بلاکچین در حوزه مالی

مزایا DAO های بلاک چین برای مدل های تجاری در حوزه مالی

یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) یک ساختار نوین در حال ظهورقانونی است. بدون هیچ نهاد حاکم مرکزی، هر عضوی در یک DAO معمولاً یک هدف مشترک دارد و تلاش می‌کند تا به نفع نهاد فعالیت کند. DAO ها که از طریق علاقه مندان به ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین در حوزه مالی مورد استقبال قرار گرفته‌اند، برای تصمیم گیری در یک رویکرد مدیریتی از پایین به بالا حق تصمیم گیری دارند. دقیقا برخلاف چیزی که در سیستم های مالی سنتی مانند بانکداری مشاهده می‌کنیم. در این مقاله خط دید، به مزایا DAOهای بلاک چین برای مدل‌های تجاری در حوزه مالی می‌پردازیم.

مزایا DAO ها برای مدل‌های تجاری بانک مانند چیست؟

DAO ها می توانند چندین خدمات از جمله مدیریت دارایی، انطباق و وام دهی را برای بانک ها ارائه دهند.

به گزارش فایننشال تایمز، امروزه بانک ها از فناوری بلاک چین برای مواردی مانند پرداخت، تسویه و بازپرداخت، تامین مالی تجارت، هویت و وام های سندیکایی استفاده می کنند. با این حال، هنوز بسیاری از زمینه های ناشناخته در بانکداری وجود دارد که یک مدل مبتنی بر DAO ممکن است برای مفید باشد. برای مثال:

جذب سرمایه

در دنیای رمزارز، عرضه اولیه سکه (ICO) در حال شکستن مانع بین دسترسی به سرمایه و خدمات سنتی مانند شرکت‌های افزایش سرمایه است. به همین ترتیب، بانک‌ها می‌توانند از DAO برای جذب سرمایه از مجموعه وسیع‌تری از سرمایه‌گذاران از طریق ICO استفاده کنند.

وام و اعتبار

استفاده از فناوری غیرمتمرکز در بانکداری می تواند نیاز به ضامن در حوزه وام دهی را برطرف کند. DAO ها راه های مطمئن تری برای قرض گرفتن پول برای افراد فراهم می کنند. برای مثال احتمالا نرخ بهره پایین تر و شرایط بهتر اخذ وام از امکاناتی هستند که بلاک چین در حوزه مالی به ارمغان می‌آورد.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بلاک چین در حوزه مالی: کاربرد بلاکچین در بانکداری و خدمات مالی

امور مالی تجارت

DAO ها همچنین می توانند با دیجیتالی کردن فرآیندهای مبتنی بر کاغذ و خودکار کردن وظایفی که به طور دستی توسط کارمندان بانک صورت می‌گیرد، امور مالی تجارت را ساده کنند. این امر باعث می‌شود تا بانک‌ها بتوانند تراکنش‌های خود را بهتر و سریعتر پیگیری کنند و در نتیجه خطر تقلب را کاهش داده و اعتماد بین طرف‌های تجاری جهانی را ایجاد کند.

اوراق بهادار

DAO  می تواند به بانک ها کمک کند تا اوراق بهادار دیجیتال و سنتی صادر، مدیریت و تجارت کنند. بانک‌ها از طریق توکن‌سازی اوراق بهادار سنتی مانند اوراق قرضه، سهام و سایر دارایی‌ها و قرار دادن آن‌ها در زنجیره‌های بلوکی، می‌توانند ایجاد بازارهای سرمایه‌ای را تسهیل کنند که قابل تعامل، کارآمد و در دسترس عموم باشد.

KYC  مشتری و پیشگیری از تقلب

از آنجایی که DAO ها شفاف و غیرمتمرکز هستند، راهی را برای بانک ها ارائه می دهند تا هویت مشتریان خود را تأیید کنند و از کلاهبرداری جلوگیری کنند. با استفاده از قراردادهای هوشمند، بانک‌ها می‌توانند فرآیندهای ورود مشتری و KYC را خودکار کنند. فناوری بلاک چین همچنین به مؤسسات مالی یک پلت فرم کارآمد و امن برای به اشتراک گذاری اطلاعات با سایر شرکت ها ارائه می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا