مصاحبه

جِف دیِن

توسعه‌دهنده، محقق (گوگل)

فوریه ۲۸، ۲۰۱۷

خودتان را معرفی کنید که هستید و چه می‌کنید؟

من جِف دیِن، یکی از دو اعضای ارشد گوگل در شرکت گوگل هستم. به تحقیق در مورد هوش مصنوعی و سیستم‌های رایانه‌ای می‌پردازم؛ نرم‌افزار می‌نویسم و بر سیستم‌های مختلفی مثل سیستم‌های تبلیغات گوگل، جستجوی گوگل، ترجمه گوگل،  MapReduce ، Bigtable، Spanner، Protocol Buffers و Snappy (a.k.a. Zippy)،  LevelDB و TensorFlow و سایر چیزها کار می‌کنم.

اکنون، Google Brain project و گروه تحقیقاتی آموزش عمیق گوگل را هدایت می‌کنم که در آن بر دستگاه‌ها برای یادگیری ماشین، خصوصاً آموزش عمیق کار می‌کنیم و تلاش‌هایمان را در تحقیق در مورد آموزش ماشین و نیز در حوزه‌های تحقیقات کاربردی در حال ظهور دیگر که یادگیری ماشین در آن‌ها ضروری است هدایت می‌کنم؛ مانند سلامت و بهداشت، رباتیک، ادراک و درک زبان طبیعی و توسعه پیوسته TensorFlow به‌عنوان یک پلتفرم کلیدی برای تحقیق در خصوص یادگیری ماشین و توسعه سیستم‌های یادگیری ماشین و ویژگی‌ها. می‌توانید با مشاهده لیست اخیر انتشارات گروه Brain، بیشتر در مورد تحقیقات ما بیابید. همچنین می‌توانید از Reddit r/MachineLearning AMA که گروه ما در اوت ۲۰۱۶ آن را ایجاد کرده لذت ببرید.

از چه سخت‌افزاری استفاده می‌کند؟

در محل کار معمولاً از HP Z620 Workstation  با کارت NVidia GPU در آن و لینکوس که فقط در یک مانیتور ۳۰ اینچ اجرا می‌شود استفاده می‌کنم. برای کاربردهای قابل‌حمل برای صحبت کردن، تکیه‌ام اول بر یک MacBook Air و گاهی بر Chromebook Pixel است. یک Nexus 5X Android phone دارم و همچنین از یک Nexus 9 tablet برای جستجوی وب و خواندن کتاب‌های الکترونیک و برگه‌های فنی استفاده می‌کنم. از یک میز قابل تنظیم برای نشستن و ایستادن استفاده می‌کنم و بر قهوه­ساز اسپرسوی میکروکیچن نزدیک خودم تکیه دارم.

و از چه نرم‌افزاری استفاده می‌کنید؟

برای نوشتن کد از emac و سیستم ساخت توزیع‌شده‌ی داخلی گوگل (که یک نسخه آن مثل Bazel منبع باز بود) و سیستم کنترل نسخه خودمان، به‌علاوه ابزار جستجوی داخلی کد گوگل که از طریق آن می‌توانم به‌سرعت در کل منبع کد گوگل جستجو کنم استفاده می‌کنم (که همان‌طور که Russ Cox آن را توصیف کرد، بسیار شبیه محصول Google Code Search است).

بیشتر از همه در C++ کد می‌نویسم؛ هرچند که سال‌ها است که مقدار نسبتاً زیادی کد در Java، PythonPerlSelfCecil, x86 assembly و Pascal می‌نویسم. برای نوشتن توضیح گذاری و همکاری برای اسناد فنی داخلی، از Google Docs استفاده می‌کنم. برای مقالات فنی، من و مؤلفان همراهم معمولاً از LaTeX استفاده می‌کنیم. برای ارائه دادن تقریباً فقط از Google Slides، برای کنترل ایمیل از Gmail با مقدار زیادی فیلتر که به‌طور خودکار فایل و پیام برچسب را فیلتر می‌کند (۱۴۰۰ پیام ایمیلی هر روز می‌گیرم، بنابراین باید برای تسلط بر آن در یک زمان معقول به‌طور مؤثری عمل کنم) استفاده می‌کنم. همچنین از مرورگر  Chrome استفاده می‌کنم و با استفاده از گوگل جستجوهای وب انجام می‌دهم.

ستاپ رؤیاهای شما چگونه است؟

تقریباً آن را دارم. بیشتر از تحقیق کردن و نوشتن نرم‌افزارهایی برای حل مشکلات دشوار با همکاران فوق‌العاده و درجایی که نتایج کار ما توسط افراد بسیاری استفاده می‌شود لذت می‌برم؛ البته یک لپ‌تاپ سبک‌تر با صفحه نمایش بزرگ‌تر فوق‌العاده بود؛ چشم‌انداز اقیانوس هم زیبا است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا