دفتر مدیریت پروژه

۱۰ راهکار برای کنسل کردن مؤثر یک پروژه IT (بخش دوم)

۶- روی مزایای هزینه و بودجه در صورت جابجایی به پروژه‌های دیگر تأکید کنید

اگر می‌توانید با لغو پروژه‌ای که کارایی ندارد در هزینه صرفه‌جویی کنید، جزییات را برشمارید. اگر پروژه را وسط اثبات یک مفهوم یا فاز نمایشی کنسل می‌کنید هر سرمایه‌گذاری در سخت‌افزار، نرم‌افزار، پشتیبانی و دیگر عناصر باید حداقل باشد یا وجود نداشته باشد. اگر یک پروژه می‌تواند به اتمام برسد اما انجام این کار هزینه‌بر است (یا نتیجه مورد انتظار شما حاصل نمی‌شود) جزییات مربوط به بازده سرمایه‌گذاری را ارائه دهید تا علت امکان‌پذیر نبودن پروژه مشخص شود. فراموش نکنید که در نیروی کار مورد انتظار و همچنین هزینه‌های واقعی عامل آن باشید، زیرا برای شرکت هم هزینه به همراه دارد. اگر شما برای صرفه‌جویی پول در پروژه به‌سختی لابی کرده باشید، تمام این کارها می‌تواند دردناک باشد اما مهم است که تشخیص دهید شرایط می‌تواند تغییر کند. یکباردیگر تأکید می‌کنیم که کار شما این است که آنچه بهترین است انجام دهید نه آنچه برای اعتبار شما در کوتاه‌مدت مفید است.

۷- روی دست‌آوردهای کسب‌وکار در صورت جابجایی به اولویت‌های دیگر تأکید کنید

تأکید کنید که بخش فناوری اطلاعات به‌جای پروژه پایان‌یافته قصد دارد روی چه پروژه‌ای کار کند و این مجاهدت چه مزایایی به ارمغان خواهد آورد تا بتوانید دست‌آوردها و محصولات بزرگ‌تری را ترسیم کنید. تمرکز بر اولویت‌های فوری در جای دیگر برای به دست آوردن یک مزیت استراتژیک بزرگ‌تر یک نمونه است. پروژه را دوباره به ابزار موردنیاز برای تاریخ بعدی و زمانی که شرایط تغییر کرد تجهیز کنید تا بتوانید نیازهای اصلی پروژه را شناسایی کنید. (یا منتظر توسعه تکنولوژیکی هستید که ممکن است دوباره پروژه را به جریان بیندازد.)

۸- برای اجتناب از تکرار اشتباهات مرتباً بازبینیِ POSTMORTEM داشته باشید

تحلیل را با همه سرمایه‌گذاران و ذینفعان درگیر انجام دهید تا بررسی کنید که چه اشتباهی رخ‌داده است، مشکل از کجاست و نامزدهای عملی پروژه‌های بعدی را چگونه باید تعیین کنیم. دیگران را سرزنش نکنید و روی آنچه از پروژه شکست‌خورده به‌دست‌آمده تمرکز کنید. از محدودیت‌ها و قابلیت‌هایی که قبلاً نامعلوم بودند یاد بگیرید، محدودیت‌های نرم‌افزاری یا سیستم را کشف کنید، شکاف اطلاعاتی و دانش را شناسایی کنید و … . مزایای همه نتایجِ مثبتِ تجربه قبلی را شناسایی کنید.

۹- محصول مدیریت پروژه یا روش آن را تحلیل کنید

این بهترین زمان برای بررسی نحوه مدیریت پروژه‌ها توسط سازمان و شناسایی زمینه‌های پیشرفت است. آیا مشکلی درزمینهٔ برنامه‌ریزی یا تحقیق وجود دارد؟ خرابی در ارتباطات؟ مشکلی با فروشنده؟ ناکارآمدی در تخمین زمان؟ در اینجا نقطه‌ای را که باعث خراب شدن پروژه شده است، پیدا کنید.

۱۰- مراحل برنامه‌ریزی پروژه را برای دفعه بعد ارتقاء دهید

با توجه به واقعیت‌های جمع‌آوری‌شده، اکنون زمان بهبود مرحله برنامه‌ریزی پروژه به‌گونه‌ای است که مشکلاتی که اینجا شناسایی شدند برای دفعه بعد ما پیش‌دستی کرده و از آن‌ها اجتناب کنیم. هدف این است که یا به‌طور مؤثرتر از ابتدا مشخص کنیم چه‌کارهایی انجام خواهد شد یا انجام نخواهد شد (کارایی ندارد) یا نقطهٔ غیرقابل بازگشتی ایجاد کنیم که در آن تصمیم بگیریم یا پروژه روبه‌جلو رود و پیشرفت کند یا اینکه اگر برای سازمان نامناسب است آن را کنسل کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا