بلاکچین در حوزه مسکن

نظر مشاورین املاک در مورد کاربرد بلاک چین در حوزه مسکن و مستغلات چیست؟

پیش از این در دو مطلب به موضوعات « راه حل‌های بلاک چین در حوزه مسکن» و «موارد استفاده از بلاک جین در حوزه مسکن» پرداختیم. امروز تصمیم داریم درباره کاربرد بلاک چین در حوزه مسکن و مستغلات صحبت کنیم.

همان طور که می‌دانید، بلاکچین می‌تواند در تقریبا تمام صنایع مورد استفاده قرار بگیرد. تا امروز بیشتر به پتانسیل بلاکچین در بخش مالی و اقتصادی پرداخته شده. همین مورد، باعث شده به کاربردهای آن در دیگر صنایع توجه زیادی نشود. اما بلاکچین به عنوان زیرساخت ارزهای دیجیتال، می‌تواند در حوزه مسکن نیز کارآمد باشد.

در ادامه این مقاله خط دید با ما در معرفی تعدادی از کاربردهای بلاک چین در حوزه مسکن و مستغلات همراه باشید!

بلاکچین و مسکن!

کاربردهای بلاکچین در سایر صنایع، در حال معرفی و کسب محبوبیت است. در این میان یکی از مواردی که پتانسیل زیادی برای بکارگیری بلاکچین در انجام امور خود دارد، حوزه مسکن است. این مورد باعث شده برخی از کشورها مثل گرجستان و سوئد، زودتر دست به کار شده و تعدادی پروژه مرتبط را پیش ببرند.

در ادامه به معرفی برخی از کاربردهای بلاکچین در حوزه مسکن و مستغلات می‌پردازیم.

کاربرد بلاک چین در حوزه مسکن و مستغلات: مشاور املاک مدرن

زمانی که فردی قصد خرید یک ملک را دارد، ابتدا باید از آزاد بودن سند و امکان دریافت حق امضا اطمینان حاصل کند. این مسئله در نگاه اول بسیار ساده به نظر می‌رسد؛ اما در جزئیات، پیچیدگی‌های زیادی وجود دارد. برای مثال می‌توان به این موضوع اشاره کرد که مواردی مثل اوراق ناقص، جعل امضا و آسیب دیدن مدارک، می‌تواند به ابطال مالکیت افراد منجر شود.

طبق برخی از گزارش‌ها، Bank of America با مشکل جدی سلب حق اقامت افراد دست و پنجه گرم می‌کند. ساکنین این املاک به دلیل بحران اقتصادی ناشی از کرونا، قادر به پرداخت بازپرداخت وام خود نیستند و از آنجایی که سند خانه را گرو گذاشته‌اند، بانک موظف است خانه را توقیف کند.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: فرصت های جدید و نقش بلاک چین در صنعت مسکن

کاربرد بلاک چین در حوزه مسکن و مستغلات: ذخیره اطلاعات در محیط امن

یکی از کاربردهای بلاکچین که به دفعات آن را عنوان کرده‌ایم، امنیت بالای ان است. تقریبا تمام داده‌های موجود در بلاکچین به صورت رمزنگاری شده و آنلاین ذخیره می‌شوند.

می‌توان اسناد، اطلاعات و حتی تراکنش‌های صورت گرفته را در بلاکچین ذخیره کرد و در زمان نیزا، انها را دریافت کرد. شاید بپرسید این کار با برنامه‌ای مانند اکسل نیز قابل انجام است؛ اما مزیت بلاکچین این است که اطلاعات بعد از ذخیره شدن، قابل دستکاری نیستند و این موضوع، احتمال کلاهبرداری را کاهش می‌دهد.

کاربرد بلاک چین در حوزه مسکن و مستغلات: فرصت‌های سرمایه گذاری

به جرئت می‌توان مهمترین خاصیت و کاربرد بلاکچین در حوزه مسکن را افزایش فرصت‌های سرمایه گذاری دانست! هرچند این بخش مورد کم توجهی قرار گرفته و کمتر کسی آن را جدی می‌گیرد.

اما برای کسانی که علاقمند به سرمایه گذاری در حوزه مسکن هستند، بلاکچین می‌تواند یک فرصت عالی باشد! حتی برخی از بزرگترین شرکت‌های فعال در حوزه املاک در جهان، از سرمایه گذاری جمعی در ارزهای دیجیتال رونمایی کرده‌اند که خود گواه بر اهمیت سرمایه گذاری در فرصت های جدید و نقش بلاک چین در صنعت مسکن است.

جمع‌بندی

درست است که ما بخش‌های مختلفی از کاربردهای بلاکچین را معرفی کرده‌ایم؛ اما فراموش نکنید که این فناوری، یک فناوری نسبتا جدید و نوپا است که شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف، صرفا به شناخت ظرفیت‌های احتمالی آن بسنده کرده‌اند.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا استفاده از تکنولوژی جدیدی مانند بلاکچین می‌تواند باعث تحول در صنعت مسکن شود؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا