بلاکچین در حوزه زنجیره تامین

بررسی چالش های صنعت زنجیره تامین و راه حل بلاک چین برای آن

برخی از افراد بلاک چین را به عنوان یک پلت فرم مدیریت زنجیره تامین کامل و بسیار کاربردی می دانند. بسیاری از رهبران بازار، از جمله Walmart و Danish Crown، پیشتر فناوری بلاک چین را در عملیات زنجیره تامین خود گنجانده اند. تخمین  MarketsandMarkets در سال ۲۰۱۸ نشان داد که آینده بلاک چین در زنجیره تامین بسیار روشن خواهد بود. طبق این پیش بینی بازار جهانی زنجیره تامین بلاک چین تا سال ۲۰۲۳ از ۳.۳ میلیارد دلار فراتر خواهد رفت. اما برای بررسی این رشد چشمگیر لازم است که چالش های صنعت زنجیره تامین و راه حل بلاک چین برای آن را ابتدا درک نماییم.

از عمده‌فروشان کوچک‌تر تا شرکت‌های سازمانی در عرصه جهانی در عرضه و توزیع محصول، زنجیره تامین این کمپانی‌ها با چالش‌ها و موانع مشابهی مواجه است که در این مقاله خط دید به آن خواهیم پرداخت.

انواع چالش های زنجیره تامین

  • اطلاعات پراکنده، با تاخیر، ناقص و غیر قابل اعتماد در دسترس اعضای شبکه
  • هزینه های نامناسب مرتبط با مدیریت موجودی و کاغذبازی
  • بلایای طبیعی، کمبودهای پیش بینی نشده، افزایش تقاضا
  • ردیابی ناکافی دارایی ها
  • کلاهبرداری و سرقت، خطای انسانی، کالاهای تقلبی و عدم امنیت
  • ناتوانی در برآوردن انتظارات مشتری
  • فقدان پایگاه داده جهانی و قابل نگهداری
  • تغییر چشم انداز بازار زنجیره تامین سازمانی

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بررسی نقش بلاک‌ چین در زنجیره تامین

بلاک چین چگونه به حل این چالش‌ها در حوزه زنجیره تامین کمک می کند؟

شفافیت کامل

هرگونه رکورد ذخیره شده در بلاک چین به طور همزمان و فوری در اختیار فرستنده، گیرنده، و تنظیم کننده است و همیشه خواهد بود. این سطح از دسترسی به داده ها باعث می شود تصمیمات و عملیات سریعتر و آسان تر جریان داشته باشند و پیچیدگی فرآیند ها تا حد قابل توجهی کاهش یابد.

قراردادهای هوشمند

این قابلیت بسیار مهم بلاک چین که به لطف اتریوم به دنیا معرفی گردید، ورود و خروج، حمل و نقل، تغییر مالکیت و سایر عملیات ها را ساده و بهبود بخشید. این سهولت و ارتقا به کمک کاهش هزینه ها با خودکارسازی رویه هایی که قبلاً نیاز به اجرای دستی داشتند، توانسته است در بسیاری از صنایع مانند بلاک چین در مخابرات، سلامت و بیمه نقش بسیار مهمی ایفا کند.

عملیات ایمن

همانطور که در پیشتر نیز مفصلا به آن پرداختیم، به دلیل ویژگی‌هایی همچون غیرمتمرکز و رمزگذاری شده بودن، سوابق موجود در بلاک چین را نمی توان حذف، پنهان یا دستکاری کرد. علاوه بر این، این داده‌ها از دسترسی غیرمجاز نیز در امان هستند. بلاک چین در حوزه زنجیره تامین این یک راه حل همتا به همتا اساساً ایمن و در عین حال سازگار برای امنیت این صنعت به وجود آورده است.

گواهینامه ها و انطباق

به کمک بلاک چین مدیریت انطباق، تأیید، و صدور گواهینامه کالاها و کارمندان برای شرکت ها کاملا تسهیل می‌گردد.

همکاری یکپارچه

سیستم‌های مبتنی بر بلاک چین به چندین نهاد و شرکت‌کننده اجازه می‌دهند تا با استفاده از امضای الکترونیکی، تبادل فوری اسناد، تأیید قرارداد خودکار و سایر فرصت‌های همکاری، به طور مؤثر ارتباط برقرار کنند.

در این مقاله  چالش های صنعت زنجیره تامین و راه حل بلاک چین برای آن را بررسی کردیم اما باید این نکته را در نظر داشت گه پیاده سازی زنجیره های تامین مبتنی بر بلاکچین به این راحتی نیست. احتمالا در نظر گرفتن چالش های ذکر شده در بالا و برنامه ریزی کامل اقدامات شرکت‌های فعال در حوزه زنجیره تامین به آن‌ها کمک می کند تا تمام مزایای مدیریت زنجیره تامین مبتنی بر بلاک چین را تجربه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا