بلاکچین در حوزه مالیبلاکچین در صنایع

دلایل رشد چشمگیر بلاک‌چین در حوزه مالی چیست؟

مقدمه

در سال‌های اخیر صنعت مالی به تأثیر تحول‌آفرین فناوری بلاک‌چین برای به‌دست‌آوردن درآمد‌های جدید، ارائه کارایی فرایند، بهبود تجربه کاربر نهایی و کاهش ریسک در عملیات تجاری توجه ویژه‌ای داشته است.

بلاک‌چین اتریوم شبکه‌های تجاری بازتر، فراگیرتر و ایمن‌تر، مدل‌های عملیاتی مشترک، فرایندهای کارآمدتر، کاهش هزینه‌ها و محصولات و خدمات جدید در بانکداری و مالی را ممکن می‌سازد و همچنین این امکان را فراهم می‌کند که اوراق بهادار دیجیتال در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر، با هزینه‌های واحد کمتر، با سطوح سفارشی‌سازی بیشتر منتشر شوند؛ بنابراین، ابزارهای مالی دیجیتال ممکن است متناسب با خواسته‌های سرمایه‌گذاران، گسترش بازار برای سرمایه‌گذاران، کاهش هزینه‌ها برای ناشران و کاهش ریسک طرف مقابل در بلاک‌چین و حوزه مالی طراحی شوند.

در طول پنج سال گذشته، این فناوری یعنی بلاک‌چین در حوزه مالی برای استفاده در سطح سازمانی به بلوغ رسیده است و مزایای زیر را نشان می‌دهد

امنیت: معماری مبتنی بر اجماع توزیع شده شبکه‎های بلاک‌چینی، نقاط خرابی را حذف می‌کند و نیاز به واسطه‌های داده مانند عوامل انتقال، اپراتورهای سیستم پیام‌رسانی و ابزارهای انحصاری ناکارآمد را کاهش می‌دهد. اتریوم همچنین اجرای کد برنامه ایمن طراحی شده برای ضد دست‌کاری در برابر کلاهبرداری و اشخاص ثالث مخرب را امکان‌پذیر می‌کند که عملاً هک یا دست‌کاری اطلاعات را در بلاک‌چین در حوزه مالی غیرممکن می‌کند.

شفافیت: از استانداردها، پروتکل‌ها و فرایندهای مشترک متقابل استفاده می‌کند و به‌عنوان یک منبع مشترک حقیقت برای مشارکت‌کنندگان شبکه عمل می‌کند.

اعتماد: دفتر کل شفاف و غیرقابل‌تغییر آن، همکاری، مدیریت داده‌ها و دستیابی به توافقات را برای طرف‌های مختلف در یک شبکه تجاری در امور بلاک‌چین در حوزه مالی به طور چشمگیری آسان می‌کند.

قابلیت برنامه‌ریزی: با کمک نرم‌افزار ضد دست‌کاری و قطعی که منطق تجاری را خودکار می‌کند،   از ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند که  این امر ایجاد اعتماد کرده و کارایی معاملات را در بلاک‌چین در حوزه مالی افزایش می‌دهد.

حریم خصوصی: ابزارهای پیشرو در بازار را برای حفظ حریم خصوصی داده‌ها در هر لایه از استک نرم‌افزار فراهم می‌کند و امکان اشتراک‌گذاری انتخابی داده‌ها در شبکه‌های تجاری را فراهم می‌کند. این قابلیت به طور چشمگیری شفافیت، اعتماد و کارایی را در عین حفظ حریم خصوصی و محرمانه بودن بهبود می‌بخشد.

• عملکرد بالا: شبکه‌های خصوصی و ترکیبی برای حفظ صدها تراکنش در ثانیه و افزایش دوره‌ای در فعالیت شبکه، مهندسی شده‌اند.

مقیاس‌پذیری: از قابلیت همکاری بین زنجیره‌های خصوصی و عمومی پشتیبانی می‌کند و به هر راه‌حل سازمانی که نیاز داشته باشد، دسترسی جهانی، انعطاف‌پذیری فوق‌العاده و یکپارچگی بالای شبکه اصلی را ارائه می‌دهد.

طبق گزارش Jupiter Research، استقرار بلاک‌چین به بانک‌ها این امکان را می‌دهد که تا پایان سال ۲۰۳۰ تا ۲۷ میلیارد دلار در تراکنش‌های تسویه مرزی پس‌انداز کنند و هزینه‌ها را تا بیش از ۱۱ درصد کاهش دهد. اتریوم به طور خاص قبلاً اقتصاد مخربی را نشان داده است و بیش از ۱۰ برابر مزیت در بعد هزینه را در برابر فناوری‌های فعلی ایجاد کرده است. مؤسسات مالی که بلاک‌چین در حوزه مالی را درک کرده‌اند، اذعان دارند که فناوری دفتر کل توزیع شده میلیاردها دلار برای بانک‌ها و مؤسسات مالی بزرگ در دهه آینده پس‌انداز خواهد کرد.

رشد چشمگیر بلاک_چین در حوزه مالی
رشد چشمگیر بلاک_چین در حوزه مالی

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: طراحی اپلیکیشن بلاکچینی

دیجیتالی شدن ابزارهای مالی چگونه بر امور مالی تأثیر می‌گذارد؟

دیجیتالی شدن ابزارهای مالی، شامل دارایی‌های دیجیتال، قراردادهای هوشمند و پول قابل‌برنامه‌ریزی – با ایجاد سطوح بی‌سابقه‌ای از اتصال و قابلیت برنامه‌ریزی بین محصولات، خدمات، دارایی‌ها و دارایی‌ها، مزایای بلاک‌چین در حوزه مالی را بیشتر می‌کند. این ابزارهای دیجیتالی، فرایندهای بازارهای تجاری و مالی را بازتعریف می‌کنند و الگوی جدیدی را ایجاد می‌کنند که در آن ارزش در هر نقطه تماس به ارمغان می‌آید.

ابزارهای مالی دیجیتال و بلاک‌چین در حوزه مالی مزایای تجاری زیر را ارائه می‌دهند: 

اصالت و کمیابی: دیجیتالی شدن یکپارچگی داده‌ها را تضمین می‌کند و منشأ دارایی و تاریخچه کامل تراکنش را در یک منبع مشترک حقیقت (Truth) امکان‌پذیر می‌کند.

قابلیت‌های قابل برنامه‌ریزی: کدی که به حاکمیت، انطباق، حریم خصوصی داده‌ها، هویت (ویژگی‌های KYC/AML)، مشوق‌های سیستم و ویژگی‌هایی که مشارکت سهام‌داران را مدیریت می‌کند (برای رأی دادن و سایر حقوق) می‌پردازد، می‌توان در خود دارایی‌ها گنجانده شود.

فرایندهای ساده: اتوماسیون پیشرفته کارایی عملیاتی کلی را افزایش داده که در نتیجه آن امکان تسویه‌حساب، حسابرسی و گزارش در زمان واقعی را فراهم می‌کند. از طرف دیگر این امر زمان پردازش، احتمال خطا و تأخیر، و تعداد مراحل و واسطه‌های موردنیاز برای دستیابی به همان سطوح اطمینان در فرایندهای سنتی را کاهش می‌دهد.

مزایای اقتصادی: فرایندهای خودکار و کارآمدتر باعث کاهش هزینه‌های زیرساخت، هزینه‌های عملیاتی و هزینه‌های مبادله در بلاک‌چین در حوزه مالی و بانکداری می‌شوند.

واکنش‌پذیری بازار: اوراق بهادار دیجیتال امکان سفارشی‌سازی بیشتری را نسبت به اوراق بهادار استاندارد می‌دهند و می‌توانند در بازه‌های زمانی کوتاه‌تری منتشر شوند. ناشران می‌توانند ابزارهای مالی دیجیتال سفارشی را ایجاد کنند که مستقیماً با تقاضای سرمایه‌گذاران مطابقت دارد.

محصولات و بازارهای جدید: انتقال دارایی ایمن، مقیاس‌پذیر و سریع، مالکیت جزئی بر دارایی‌های دنیای واقعی، اقتصادهای خرد توکنیزه شده و موارد دیگر را در بلاک‌چین در حوزه مالی، به همراه دارد.

در مجموع، این مزایا منجر به سیستم‌های مدیریت شفاف‌تر، مدل‌های کسب‌وکار کارآمدتر، همسویی بهتر بین سهام‌داران، نقدینگی بیشتر، کاهش هزینه‌های سرمایه، کاهش ریسک طرف مقابل، دسترسی به سرمایه‌گذار و پایگاه سرمایه گسترده‌تر، و دسترسی به سایر دیجیتالی‌ها می‌شود.

دیجیتالی شدن ابزارهای مالی چگونه بر امور مالی تأثیر می‌گذارد؟

این ابزارهای دیجیتالی، فرایندهای بازارهای تجاری و مالی را بازتعریف می‌کنند و الگوی جدیدی را ایجاد می‌کنند که در آن ارزش در هر نقطه تماس به ارمغان می‌آید.

قابلیت‌های قابل برنامه‌ریزی به چه معناست ؟

کدی که به حاکمیت، انطباق، حریم خصوصی داده‌ها، هویت (ویژگی‌های KYC/AML)، مشوق‌های سیستم و ویژگی‌هایی که مشارکت سهام‌داران را مدیریت می‌کند (برای رأی دادن و سایر حقوق) می‌پردازد، می‌توان در خود دارایی‌ها گنجانده شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا