دفتر مدیریت پروژهمطالب ویژه

۱۰ روند مدیریت پروژه که در سال ۲۰۲۰ باید بدانید

به‌نظر می‌رسد گزینه‌های بیشماری مانند ابزارهای خودکار برای بهبود عملکرد روزانه، مشاغل را به سمت پیشرفت نامحسوس سوق می‌دهد. بنابراین آیا روند مدیریت پروژه به هرنوع فعلیت مترقی کمک می‌کند؟

مدیریت پروژه به‌عنوان عملی که شامل برنامه‌ریزی، اجرا و مدیریت بیشتر پیش از دستیابی به اهداف یک پروژه در زمان مقرر به شیوه‌ای کارآمد با کمترین هزینه است، همچنین بخشی از این تحول است. یک رویکرد بهبودیافته مانند کنترل بهتر تیم و ابزار و ردیابی زمان، نمونه‌هایی از گرایش‌های مدیریت پروژه است که شرکت‌ها از آن استفاده کرده‌اند. حال اگر چنین روند‌ها یا رویه‌هایی را برای مدیریت پروژه از دست بدهید چه می‌کنید؟ ادامه مطلب را بخوانید تا خود را با این ۱۰ روند برتر مدیریت پروژه آشنا کنید.

 

۱. اینترنت اشیاء (IoT)

در اینجا اولین و دیدنی‌ترین روند یعنی اینترنت اشیاء (IoT) آمده است. بسیاری از صنایع ازجمله کشاورزی، مراقبت‌های بهداشتی و خرده‌فروشی از طریق IoT در حال تغییر هستند. جمع‌آوری داده‌های زنده از محصولات زراعی و دام، ماشین‌های MRI و کنتورهای هوشمند نمونه‌هایی از کاربردهای آن‌ها است که این امکان را برای برقراری ارتباط با منابع موجود برای مسافت‌های طولانی‌تر یا خارج از دسترس فراهم می‌کند. منافع بارز صرفه‌جویی در وقت، مدیریت پروژه‌های عظیم را به سهولت امکان‌پذیر می‌کند. علاوه‌براین، مایکروسافت از سرمایه‌گذاری ۵ میلیارددلاری، در سطح جهان در سه سال آینده خبر داده است.

 

۲. هوش ماشین (دستگاه)

بدون تردید فن‌آوری‌های جدید مانند هوش دستگاهی یا هوش مصنوعی (AI) مهم‌ترین مفهوم سال‌های آینده و برای همیشه بعد از آن خواهد بود. اینامر نقش اساسی در هموار کردن راه جامعه به سمت انقلاب صنعتی چهارم دارد. اما استفاده و کاربرد هوش مصنوعی در صنایع مبتنی بر مدیریت پروژه چیست؟ آیا مدیران پروژه به آن احتیاج دارند؟ کاملا. در تصمیم‌گیری به عنوان مثال برای تصمیم‌گیری دقیق‌تر. مدیریت ریسک، مدیریت منابع و KPI برخی از کاربردهای هوش مصنوعی در مدیریت پروژه هستند. پیش‌بینی و تجزیه و تحلیل ماشین‌آلات به‌همراه مدیرپروژه (یک انسان) می‌تواند تغییرِ بسیار موردنیاز را به‌همراه آورد.

 

۳. اتوماسیون وظیفه

فن‌آوری مانند اتوماسیون صنعتی باعث پیشرفت صنعت خواهد شد. خودکارسازی وظایف خودتان از طریق الگوریتم‌ها نتیجه‌گیری سریعتر با پروژه‌ها را آسان می‌کند. اتوماسیون قصد دارد کارهای ساده و تکراری را آسان سازد. در مدیریت پروژه، ماشین‌الات کارهای جزیی و روتین را انجام می‌دهند که به توانایی تصمیم‌گیری کمتری نیاز دارند و مابقی کارها که تصمیمات بالاتری را نیاز دارند، انسان انجام می‌دهد. نیمه خودکارسازی دوره جدیدی از اتوماسیون پروژه است.

 

۴. توسعه نیروی کار

برخی از روندها و پیشرفت‌های داخلی نیز وجود دارند: توسعه نیروی کار. نیروی کار بهتر با مهارت و درک مناسب می‌تواند تغییرات اجباری در مدیریت ایجاد کند. زیاد فکرکردن برای انجام خدمات بهتر مشتری منسوخ شده است. اکنون شرکت‌ها به‌‌مثابه سرمایه‌گذار در برنامه‌های آموزش کارمندان دیده می‌شوند. نگاه به سمت نیروی کار بهتر می‌تواند یک فکر خوب باشد و می‌تاوند مزایای غیرمنتظره و دیده نشده را برای شما به ارمغان بیاورد.

 

۵. مهارت‌های نرم

مهارت یا کیفیتی که به فرد برای ارتباط موثر و قدرتمند برای تاثیرگذاری کمک می‌کند، همان چیزی است که ما آن را “مهارت نرم” می‌نامیم. مهارت‌های افراد یکی از صفات موردنیاز در یک کارمند است. یک دست دادنِ گرم و صمیمی، نگاه کردن به چشم تاثیر بیشتری می‌گذارد. بنابراین این چیزی است که باید در آموزش کارمندان اجباری شود.

 

۶. کارکردن از راه دور

افرادی که مایل به کارکردن از راه دور باشند، فراوانند. درواقع هرکس می‌خواهد از منطقه دورافتاده ترجیحی خود کارکند. به لطف فناوری کار از راه دور به‌راحتی انجام می‌شود و نگران‌کننده‌ترین پارامترهای مورد توجه هم جای نگرانی ندارند. چرا؟ اکنون کارگران می‌توانند از طریق درگاه‌های سلف سرویس ارائه شده در تلفن‌های همراه خود، به سامانه شرکت وارد شده یا از آن خارج شوند. علاوه بر این مزایایی مانند عدم نیاز به سفر، عدم وجود هزینه اداری و غیره باعث می‌شود کار از راه دور یک فعالیت مهم در هنگام انجام پروژه‌های چابک باشد.

 

۷. حضور بیومتریک

علامت‌گذاری به عنوان شخص حاضر از طریق بیومتریک مانند تشخیص چهره، انگشت شست، تشخیص انبیه و غیره تحت حوزه حضور بیومتریک قرار می‌گیرد. برای از بین بردنِ نیاز به کار کاغذی و شمارش سرکارگران و کارگران، مشاغل به دنبال چنین تحولاتی هستند. صحبت از ملت به دلیل حرکت “دیجیتال هند” پذیرش عظیمی از روند حضور دیجیتالی در دفاتر و ادارات بوجود آمده است. این کار همچنین موجب صرفه‌جویی در پول شما برای کارگران کم‌کار و کم‌بازده یا بدون بازده می‌شود.

 

۸. گزارش‌نویسی و تجزیه و تحلیل

درمیان انجام پروژه‌های عظیم که به زمان زیادی نیاز دارند و بسیاری از فرآیندها نیز به عقب بازگردانده می‌شوند، نیاز به توجه به گردش کار دارند تا درواقع پروژه را اجرا کرده و همواره از پیشرفت‌ها آگاه بمانند. نرم‌فزار ردیابی زمان یکی از آن‌هاست. گزارش‌های هوشمند و جدول زمانی منعطف برای داشتن یک تحلیل خوب از کل پروژه بسیار مناسب است.

 

۹. دگرگونی دیجیتالی

منظور از دیجیتالی شدن چیست؟ تبدیل کل مشاغل خودتان به دیجیتال به معنای داشتن تمام منابع و داده‌های خود از طریق یک رسانه الکترونیکی یا بستر الکترونیکی در دسترس شما است. بکارگیری و استفاده از تمام داده‌ها این روزها برای مشاغل کلیدی و مهم است. دورشدن از فرآیندهای مبتنی بر کاغذ، به‌معنای افزایش استفاده از سکوهای ابری است. تصمیمات می‌توانند سریعتر گرفته شوند زیرا داده‌ها به‌راحتی از طریق اینترنت قابل دسترسی هستند. داده‌های دقیق سرمایه اصلی صنایع در آینده نزدیک خواهند بود.

 

۱۰. زمان در برابر پول

بدیهی است که زمان برای هر موفقتی یک عامل بسیار مهم است و از پول هم مهم‌تر است. چه رسیدن به اهداف شخصی باشد وچه اتمام پروژه‌ها، تکمیل اهداف شما به‌موقع، الزامی است. اما اگر پول را تمام کردید ممکن است به شکست هم برسید.به‌یادداشته باشید که زمان همه‌چیز است و وقت طلاست. دست‌به کار شوید.

این لیست محفوظ از خطا و شکست از ۱۰ روند برتر مدیریت پروژه است. اگر این روند با موفقیت در مشاغل شما به اجرا درآید، شما در مسیر رسیدن به آینده‌ای درخشان‌تر خواهید بود. آن‌ها کل صنایع مبتنی بر پروژه را در سال ۲۰۱۹ و بعد از آن دگرگون می‌کنند.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا