بلاکچین در حوزه زنجیره تامین

نقش بلاک چین در زنجیره تامین کالاهای خوراکی

بلاکچین علاوه بر امور مالی و بانکداری، می‌تواند در زنجیره تامین انواع کالاها نیز مفید واقع شود. زنجیره تامین در چند دهه اخیر، بسیار پیچیده شده و خریداران نمی‌توانند به راحتی از اصالت کالای دریافت شده، اطمینان حاصل کنند. این پیچیدگی و عدم شفافیت، باعث وجود مشکلاتی مانند کالاهای قاچاق، تقلبی و ساخته شده از مواد نامرغوب شده است. بلاکچین در حوزه زنجیره تامین می‌تواند تا حد زیادی، از بروز چنین اشکالاتی جلوگیری کند. امروزه با افزایش دسترسی افراد مختلف به اینترنت و پیشرفت فناوری‌های مانند رایانش ابری و اینترنت اشیاء، امکان تولید، مدیریت و برقراری ارتباط مداوم داده‌های مختلف درباره کالاهای زنجیره تامین به سادگی وجود دارد.

به این صورت که طبق اطلاعات و داده‌ها، کالا دارای تاریخ تولید فلان، تاریخ انقضای فلان، تاریخ صادر شدن کالا، نحوه صادرات، صادر شده به فلان کشور و… است. ترکیب تکنولوژی بلاکچین و اینترنت اشیاء، می‌تواند تغییر بزرگی در زنجیره تامین مواد غذایی ایجاد کند.

در ادامه مقاله خط دید قصد داریم درباره نقش بلاک چین در زنجیره تامین کالاهای خوراکی صحبت کنیم.

بلاکچین و زنجیره تامین مواد خوراکی

تصور کنید که برای خرید یک میوه، به یه میوه فروشی بزرگ رفته‌اید. محصولات این فروشگاه همگی دارای چهره و وضعیت کاملا سالم هستند. اما شما می‌توانید اطمینان حاصل کنید که مبدا این میوه چه استان (یا چه کشوری) بوده است؟ آیا این میوه به روش ارگانیک تولید شده یا اینکه از مواد شیمیایی در آن استفاده شده؟

اینها سوالاتی است که نه شما و نه فروشنده، نمی‌توانید پاسخی برای ان پیدا کنید. اما استفاده از بلاکچین می‌تواند این مشکل را حل کند. تصور کنید اگر بر روی هر میوه یا کلا هر محصول، بارکدی قرار بگیرد که با اسکن آن، کاربر به اطلاعاتی همچون جزئیات و مواد بکار رفته، محل تولید و پرورش آن، تاریخ تولید و عرضه و اطلاعات این چنینی دسترسی پیدا کند؛ می‌تواند از اصالت و سلامت محصول خریداری شده اطمینان حاصل کند.

این تنها یک نمونه از کاربردهای بلاکچین در زنجیره تامین است.

نقش بلاک چین در زنجیره تامین کالاهای خوراکی چه کمکی به این صنعت می‌کند؟

استفاده از بلاکچین و ایجاد بستری برای مدیریت و بررسی زنجیره تامین با استفاده از بلاکچین و اینترنت اشیاء، می‌تواند فواید زیادی داشته باشد. در ادامه برخی از این فواید را آورده‌ایم:

نقش بلاک چین در زنجیره تامین کالاهای خوراکی: ایجاد شفافیت در زنجیره تامین

شفافیت در زنجیره تامین به گونه‌ای است که خریداران و تولید کنندگان می‌توانند اطلاعات مختلف را درباره محصول به سادگی بدست آورند. برای مثال خریداران می‌توانند از جزئیات تولید کالا، نحوه استفاده و موارد این چنینی اطلاع پیدا کنند. همچنین میتوانید راهکار‌های بلاک چین در زنجیره تامین را مشاهده کنید.

نقش بلاک چین در زنجیره تامین کالاهای خوراکی: ردیابی کالا

تولید کنندگان مختلف می‌توانند وضعیت کالاهای خود را بررسی کنند آنها این امکان را دارند که به صورت داده‌های تازه را در کمتر از چند دقیقه دریافت کنند. این کار می‌تواند در مواردی مثل احتکار و دپو کردن غیرقانونی محصولات در انبار، تا حد زیادی مفید واقع شود.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: ارائه خدمات با کمک بلاک چین در زنجیره تامین

نقش بلاک چین در زنجیره تامین کالاهای خوراکی: کنترل کیفیت غذایی محصولات خوراکی

طبق برخی از تخمین‌ها، حدودا ۱۵ درصد از محصولاتی که در طول ماه خریداری می‌کنیم، تقلبی هستند. این تقلب بیشتر در مورد بسته بندی، وزن محصول، تاریخ تولید و انقضا و حتی فروش محصولات معمولی به عنوان محصولات ارگانیک رخ می‌دهد. در این بین، بیشتر آسیب به شرکت تولید کننده اصلی می‌رسد. زیرا در صورت بروز مشکل، تمام انگشت‌ها به سمت شرکت سازنده خواهد بود!

تغییرات همیشه مثبت نخواهند بود!

در صورت پیاده سازی نادرست چنین سیستمی، هیچکدام از مشکلات فعلی زنجیره تامین حل نخواهد شد. همچنین هنوز بلاکچین قدرتمندی که زیرساخت مناسب برای میزبان سیستم به این عظمت داشته باشد، وجود ندارد. نظر شما چیست؟ آیا استفاده از بلاکچین در زنجیره تامین مواد غذایی را مثبت ارزیابی می‌کنید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا