آموزش بلاکچین

مزایا و معایب هاردفورک بلاک چین

در این مقاله خط دید به ابعاد دیگری از آموزش بلاک چین به خصوص هاردفورک بلاک چین خواهیم پرداخت. هارد فورک (Hardfork)، یک تغییر اساسی در پروتکل شبکه است که بلوک ها و تراکنش های نامعتبر قبلی را معتبر می کند یا برعکس. در نتیجه، یک هارد فورک به همه گره ها یا کاربران نیاز دارد تا به آخرین نسخه نرم افزار پروتکل ارتقا پیدا کنند.

مزایا هاردفورک در بلاک چین

هارد فورک ها این فرصت را به توسعه دهندگان می دهد تا بدون نیاز به تغییر بلاکچین اصلی، قابلیت های جدیدی را اضافه کنند، به خصوص زمانی که پایگاه کاربری بزرگی دارد که مایل به ایجاد هیچ تغییری نیست.

همچنین هارد فورک بلاک چین قدرت محاسباتی کمتری نسبت به استفاده از سافت فورک دارد و حریم خصوصی بیشتری را نیز برای شبکه و کاربران آن فراهم می کند.

علاوه بر این، به دارندگان توکن و سرمایه‌گذاران، توکن‌های هارد فورک اضافی صادر می‌شود، که می‌توان آن‌ها را فوراً برای کسب درآمد به فروش برسانند و یا نگه داشت تا از سود‌های بلندمدت بهره ببرند. سناریویی با احتمال بالا که در صورت موفقیت هارد فورک در هدف خود و در فضای رمزنگاری، موقعیت برجسته‌‌ای برای پروژه به ارمغان می‌ آورد.

📌 مقاله مرتبط:

بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بررسی نقش بلاک چین در حوزه رمز ارزها

معایب هاردفورک بلاک چین

با این حال هاردفورک مزایا مهمی دارد اما گاهی ممکن است همیشه این کار موفقیت‌ آمیز نباشد، همانطور که در مورد رمز ارز BCH مشاهده نمودیم. همانطور که احتمالا اطلاع دارید این ارز از زمان انتشار خود در سال ۲۰۱۷، در حال حاضر نزدیک به پایین ترین سطح تاریخی خود معامله می شود.

جدا از احتمال فرسایش قیمت، کاربران هارد فورک با خطر بیشتری برای از دست دادن ذخایر توکن خود در طی حمله هکر‌ها روبرو هستند. از آنجایی که هارد فورک در نتیجه تقسیم بلاک چین ایجاد می شود، اغلب به یک عامل خطر آفرین برای امنیت شبکه تلقی می شود و آنها را در برابر حملات مخرب آسیب پذیرتر می کند.

در آموزش بلاک چین و هارفورک این امر به ویژه در صورتی صادق است که تقسیم بین گره‌ها و ماینرها اتفاق بیفتد، زیرا بلاک چین و فورک آن را در معرض افراد با اهداف بد قرار می‌دهد که می‌توانند از قدرت محاسباتی خود برای غلبه بر شبکه برای سرقت وجوه استفاده کنند.

صرف نظر از نوع حمله، هدف یا تضعیف اعتبار شبکه است که می‌تواند منجر به فرسایش قیمت توکن بومی شود.علاوه این، سرقت وجوه از خود شبکه و هدایت آنها به حساب‌های موجود در شبکه دیگر نیز از دیگر عوامل خطر آفرین هارد فورک بلاک چین است.

این امر منجر به از دست دادن سرمایه سرمایه گذاران روی توکن های هارد فورک و همچنین توکن اصلی می شود. بنابراین، بررسی پیشرفت‌های واقعی در هارد فورک و اینکه آیا توسعه‌دهندگان اقدامات احتیاطی لازم را برای عایق‌سازی فورک در برابر هرگونه حمله انجام داده‌اند یا خیر، بسیار حائز اهمیت است.

سرمایه‌گذاران می‌توانند در صورتی از هارد فورک‌ها بهره ببرند که دائما پیگیر آخرین پیشرفت‌ها  باشند تا فرصت‌های مناسب برای کسب درآمد از طریق به دست آوردن کریپتو از طریق هارد فورک را پیدا کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا