بلاکچین در حوزه زنجیره تامین

معرفی یک پلتفرم جدید با هدف استفاده از بلاک چین برای ردیابی کانتینر‌های زنجیره تامین

شبکه جهانی تجارت کشتیرانی (GSBN) یک پلت فرم جدید مبتنی بر استفاده از بلاک چین برای ردیابی کانتینر‌های زنجیره تامین را برای دیجیتالی کردن فرآیند حمل و نقل راه اندازی کرد و به دنبال مشارکت های کلیدی برای هدف قرار دادن بازارهای آسیایی بود.

این شبکه یک پلتفرم جدید مبتنی بر بلاک چین معرفی کرده است که به طور بالقوه می تواند یک سوم کانتینرهای حمل و نقل را در سراسر جهان ردیابی کند.  همچنین این شبکه به طور جدی به دنبال مشارکت های کلیدی با دیگر کمپانی‌های مطرح در زمینه لوجستیک به کمک فناوری بلاک چین برای هدف قرار دادن بازارهای آسیایی است.

GSBN در مارس ۲۰۲۱ توسط هشت شرکت جهانی حمل و نقل باری دریایی برای ایجاد یک پلتفرم بلاک چین که فرآیندهای حمل و نقل مانند صدور اسناد، ترخیص و داده های لجستیک را دیجیتالی می کند، ادغام شد.

طبق اخبار حوزه بلاک چین در زنجیره تامین، که اعضای کنسرسیوم غیرانتفاعی GSBN مستقر در هنگ کنگ از هر سه کانتینر مورد استفاده در جهان یک کانتینر را به خود اختصاص می دهند. این امر احتمالا به زودی پس از استفاده کامل از پلت فرم در فضای بلاک چین قابل دسترس باشد.

GSBN از راه اندازی پلتفرم جدید بلاک چین در روز چهارشنبه با مشارکت Oracle، Microsoft Azure، AntChain و Alibaba Cloud خبر داد. در این اطلاعیه همکاری آمده است: «به عنوان یک کنسرسیوم مستقل، ما بهترین رویکرد را برای به کارگیری فناوری انتخاب کردیم. اکنون می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که یک زیرساخت قوی، قابل اعتماد و بسیار مقیاس پذیر در دست داریم.

GSBN خاطرنشان کرد که این مشارکت ها برای اهداف ژئواستراتژیکی مانند سیستم عامل تجارت جهانی اوراکل و قابلیت اطمینان خدمات Azure در جنوب شرقی آسیا به دست آمده است. در ادامه این مسیر، از Ant Group و Alibaba Cloud برای استقرار در چین استفاده خواهد شد.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بررسی نقش بلاک‌ چین در زنجیره تامین

چرا این شبکه برای ردیابی کانتینر‌های زنجیره تامین از فناوری بلاک چین بهره می‌گیرد؟

برای اطمینان از کنترل اطلاعات توسط GSBN، داده‌ها قبل از ارسال به پلت فرم بلاک چین رمزگذاری می شوند، به این معنی که اعضا نمی توانند بدون مجوز به داده ها دسترسی داشته باشند. این کنسرسیوم همچنین تأکید کرد استفاده از بلاک چین برای ردیابی کانتینر‌های زنجیره تامین این صنعت را قادر می‌سازد تا با «شرکت‌کنندگان بازار متفاوت و اغلب رقیب» همکاری کند.

در ماه جولای، GSBN اولین برنامه مبتنی بر بلاک چین خود را با نام “Cargo Release” در چین راه اندازی کرد که برای سرعت بخشیدن به زمان پردازش با حذف کاغذ و ذخیره داده ها در بلاک چین طراحی شده بود.

تقریباً همزمان با شکل‌گیری GSBN در اکتبر سال گذشته، دو تا از بزرگترین شرکت‌های حمل کانتینر در جهان در CMA CGM و شرکت کشتی‌رانی مدیترانه MSC یکپارچگی کامل با پلتفرم بلاک چین TradeLens IBM و Maersk را اعلام کردند.

این پلتفرم رقابتی خدمات دیجیتالی کردن زنجیره تامین را ارائه می‌کند و ادغام با CMA CGM و MSC داده‌های تقریباً نیمی از محموله‌های کانتینری اقیانوسی جهان را به شبکه TradeLens آورده است.

در نهایت، این دسته از اخبار که نشان از توجه ویژه متخصصان صنایع مختلف به فناوری بلاک چین دارد، نویدبخش آینده‌ای بسیار روشن برای این فناوری است. استفاده از بلاک چین برای ردیابی کانتینر‌های زنجیره تامین یکی از صد‌ها کاربرد و مزیت های بلاک چین برای زنجیره تامین و انواع دیگری از صنایع است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا