بلاکچین در حوزه زنجیره تامین

کاربرد تکنولوژی بلاک چین در زنجیره تامین شرکت ها چیست؟

کریپتوکارنسی‌ها و NFT‌ها معمولاً در مورد ارزهای دیجیتال و فناوری‌های مرتبط با آن‌ها بر تیتر‌های خبری تسلط دارند. اما تأثیرگذارترین نوآوری‌ها در بازار فناوری بلاک چین موارد دیگری هستند که انتظار می‌رود از نرخ رشد ترکیبی سالانه (CAGR) 86 درصدی برخوردار باشد. طبق تحقیقات گراند ویو، در سال‌های ۲۰۲۲ تا ۲۰۳۰ از آنجایی که شرکت‌ها با چالش‌های زنجیره تامین و فشار ناشی از تورم و افزایش هزینه‌های نیروی کار دست و پنجه نرم می‌کنند، فناوری‌های دفتر کل غیرمتمرکز (DLT) در حال تغییر نحوه عملیات، کاهش هزینه‌ها و اعتبارسنجی منابع و در عین حال بهبود زمان چرخش و خدمات مشتری هستند. در این مقاله خط دید، در مورد اینکه کاربرد تکنولوژی بلاکچین در حوزه زنجیره تامین شرکت ها چیست و چه معنایی برای مصرف‌کنندگان و سرمایه‌گذاران دارد، بحث خواهیم کرد.

طبق آخرین گزارش Grand View Research در مورد بلاک چین، بخش «زیرساخت و پروتکل» در سال ۲۰۲۱ بر بازار مسلط شد و انتظار می‌رود در آینده از رشد قابل توجهی برخوردار شود. در حالی که بیشتر سرفصل‌ها در مورد حباب‌های Beeple و موارد مشابه بوده است، فناوری که NFT و ارز دیجیتال را تقویت می‌کند، نحوه عملکرد و تعامل شرکت‌ها را کاملاً تغییر می‌دهد. در سال گذشته، شاهد بودیم که فناوری بلاک چین و فناوری‌های غیرمتمرکز دفتر کل، تغییرات انقلابی را در طیف وسیعی از صنایع می‌تواند رقم بزند. امروز، ما درباره کاربرد آن در مدیریت زنجیره تامین بحث خواهیم کرد، موضوع دیگری که به دلیل محدودیت‌های همه‌گیر و در حال حاضر حمله روسیه به اوکراین در سرفصل‌های بسیار مورد توجه قرار گرفته است. میتوانید راهکار‌های بلاک چین در زنجیره تامین رو هم مشاهده کنید.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: ارائه خدمات با کمک بلاک چین در زنجیره تامین

الان زمان است که مساله را به درستی مطرح کنیم

مدیریت زنجیره تامین امری بسیار پیچیده است، اغلب شامل چندین سیستم اطلاعاتی بین شرکتی و درون شرکتی می شود که هر کدام به عنوان پلتفرم های مستقل ساخته شده اند و به این ترتیب، نمی توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در اغلب موارد این پروسه نیاز به تطابق دستی دارد، که زمان بر و کاری بسیار فشرده است. این درصورتی است که همه این مراحل ضروری هستند و اغلب نابرابری داده‌ها به صورت قابل توجهی وجود دارد . این عدم تطابق در ارائه داده‌ها شامل مواردی مانند سفارش خرید، بارنامه، صورتحساب و غیره می شود. میتوانید بلاک چین در زنجیره تامین رو هم مشاهده کنید.

چرا DLT ها نقطه قوت کاربرد تکنولوژی بلاک چین در زنجیره تامین شرکت ها هستند؟

ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH) و سولانا به دفترهای غیرمتمرکز متکی هستند که اطلاعات تراکنش های به اشتراک گذاشته شده در چندین نهاد را ثبت و محافظت می کند. در ادامه این پلتفرم‌ها به طرف های نامحدود و نامشخص امکان می دهد بدون واسطه تراکنش انجام دهند. هنگام استفاده از DLT در مدیریت زنجیره تامین، به هر شرکت کننده یک شناسه دیجیتال منحصر به فرد اختصاص داده می شود. این کاربرد تکنولوژی بلاک چین در زنجیره تامین به‌جای ضرب ارزهای رمزنگاری‌شده، «توکن‌های» تراکنش‌ها را «مینت» می‌کنند، که هر کدام دارای شناسه‌های منحصربه‌فرد و به راحتی قابل تأیید هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا