آموزشدفتر مدیریت پروژه

وظایف و مسئولیت‌های یک مدیر ارشد پروژه

این گفته بسیار محبوبیت دارد که هر چیز درخشانی طلا نیست. دقیقاً دربارۀ مدیریت ارشد پروژه صادق است. مدیریت ارشد پروژه هرچند که ممکن است به‌دلیل ارتقای شغلی بسیار جذاب به‌نظر برسد و پاداش‌ها و مزایای بیشتری داشته باشد، اما فقط مدیران ارشد پروژه می‌دانند که به‌هیچ‌وجه جایگاه سهلی نیست. مدیر ارشد پروژه، همان‌طور که از اسمش پیداست، مسئول یک پروژه است و وظیفۀ اصلی او برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی هدایت تیم و کنترل مؤثر و پربازده پروژه است. شغل یک مدیر ارشد پروژه مستلزم آن است که دانش عمیق و مهارت‌های فوق‌العاده‌ای داشته باشد که دیگر مدیران پروژه از آن‌ها برخوردار نیستند. به‌علاوه مستلزم آن است که یک گزارش اثبات‌شده از موفقیت پروژه‌های قبلی داشته باشید. مدیران ارشد پروژه معمولاً موردعلاقۀ اکثر سازمان‌های بزرگ هستند، سازمان‌هایی که بر بیش از یک پروژه در یک زمان کار می‌کنند و تقریباً تمام پروژه‌هایشان پیچیده است.

اگر قصد دارید که به جایگاه مدیریت ارشد پروژه برسید باید مسئولیت‌های یک مدیر ارشد پروژه را بدانید. جایگاه‌های بهتر به‌معنای مسئولیت‌پذیری بیشتر است و دربارۀ مدیر ارشد پروژه نیز همین صادق است. درادامه وظایف و مسئولیت‌های یک مدیر ارشد پروژه را بررسی می‌کنیم.

تحویل برنامۀ مدیریت پروژه

این مسئولیت مدیر ارشد پروژه است که یک برنامۀ مدیریت پروژه را تحویل و توسعه بدهد و در آن برنامه تمام جزئیات یک پروژه برای اعضای تیم وجود داشته باشد.

تعیین اهداف واقع‌بینانه

مدیر ارشد باید اهداف عملی و واقع‌بینانه‌ای را برای پروژه تعیین کند. به‌علاوه راهبردهای مناسبی را برای دست‌یابی به این اهداف توسعه بدهد.

مربیگری و هدایت

همچنین این وظیفۀ اوست که برای اعضای تیم برای هر جنبۀ پروژه، هدایت و مربیگری فراهم کند تا اعضای تیم وظایف خود را با مهارت بفهمند و به‌طور مؤثری براساس آن عمل کنند.

شناسایی منابع

او باید تمام منابع داخلی و خارجی را، چه منابع مالی و چه انسانی، که برای تکمیل موفقیت‌آمیز پروژه موردنیاز است شناسایی کند.

ارزیابی پروژه‌ها

این کار یک مدیر پروژۀ ارشد است که دائماً پروژه را ارزیابی کند؛ بسیار اهمیت دارد زیرا به شما کمک می‌کند که بر اشتباهات خود غلبه کنید و با شناسایی زمانمند خطا یا اشتباه‌ها به اهدافتان دست یابید.

پیگیری گرایش‌های اخیر

یک مدیر ارشد تجاری باید چشمم را از لغت‌شناسی‌ها، ابزار و راهبردهای جدیدِ به‌کاربرده‌شده در دنیای مدیریت پروژه بر ندارند، تا بتواند برای بهره‌وری بیشتر خود را با گرایش‌های جدید تطبیق بدهد.

راهبرد ارتباطات داخلی

او باید یک راهبرد داخلی مؤثر را برای اطمینان از ارتباطات با تمام سطوح مدیریت در تیم اجرا کند و توسعه بدهد. این واقعاً وظیفۀ مهمی است زیرا نمی‌توانید به اهداف پروژه‌تان دست یابید مگر اینکه آن‌ها را به‌طور مناسبی به اعضای تیمتان انتقال بدهید.

توسعۀ ابزار و تکنیک‌ها

او باید ابزار و تکنیک‌ها را برای توزیع وظایف طبق مهارت‌های هر عضو تیم توسعه بدهد و همچنین عملکرد اعضای تیم را ارزیابی کند. نرم‌افزارهای زیادی در بازار به این هدف وجود دارد.

ساخت و پیاده‌سازی

او باید بهترین روش‌ها را برای اجرای تمام وظایف ایجاد کند، پیاده‌سازی کند و اجتماعی کند.

حال که  وظایف یک مدیر ارشد پروژه را شناختید فقط اگر احساس می‌کنید چنین توانایی‌هایی دارید درخواست این کار را داشته باشید. اگر توانمندی‌ها و مهارت‌هایتان کم است و فکر می‌کنید که نمی‌توانید مسئولیت‌های فوق‌الذکر را انجام بدهید، هنوز دیر نیست. مهارت‌هایتان را با مطالعه بیشتر در این زمینه تقویت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا