اخبار

۵G چیست و برای شما به چه معنی است؟

آیا برای ۵G به گوشی جدید نیاز خواهم داشت؟

متأسفانه بله. اما زمانی که ۴G در سال ۲۰۰۹/۲۰۱۰ معرفی شد، قبل از اینکه زیرساخت جدید کاملاً پخش و گسترده شود، گوشی‌های هوشمند سازگار با آن به بازار آمدند که همین منجر به ناامیدی در بین مصرف‌کنندگان شد چراکه احساس می‌کردند پول بیشتری برای خرید یک سرویس الحاق شده پرداخته‌اند. این بار به گفته Ian Fogg سازندگان تلفن بعید است که مرتکب همین اشتباه شوند و در صورت آماده شدن شبکه‌های جدید، در اواخر سال ۲۰۱۹ گوشی‌های ۵G را راه‌اندازی می‌کنند.

 

آیا ورود ۵G به معنای پایان خدمات خط ثابت است؟

در یک‌کلام نه. شرکت‌های مخابراتی سرمایه‌گذاری زیادی روی فیبر نوری و سیم مسی کرده‌اند تا باعجله بتوانند آن‌ها را آماده کنند. خدمات پهن باند در درجه اول برای سال‌های متمادی به‌صورت ثابت باقی خواهد ماند. اگرچه دسترسی به‌اصطلاح بی‌سیم ثابت به‌صورت پشت سرهم در دسترس خواهد بود. هرچقدر اتصال بی‌سیم خوب شود و کیفیتش بهتر گردد، بسیاری ثبات و قطعیت سیم‌های فیزیکی را ترجیح می‌دهند. به تلفن همراه ۵G به‌عنوان یک سرویس مکمل برای زمانی که بیرون هستیم و قصد تعامل با دنیای پیرامون خود راداریم فکر کنید. این فناوری همچنین تسهیل‌کننده آمدنِ قریب‌الوقوع اینترنت اشیاء است.

 

آیا ۵G در مناطق روستایی کار خواهد کرد؟

عدم وجود سیگنال و سرعت‌پایین داده در مناطق روستایی یک شکایت رایج در انگلستان و بسیاری از کشورهای دیگر است. اما ۵G لزوماً این مسئله را برطرف نمی‌کند چراکه روی باندهای فرکانسی بالا-برای شروع حداقلی- که ظرفیت‌های زیادی دارند اما مسافت‌های کوتاه‌تر را پوشش می‌دهند به راه انداخته خواهد شد. ۵G در درجه اول یک سرویس شهری برای مناطق پرجمعیت خواهد بود. باندهای فرکانس پایین (به‌طورمعمول ۶۰۰-۸۰۰MHz) در مسافت‌های طولانی بهتر هستند بنابراین اپراتورهای شبکه به‌موازات گسترش ۵G روی ارتقاء پوشش ۴G LTE تمرکز خواهند کرد. اما واقعیت تجاری یعنی برای برخی از مردم در مناطق بسیار دورافتاده، اتصال هنوز هم بدون کمک‌هزینه دولت برای اپراتورها که رفتن به آن مناطق را برایشان به‌صرفه کند در بهترین حالت محدود و کوچک خواهد بود.

 

 

بخش‌های دیگر مقاله را از لینک‌های زیر بخوانید:

۵G چیست و برای شما به چه معنی است؟ (بخش اول)

۵G چیست و برای شما به چه معنی است؟ (بخش دوم)

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا