اخبار

۱۰ فناوری برتر سال ۲۰۲۰

 

آیا امروز کسی می‌تواند بنشیند و پیش‌بینی کند که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آیا مشتاقان تجارت و کارآفرینان می‌توانند درک درستی از این موضوع داشته باشند و فناوری آینده را پیش‌بینی کنند؟ آیا درآینده برای انجام کارها به لمس بشری نیاز داریم یا آیا این امر با روبات‌ها و ماشین‌ها جایگزین خواهد شد؟ این‌ها برخی از سؤالات گیج‌کننده‌ای است که پاسخ آن‌ها را در این مقاله پیدا خواهید کرد.

به نظر می‌رسد که فناوری دائماً در حال تحول است و بد یا خوب هرساله مسیر خود را به‌سوی سرعت، پختگی و سهولت پیش می‌برد. سال‌هاست که فناوری با سرعت زیادی پیشرفت می‌کند و به نظر نمی‌رسد که سرعت آن به‌زودی کاهش پیدا کند یا متوقف شود. فناوری‌های زیادی وجود دارند که در حال حاضر جایگاه و معیار خود را در صنعت تعیین کرده‌اند و تنها چند برنامه با تبدیل‌شدن به جریان اصلی فاصله‌دارند. این‌ها برخی از فناوری‌هایی هستند که هم‌اکنون هم در حال گسترش و تکامل هستند و می‌توانند ظرف چند سال آینده تحول عظیمی در جهان ایجاد کنند.

 

۱- اینترنت اشیاء

از زمان پیدایش این مفهوم، برترین شرکت‌های توسعه IoT (Internet of Things) از این فناوری برای بهبود بهره‌وری، ردیابی موجودی و مخازن، مدیریت و فرآیندهای امنیتی استفاده کرده‌اند. تخمین زده می‌شود ظرف چند سال آینده، ۲۵۰ میلیون سرویس مراقبتی از اینترنت استفاده خواهند کرد که موجب هوشمندتر شدنِ آن‌ها خواهد شد. فناوری IoT سرانجام به مقصد نهایی خود خواهد رسید و همان‌طور که بسیاری از گزارش‌ها حاکی است در آینده‌ای نزدیک ما در بسیاری از کارهای محاسباتی با جنبه عمومی، از دستگاه‌های IoT استفاده خواهیم کرد.

 

۲- فناوری بلاک چین

بلاک چین فرزند مغز فرد یا گروهی از افراد با نام مستعار Satoshi Nakamoto است و برنامه‌هایی دارد که بسیار فراتر از معاملات و تراکنش‌های مالی است. شرکت‌ها از فناوری بلاک چین برای تقریباً هر چیزی استفاده کرده‌اند، از ساده کردن ردیابی و دسترسی به اطلاعات در دانشگاه‌ها گرفته تا بازی‌های سرگرم‌کننده و جالب که از الگوریتم‌های پیچیده‌ای برای برخی تجربیات منحصربه‌فرد استفاده می‌کنند. اگرچه بلاک چین در حال حاضر فقط در صنایع معدودی فراگیر است، در سال‌های آینده تحولات بسیاری در تمامی زمینه‌ها ایجاد خواهد کرد.

 

۳- هوش مصنوعی

هوش مصنوعی که هم‌اکنون کاربردهای فراوانی پیداکرده است درچندسال آینده جهان را به دست خواهد گرفت. به نظر می‌رسد این فناوری به دلیل تحولات فنی پیشرفته‌ای که در سراسر دنیا صورت داده است هم‌اکنون و در آینده جایگاه ثابتی بین برترین فناوری‌ها خواهد داشت. کارهای روزمره هوش مصنوعی این امکان را فراهم می‌آورد که مشتریان بتوانند از طریق تشخیص چهره، خواندن پیام‌ها و گزارش‌ها، صحبت کردن و ثبت احساسات از طریق محاسبه مؤثر به هوش مصنوعی کمک کنند تا به یک فناوری مستقل تبدیل شود که دیگر نیازی به کمک و حمایت انسان برای یادگیری نداشته باشد.

 

۴- پردازش زبان طبیعی[۱]

با تکامل فناوری NLP طی سال‌های گذشته، رایانه‌ها توانایی‌های فعلی خود را پردازش تا درک زبان انسان به‌روشی جامع گسترش می‌دهند. تاکنون NLP فقط به دامنه معدودی از احساسات انسانی ازجمله احساس خشم یا شادی محدود می‌شد. سرانجام NLP به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌شود که عناصر پیچیده‌تری از احساسات انسانی مانند طعنه و کنایه، شوخی، طنز و بدبینی و غیره را در برگیرد.

بخش‌های دیگر مقاله را از لینک‌های زیر بخوانید:

۱۰ فناوری برتر سال ۲۰۲۰ (بخش دوم)

 

 

[۱] Natural Language Processing (NLP)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا