اخبارمطالب ویژه

۶۲۷ شرکت‌کننده در جایزۀ حمدان‌بن محمد برای ابتکار در مدیریت پروژه

سازمان حمل‌ونقل و جاده‌های دبی (RTA) اعلام کرد که از دسته‌های کسب‌وکارهای مختلف، ۶۲۷ درخواست شرکت در افتتاحیۀ جایزۀ ابتکار در مدیریت پروژه که به‌افتخارِ ولیعهد شهر دبی، حمدان‌بن محمدبن راشد آل مکتوم، نام‌گذاری شده است (HBM AIPM) دریافت کرده است. کمیتۀ مشورت فنی این درخواست‌ها را برای ارزیابی انطباق آن‌ها با قوانین و شرایط جایزه و معیار مربوط به هر دسته‌بندی آن بررسی می‌کند.

خانم لیلا فَریدون، مدیرعامل و رئیس و مدیرکل هیئت‌مدیران و دبیرکل جایزۀ «حمدان‌بن محمد برای ابتکار در مدیریت پروژه» گفت: «درخواست‌هایی که با شرایط این جایزه مطابقت داشته باشند، برای مرحلۀ نهایی تعیین صلاحیت می‌شوند. هیئتی از داوران که متشکل از ۷ کارشناس سرشناس بین‌المللی در حوزه‌های مختلفی مثل مدیریت پروژه است، این شرکت‌کنندگان را برحسب ابزار عملی مدرن و استانداردهای معینی که شفافیت و دقت بالایی دارند ارزیابی می‌کنند. برنده‌ها در چهارمین تالار گفت‌وگوی بین‌المللی مدیریت پروژۀ دبی که در نوامبر امسال برگزار می‌شود اعلام می‌شوند.

هدف از این جایزه مطرح کردن دبی به‌عنوان مرکز بین‌المللی متخصصان و مبتکران مدیریت پروژه و تشویق به ابتکار در این زمینه است. این جایزه که برابر ۲٬۰۰۰٬۰۰۰ درهم (معادل ۵۵۰٬۰۰۰ دلار ایالات‌متحده) است، به بهبود یک بخش تجاری ابتکاری در ناحیۀ خلیج کمک می‌کند.»

جایزه حمدان بن محمد

دسته‌بندی‌های جایزه

فَریدون افزود: «جایزه از ۳ دسته تشکیل شده است. اولین دسته مربوط به شرکت‌کننده‌های فردی و بالغ‌بر ۶۰٬۰۰۰  دلار ایالات‌متحده است و از ۲ بخش تشکیل شده است. بخش اول، جایزۀ مدیریت پروژۀ ابتکاری است (۳۰٬۰۰۰ دلار ایالات‌متحده) که محور آن بر مدیریت محدوده و زمان و هزینه، مدیریت تدارکات، مدیریت کیفیت، مدیریت ریسک و مشکلات، فرهنگ، مدیریت تغییر و مدیریت درخواست‌های ذی‌نفعان است. بخش دوم (۳۰٬۰۰۰ دلار) درخصوص مدیریت ابتکاری دفتر مدیریت پروژه (PMO) است. این بخش دربارۀ مدیریت هزینه و زمان و حوزه، مدیریت تعاملی پروژه، مدیریت ریسک و مشکلات، مدیریت هدایت و راهبرد سبد پروژه (پورتفولیو)، مدیریت PMO (دفتر مدیریت پروژه)، مدیریت ارتباطات، مدیریت منابع، توسعۀ استانداردها و روش‌شناسی‌ها و فرایندهای مدیریت پروژه است.

دستۀ دومِ جایزه برای ایده‌های ابتکاری سازمانی طراحی شده و بالغ‌بر ۴۵۰٬۰۰۰ دلار است؛ به ۳ بخش تقسیم می‌شود: جایزۀ ایدۀ ابتکاری در مدیریت پروژه که ۱۰۰٬۰۰۰ دلار است و شامل مدیریت درکِ منفعت، مدیریت محدوده و زمان و هزینه، مدیریت تدارکات، مدیریت یکپارچگی پروژه، مدیریت کیفیت، مدیریت ریسک و مشکلات، فرهنگ، مدیریت تغییر و مدیریت درخواست‌های ذی‌نفعان است.

بخش ۲دوم آن مربوط به ایده‌های ابتکاری در مدیریت برنامه و بالغ‌بر ۱۵۰٬۰۰۰ دلار است. این جایزه شامل مدیریت هزینه و زمان و محدوده، مدیریت تدارکات، مدیریت ریسک و مشکلات، مدیریت تغییر و مدیریت درخواست ذی‌نفعان، مدیریت هدایت برنامه‌های پروژه‌ها، و همسازی راهبردی مدیریت منافع و برنامه است.

بخش سوم آن مربوط به ایده‌های ابتکاری در مدیریت سبد پروژه (پورتفولیو) و بالغ‌بر ۲۰۰٬۰۰۰ دلار است. این بخش شامل مدیریت ریسک و مشکلات، فرهنگ، مدیریت درخواست ذی‌نفعان و تغییرات، مدیریت هدایت و راهبرد پورتفولیوی پروژه‌ها، و مدیریت عملکرد پورتفولیوی پروژه‌هاست.»

منبع: سازمان دولتی حمل‌ونقل و جاده‌های دبی (RTA)، امارات متحدۀ عربی.

۲۱ سپتامبر ۲۰۱۷

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا