اخبار

۵G چیست و برای شما به چه معنی است؟

 

۵G چگونه کار می‌کند؟

تعدادی فناوری جدید وجود دارد که محتمل است مورداستفاده قرار گیرند- اما استانداردها هنوز برای همه پروتکل‌های ۵G آماده نشده است. باندهای فرکانسی بالاتر- ۳.۵ GHz تا ۲۶GHz و بالاتر، ظرفیت زیادی دارند اما -طول‌موج کوتاه‌ترشان نشان‌دهنده کوتاه‌تر بودنِ محدوده (دامنه) آن‌ها است- به‌راحتی توسط اجسام فیزیکی مسدود می‌شوند. بنابراین ممکن است شاهد خوشه‌های دکل‌های تلفنِ کوچک‌تر نزدیک به زمین باشیم که به‌اصطلاح امواج میلی‌متری را بین تعداد زیادی از فرستنده‌ها و گیرنده‌ها منتقل می‌کنند. این موضوع چگالی کاربرد را بالاتر می‌برد. اما گران است و شرکت‌های مخابراتی هنوز کاملاً متعهد به انجام آن نشده‌اند.

 

آیا ۵G با ۴G تفاوت زیادی دارد؟

بله، این‌یک فناوری رادیویی کاملاً جدید است اما در ابتدای استفاده ممکن است سرعت‌های بسیار بالاتر را متوجه نشوید زیرا احتمالاً ۵G در ابتدا توسط اپراتورهای شبکه به‌عنوان راهی برای افزایش ظرفیت در شبکه‌های ۴G (LTE – Long-Term Evolution) موجود استفاده می‌شود تا از وجود سرویس‌های پایدارتر برای مشتریان اطمینان حاصل کنید. سرعت کسب‌شده به این بستگی دارد که اپراتور از فناوری ۵G روی چه باند طیفی استفاده کند و چقدر شرکت شما روی دکل‌ها و فرستنده‌ها سرمایه‌گذاری کرده باشد.

 

۵G چقدر سریع است؟

سریع‌ترین شبکه‌های تلفن همراه ۴G فعلی به‌طور متوسط حدود ۴۵ مگابیت بر ثانیه سرعت دارند اگرچه این صنعت هنوز هم امیدوار به رسیدن به‌سرعت ۱ گیگابایت بر ثانیه است. Chipmaker Qualcomm حساب کرده که ۵G می‌تواند در شرایط واقعی به‌سرعت وبگردی و دانلودی ۱۰ تا ۲۰ برابر سریع‌تر (برخلاف آزمایشگاه) برسد. تصور کنید که در یک دقیقه بتوانید یک فیلم باکیفیت بالا را دانلود کنید. البته این برای شبکه‌های ۵G است که در کنار شبکه‌های ۴G LTE موجود ساخته‌شده باشند. از سوی دیگر شبکه‌های مستقل ۵G با فرکانس‌های بسیار بالا (می‌گویند ۳۰GHz) می‌توانند به‌راحتی به‌سرعت وبگردیِ بالاتر از گیگابایت به‌عنوان استاندارد دست یابند. اما این‌ها احتمالاً تا چند سال دیگر وارد بازار نمی‌شوند.

 

چرا ما به ۵G نیاز داریم؟

جهان در حال سیار بودن و حرکت است و ما هرسال داده‌های بیشتری مصرف می‌کنیم، به‌خصوص با افزایش محبوبیت پخش ویدئو و موسیقی. باندهای طیف موجود پرازدحام شده و منجر به خرابی سرویس‌ها می‌گردند، به‌ویژه هنگامی‌که افراد زیادی از همان قصد دارند هم‌زمان به خدمات تلفن همراه دسترسی پیدا کنند. ۵G در اداره هم‌زمان هزاران دستگاه از تلفن همراه گرفته تا حسگرهای تجهیزات، دوربین‌های فیلم‌برداری و چراغ‌های خیابانی هوشمند بسیار بهتر عمل می‌کند.

 

۵G کی به بازار می‌آید

اکثر کشورها بعید است که خدمات ۵G را قبل از سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی کنند اما Ooredoo قطر می‌گوید قبلاً یک سرویس تجاری را راه‌اندازی کرده است درحالی‌که که کره جنوبی قصد دارد این سرویس را سال آینده راه‌اندازی کند و البته ۳ تا از بزرگ‌ترین اپراتورهای شبکه این کشور موافقت کرده‌اند که هر سه هم‌زمان ارائه خدمات را آغاز کنند. چین هم برای راه‌اندازی خدمات در سال ۲۰۱۹ در حال رقابت است.در همین حال رگلاتورها از سراسر جهان مشغول حراج طیفی از شرکت‌های مخابراتی که در حال آزمایش با سازندگان گوشی موبایل روی سرویس‌های جدید بوده‌اند، هستند.

 

بخش‌های دیگر این مقاله را از لینک‌های زیر بخوانید:

۵G چیست و برای شما به چه معنی است؟ (بخش اول)

۵G چیست و برای شما به چه معنی است؟ (بخش آخر)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا