بلاکچین در حوزه بیمه

راه حل‌های بلاک چین در حوزه بیمه

بسیاری از مکانیزم‌ها و بخش‌های مختلف صنعت بیمه به دلیل عدم بروزرسانی و همگام شدن با تکن.ل.ژی، در حال منسوخ شدن است. در این سال‌ها که بسیاری از صنایع به دنبال استفاده از بلاکچین برای بهبود شرایط و ارائه بهتر و سریعتر خدمات خود هستند، به نظر می‌رسد صنعت بیمه تا حد زیادی از آنها عقب مانده افتاده است.

بلاکچین تا به حال پتانسیل بالای خود برای ارتقای سطح خدمات و سازوکارهای برخی از صنایع مثل بانکداری، اقتصاد و… را ثابت کرده است. امروز قصد داریم درباره سوال راه حل‌های بلاک چین در حوزه بیمه چه مواردی هستند؟ صحبت کنیم!

راه حل‌های بلاکچین در صنعت بیمه در حال تغییر اساسی در این صنعت است.

تعدادی پروژه در بستر برخی از بلاکچین‌های مشهور وجود دارد که تمرکز خود را بر روی پیدا کردن راه حلی برای مشکلات فعلی صنعت بیمه گذاشته‌اند. این به این معنی است که شرکت‌های بزرگ بیمه قصد دارند به طور جدی از بلاکچین استفاده کنند.

در ادامه به دو مورد از راه حل‌هایی که بلاکچین موانع سر راه صنعت بیمه را کنار می‌زند را معرفی می‌کنیم.

راه حل‌های بلاک چین در حوزه بیمه: مبارزه جدی با تقلب و کلاهبرداری

کاربرد بلاکچین در مبارزه با تقلب رد صنعت بیمه بسیار گسترده است و می‌تواند بخش‌های مختلفی را شامل شود. برای مثال ما به ۳ مورد اصلی آن اشاره می‌کنیم:

  • عدم امکان دریافت خسارت از یک حادثه در دو شرکت بیمه: در این مورد، افراد با سواستفاده از روند کند ثبت اطلاعات در شرکت‌های بیمه‌ای، از دو یا چند شرکت بیمه مختلف خسارت یک حادثه را دریافت می‌کنند.
  • ثبت اطلاعات و گواهی‌ها به صورت دیجیتال و غیرقابل دستکاری: تمامی اطلاعات شامل بیمه نامه‌ها، موارد شخصی و اداری به صورت دیجیتال درمی‌آیند. این کار باعث از بین رفتن احتمال دستکاری اطلاعات می‌شود.
  • عدم فروش یک بیمه با نرخ متفاوت: دیده شده که برخی از نمایندگی‌ها و کارگزاری‌های بیمه، برخی پلن‌های یکسان با نام و قیمت متفاوت ایجاد کرده و به فروش می‌رسانند. همچنین دیده شده که برخی از کارگزاری‌ها، حق بیمه را دستکاری کرده‌اند.

راه حل‌های بلاک چین در حوزه بیمه چه مواردی هستند: استارتاپ Etherisc

قراردادهای هوشمند یکی از بزرگترین خدمات بلاکچین اتریوم به دنیای ارز دیجیتال لقب گرفته است. قراردادهای هوشمند به دلیل استفاده از کدنویسی‌های پیشرفته و توسعه توسط متخصصان این فناوری، دارای منطق برنامه ریزی هستند. یعنی می‌توانند کارها را بدون نیاز به شخص ثالث و با استفاده از پیش شرط‌های مختلف خود انجام دهند.

استارتاپ Etherisc یک شرکت ایشورتک المانی است که تمرکز خود را بر توسعه برنامه‌های کاربردی و غیرمتمرکز بر بستر بلاکچین گذاشته است. این شرکت تاکنون با ارائه برنامه Flight Delay Decentralized Application که ارائه دهنده بیمه تاخیر هواپیما است، موفق به استفاده از بلاکچین در صنعت بیمه شده است.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: نقش بلاک‌چین در صنعت بیمه

جمع‌بندی

در این مطلب به سوال « راه حل‌های بلاک چین در حوزه بیمه چه مواردی هستند؟» پاسخ دادیم. لازم است این نکته را مدنظر داشته باشید که ما تنها به معرفی ۲ مورد از راه حل‌های بلاکچین برای صنعت بیمه پرداختیم و مسلما موارد بیشمار دیگری نیز وجود دارد.

نظر شما در این باره چیست؟ به نظر شما توسعه برنامه‌های کاربردی بیمه بر بستر بلاکچین می‌تواند تاثیر مثبتی بر این صنعت بگذارند؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا