مطالعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا