بلاکچین در حوزه بیمهبلاکچین در صنایع

نقش بلاک‌چین در صنعت بیمه

یکی از بزرگترین کلمات کلیدی فناوری در سال های اخیر، بلاک چین است. این کلمه به‌عنوان «نسل بعدی اینترنت » برای ارتقا و تغییراتی که قرار است بر جهان، در تمام صنایع  از جمله نقش بلاک‌چین در صنعت بیمه داشته باشد، شناخته می‌شود.

در حال حاضر، تا حدی به دلیل ارتباط آن با ارزهای دیجیتال،  اینطور به نظر می‌رسد که بلاک چین بیشتر با صنعت مالی مرتبط است. با این حال، به دلیل ماهیت ذاتی، بلاک چین می تواند راه حل مناسبی برای چالش های پیش روی صنعت بیمه نیز باشد.در نتیجه، این فناوری سزاوار ارزیابی مناسب به عنوان جایگزینی بالقوه برای مدل پایگاه داده مرکزی فعلی است که توسط اکثر بیمه‌گران استفاده می‌شود.

از لحاظ تاریخی، صنعت بیمه در پذیرش فرآیندهای جدید و کارآمدتر کند بوده است. نقش بلاک‌چین در صنعت بیمه می تواند فواید بسیار مثبتی را هم برای شرکت ها و هم برای مشتریان آنها ایجاد کند، اما مطمئناً محدودیت هایی نیز وجود خواهد داشت.

مزایا و نقش بلاک‌چین در صنعت بیمه

  • افزایش قابل توجه کارایی: از آنجایی که بسیاری از فرآیندهای بیمه دستی و زمان بر هستند، بلاک چین می تواند کاغذبازی‌های مربوط به قراردادهای بیمه را ساده کند.
  • افزایش اعتماد بین طرفین: رمزنگاری داده‌ها در فناوری بلاک چین تضمین می‌کند که تراکنش‌ها ایمن و تأیید شده هستند. علاوه‌بر‌این حفظ حریم خصوصی مشتری را نیز تضمین می‌کند.
  • پردازش سریع داده‌ها: بلاک چین جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها را در زمان واقعی امکان پذیر می کند، که می تواند به طور قابل توجهی سرعت پردازش و پرداخت ادعاها را افزایش دهد.

معایب و محدودیت‌های نقش بلاک‌چین در صنعت بیمه

  • هدفی جذاب برای حملات سایبری: انتظار می رود ارزش بازار جهانی بلاک چین در سال ۲۰۲۴ به ۲۰ میلیارد دلار برسد. با تعداد زیادی از کاربران جدید هر روز، بلاک چین بیشتر مستعد حملات سایبری می شود.
  • از دست دادن یکپارچگی داده ها: یکپارچگی داده ها باید اعتبار هر تراکنش را بررسی نماید که تراکنش های بیمه جعلی را زیر سوال می برد. بلاک چین برای اطمینان از یکپارچگی داده ها باید در برابر فعالیت های تقلبی محافظت کند.
  • هزینه بالا: با محبوبیت بیشتر و بیشتر بلاک چین، پذیرش این فناوری جدید در فرآیندهای روزمره برای شرکت های بیمه گران‌تر تمام می شود.
  • حریم خصوصی بلاک چین: در حوزه ارزهای دیجیتال (مانند بیت کوین)، همانطور که می دانید داده‌های بلاک چین به صورت عمومی در دسترس است، به این معنی که هر تراکنش را می توان به بلوک اصلی خود ردیابی کرد. مجرمانی که به دنبال سوء استفاده از آن اطلاعات هستند، می‌توانند به این اطلاعات به سادگی دسترسی داشته باشند.
نقش بلاک‌چین در صنعت بیمه چیست؟

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: موارد استفاده بلاک چین در بیمه سلامت

پیاده‌سازی و به‌کار گیری نقش بلاک‌چین در صنعت بیمه

در حالی که نقش بلاک‌چین در صنعت بیمه بسیار مثبت و از هر نظر نویدبخش است، این فناوری هنوز در مراحل ابتدایی خود است. در‌حال حاضر، برخی از شرکت‌های نوپا در زمینه بلاک چین پیشتاز هستند و در حال بررسی این که چگونه این فناوری می‌تواند فرآیندهای تجاری و رضایت مشتری را در صنعت بیمه بهبود بخشد.

با مطالعه این مقاله در مجله خط دید، میتوان دریافت که در حالی که نقش بلاک‌چین در صنعت بیمه راه را برای پیاده‌سازی این فناوری هموار می کنند، هنوز موانعی وجود دارد که شرکت ها را از پذیرش کامل این فناوری باز می دارد. اما طبق توصیه کارشناسان این حوزه، شرکت های بیمه باید هرچه سریعتر استانداردها، فرآیندها، چارچوب های نظارتی و قانونی خود را برای پیاده سازی بلاک چین هماهنگ کنند.

منبع: bankrate

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا