بلاکچین در حوزه مالی

چگونه DAO و بلاک چین می تواند به بانک ها و موسسات حوزه مالی سود برساند؟

سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز یا DAO ، سازمان‌های دیجیتالی هستند که از فناوری‌های غیرمتمرکز پشتیبانی می‌کنند و از همه مهمتر، بدون نیاز به یک مرجع مرکزی فعالیت می‌کنند.

در مقالات قبلی خط دید، به طور مفصل به مباحث بلاک چین در حوزه مالی پرداختیم. در این مقاله قصد داریم نقش DAO و بلاک چین درتحول سیستم‌‌های حوزه مالی و بانکداری بررسی کنیم. سازمان‌های با سیستم DAO  ، بر اساس فناوری های دفتر کل توزیع شده (DLTs)  یا همان فناوری که این روز‌ها بسیار درموردش می‌شنویم،  فناوری بلاک چین، ساخته شده اند و به گونه ای طراحی شده اند که شفاف، ایمن و کارآمد باشند. دائو‌ها روش جدیدی برای سازماندهی مدل های کسب و کار و حکومتی ارائه می دهند که به طور بالقوه می تواند سازمان های سنتی را کنار زند.

نقش DAO  در بانکداری چگونه است؟

DAO ها می توانند به بانک ها کمک کنند تا مشکلات رایج را برطرف کنند و با حرکت به سمت معماری مبتنی بر بلاک چین، گردش کار داخلی را به حد چشمگیری ساده کنند.

بانک ها و مؤسسات مالی از متمرکزترین سازمان ها در جهان هستند. گروه کوچکی آنها را کنترل می کنند و فعالیت های آنها اغلب مبهم است. این تمرکز می تواند این شرکت ها را مستعد فساد، تقلب و سوء مدیریت کند.

از آنجایی که DAO ها ویژگی های فناوری مبتنی بر بلاک چین مانند تمرکززدایی، شفافیت و امنیت را در خود دارند، می توانند در رسیدگی به این مسائل کمک شایانی کنند.

یک DAO برای یک بانک یا مؤسسه مالی قادر خواهد بود خدمات ایمن و کارآمد را بدون نیاز به زیرساخت خاصی و با تکیه بر DLT ارائه دهد.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: حسابداری بلاک چینی چیست؟

چگونه  DAO و بلاک چین می توانند به بانک ها و موسسات مالی سود برساند؟

از آنجایی که DAO ها شفاف و غیرمتمرکز هستند، می توانند بانک ها و مؤسسات مالی را نسبت به مشتریان و سرمایه‌گذاران خود پاسخگوتر کنند.

DAO ها ممکن است به بازگرداندن اعتماد به سیستم بانکی کمک کنند، که بر اساس مطالعات اخیر، پس از همه گیری ویروس کرونا در کشور ثروتمند ایالات متحده به پایین ترین سطح یعنی ۲۹ درصد کاهش یافته است.

به گفته Statista، اعتماد همچنان ارزشمندترین جنبه بانکداری در میان مصرف کنندگان در سراسر جهان است. بنابراین، اگر بانک‌ها می‌خواهند در لطف مشتریان خود باقی بمانند، باید چیزی فراتر از نرخ‌ها و تسهیلات فعلی ارائه دهند. آنها نیاز به بازسازی اعتماد از دست رفته مردم دارند.

شرکت حسابداری برتر Ernst and Young نتایج نظرسنجی را منتشر کرد که تغییرات گسترده چشم انداز بانکی در سال های اخیر را برجسته می کند. برای مثال، مصرف‌کنندگان اکنون فین‌تک را با ۳۳% در صدر فهرست «معتمدترین برندهای خدمات مالی» خود قرار می‌دهند و بانک‌ها با ۱۲ درصد بسیار از فین‌تک‌ها عقب‌تر هستند.

فین‌تک یک گروه گسترده از هر فناوری مورد استفاده برای ارائه خدمات مالی، از برنامه‌های بانکداری تلفن همراه گرفته تا پلتفرم‌های وام‌دهی آنلاین است. بانک‌ها در پذیرش فن‌آوری‌های جدید بسیار کند بوده‌اند، اما همه‌گیری کرونا آنها را مجبور کرد که تحول دیجیتال خود را برای رقابتی ماندن سرعت بخشند.

 همانطور که از اخبار بلاک چین به گوش ما می‌رسد، اکنون بسیاری از بانک ها برای رفع مشکلات مختلف به راه حل های فین تک روی آورده اند. یکی از این گزینه ها DAO است که هم به نفع بانک ها و هم برای مشتریان آنهاست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا