اخباردفتر مدیریت پروژهگزارش، نقد و تحلیل

مدیریتِ تغییراتِ آب‌وهوایی باید به حرفۀ مدیریت پروژه سپرده شود

پرفسور پیتر موریس، نائب‌رئیسِ جمعیت مدیران پروژه (ASP)، معتقد است که مدیریت پروژه نقشی کلیدی در کاهش علل و عواقب تغییرات آب‌وهوایی دارد.

در گزارش جدیدی با عنوانِ «تغییرات آب‌وهوایی؛ حرفۀ مدیریت پروژه چگونه به آن کمک کند؟» پرفسور موریس بررسی می‌کند که جامعه درخصوص تغییرات آب‌وهوایی چه نقشی دارد و مدیریت پروژه، به‌عنوان یک حرفه، چگونه می‌تواند بر حل این مشکل تأثیرگذار باشد.

در این گزارش ابعاد این چالش بررسی می‌شود؛ افزون‌بر آن پیشنهاد می‌شود که چگونه این حرفه می‌تواند هرچه‌بیشتر به دستیابی به اهدافِ توافق‌شده در گردهمایی تغییرات آب‌وهوایی سازمان ملل متحد، پاریس، سال ۲۰۱۵، کمک کند.

پیشنهادهای پروفسور موریس به قرار زیر هستند:

  • دایر شدن یک دفتر مدیریت پروژه (PMO) در سطح ملل متحد به‌منظورِ تعیینِ انتظارات و روش‌های انجام پروژه در مراحل اولیۀ پروژه‌ها، تعریف مؤلفه‌های اصلی این وظیفه، هم‌وابستگی‌ها، طول‌مدت‌ها، ریسک‌ها، مزایا و نقش‌های سازمانی و ساختارها؛
  • تعیین یک تک‌مسئول (SPA: Single Point of Accountability) هرجا که ممکن است؛
  • مدیران پروژه در کسب‌وکارها، از پروژه‌های معمولی گرفته تا پروژه‌های بزرگ R&D، سعی در کم کردن تغییرات آب‌وهوایی داشته باشند؛
  • به‌کارگیری فنون مدیریتی مربوطه و تقویت قابلیت‌های موردنیازِ پیشرفت افراد در نقش‌های مالک و حامی‌مالی

پرفسور موریس علاوه‌بر بیانِ دیدگاه‌ شخصی‌اش، واکنش‌های متفکران هدایتگر جهانی مدیریت پروژه، من‌الجمله سِیر جان آرمیت، پرفسور آندرو دِیویس، جان مک‌گلین (رئیس APM) و مارک تِرستون را جمع‌آوری کرده است.

پرفسور موریس می‌گوید: «رفتارها نقش بزرگی دارند؛ اما متأسفانه برای دستیابی به اهداف ملل متحد به تغییرات رفتاری اساسی نیاز است؛ تا حدی که واقع‌بینانه بودن دستیابی به این اهداف ممکن به‌نظر نمی‌رسد.

«مدیریت مفاهیم درون‌مؤسسه‌ای که پروژه‌ها و برنامه‌ها باید طبقِ آن‌ها عملیاتی شود، غالباً مستلزم نوع و سطح جدیدی از مهارت است. درواقع من طرف‌دار مدلِ مدیریت پروژه‌ای هستم که رویکردی کاوشگرانه، خلاقانه و کاربرمحور داشته باشد.»

سارا دِرِیک، مدیرعامل APM، می‌گوید: «هرچند بسیار دربارۀ حفاظت محیط‌زیست نوشته شده است، منحصربه‌فردی این مقاله به این دلیل است که تمام جنبه‌های مدیریت پروژه را گرد می‌آورد و نشان می‌دهد که این حرفه چگونه می‌تواند نقش مهمی در شکل‌ دادن به آینده بازی ‌کند.

«ما باید در گروه‌های کوچک‌تر فعلی مشارکت کنیم تا تمام دانش و قدرتمان را برای کاهش نرخ انتشار کربن و افزایش دمای زمین به‌کار بگیریم. APM، به‌عنوان پیکر اصلی حرفۀ مدیریت پروژه، به پیشنهادهای مطرح‌شده در این گزارش و و چگونگی حل این چالش‌ها با این حرفه تأمل خواهد کرد.».

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا