آموزش بلاکچین

کلید خصوصی در بلاکچین

کلید عمومی و کلید خصوصی یک بخش بسیار مهم از بلاکچین و ارزهای دیجیتال هستند.

آنها به شما اجازه می دهند بدون نیاز به شخصی دیگر، برای تأیید تراکنش ها، ارز دیجیتال ارسال و دریافت کنید. شما می توانید از این کلیدها برای ارسال ارز دیجیتال خود به هر کاربر دیگری، در هر جا و در هر زمان استفاده کنید.

کلید عمومی و کلید خصوصی همیشه در کنار هم قرار می گیرند. نکته ای که وجود دارد شما برای دریافت تراکنش ها ممکن است نیاز باشد کلید عمومی خود را به اشتراک بگذارید، اما کلید خصوصی شما حتما باید مخفی بماند. اگر کسی کلید خصوصی شما را داشته باشد، به ارز دیجیتال مرتبط نیز دسترسی خواهد داشت.

کلیدهای عمومی و خصوصی

کلید عمومی چیست؟

همچنانکه گفته شد، کلید عمومی این امکان را فراهم می کند که  تراکنش های ارز دیجیتال را دریافت کنید. اگر  کسی تراکنشی را به کلید عمومی شما ارسال کند، شما به کلید خصوصی نیاز خواهید داشت تا قفل آن‌ را باز کرده و ثابت کنید که مالک ارز دیجیتال دریافتی در آن تراکنش هستید.

کلید خصوصی چیست؟

کلید خصوصی هرگز نباید با دیگران به اشتراک گذاشته شود. کلید خصوصی این امکان را فراهم می کند که شما مالکیت خود را ثابت کنید و نیز به شما مجوز خرج کردن مبالغ مربوط به آدرس عمومی را می دهد. شکل های مختلفی برای کلید خصوصی می تواند وجود داشته باشد که عبارتند از :

  • کد باینری ۲۵۶ کاراکتری
  • کد ۶۴ رقمی هگزادسیمال
  • کد QR
  • عبارت سفارشی
کلیدهای عمومی و خصوصی
کلیدهای عمومی و خصوص

کلید خصوصی در بلاکچین

صرف نظر از شکل، یک کلید خصوصی یک عبارت نجومی و بسیار بزرگ است. نکته ای که لازم است بدانید این است که شما می توانید یک کلید عمومی را با داشتن یک کلید خصوصی بدست آوردید، اما عکس این قضیه عملاً به دلیل عملکرد یک طرفه Trapdoor غیرممکن است. همچنین این امکان وجود دارد که چندتا کلید عمومی را به یک کلید خصوصی متصل کنید.

امضای دیجیتال

برای اینکه یک تراکنش در بلاکچین تکمیل شود، باید امضا شود. در زیر مراحل ارسال تراکنش به شما از طرف شخص دیگر آمده است.

  • ابتدا تراکنش با استفاده از یک کلید عمومی رمزگذاری می شود. این تراکنش را فقط با یک کلید خصوصی   همراه می توان رمزگشایی کرد.
  • در مرحله بعد، تراکنش با استفاده از یک کلید خصوصی امضا می‌شود، که ثابت می‌کند تراکنش تغییر پیدا نکرده است. امضای دیجیتال با استفاده از ترکیب کلید خصوصی با داده های ارسال شده در تراکنش، تولید می شود.
  • در پایان، تراکنش را با استفاده از کلید عمومی همراه، می توان، تأیید کرد.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: حمله ۵۱ درصدی چیست؟

شخص به صورت دیجیتالی یک تراکنش را امضا می کند تا ثابت کند که مالک وجوه هست. گره ها یا نودها به طور اتوماتیک تراکنش ها را بررسی و احراز هویت را انجام می دهند. هر تراکنش احراز هویت نشده، در شبکه رد می شود و هر تراکنش استخراج شده در بلاکچین غیرقابل برگشت است.

“کلید خصوصی” کجاست؟

کلید خصوصی در یک کیف پول رمزنگاری شده است که معمولاً می تواند نرم افزار موبایل یا دسکتاپ و یا یک دستگاه سخت افزاری خاص باشد. کلید خصوصی در شبکه بلاکچین ارزهای دیجیتال نیست. اگر رمزارز در یک صرافی نگهداری می شود، آن صرافی نگهبان کلید خصوصی است. دارنده کلید خصوصی به آن صرافی اعتماد دارد همانطور که به صندوق بانک برای نگهداری طلاهای خود اعتماد می کند.

اگر شخص ارز دیجیتال خود را از یک صرافی به یک کیف پول غیرقانونی انتقال دهد، دیگر کنترل کلید خصوصی دست خود اوست. به دلیل ساختار و عملکرد کیف پول‌های رمزنگاری شده، احتمالاً هرگز به طور مستقیم کلید خصوصی را کنترل نخواهید کرد، چون کیف‌ها معمولاً آنها را به طور خودکار برای شما مدیریت می‌کنند.

کلیدهای عمومی و خصوصی رمزنگاری شما را کنترل می کنند

پس تا به اینجا از این مقاله مجله اینترنتی خط دید فهمیدیم که کارکرد کلیدهای عمومی و خصوصی برای درک نحوه عملکرد تراکنش های ارزهای دیجیتال، بسیار مهم و حیاتی است. وقتی شخصی می گوید ارز رمزنگاری شده دارد، چیزی که واقعاً می گوید این است که یک کلید خصوصی دارد که مالکیت آن ارز دیجیتال را اثبات می کند. از آنجا که کلید عمومی در بلاکچین ذخیره می شود، هر کسی می تواند با کلید عمومی، مالک را تأیید کند.

انتخاب اینکه  آیا کلید دست خود شما باشد یا به یک متولی اعتماد کنید، بستگی به فلسفه و تحمل ریسک شما و مجموعه ای از عامل های دیگر دارد. اگر کلید خصوصی تان را خودتان نگهداری می کنید، از کیف پول هاییاستفاده کنید که می توانند کار بزرگی در مدیریت کلید خصوصی شما انجام دهند. اگر صرافی را انتخاب می کنید، مطمئن شوید که شرکتی قابل اعتماد و معتبر را انتخاب کرده اید امن و قانونی است.

کلید عمومی و کلید خصوصی چه کار بردی دارد؟

نها به شما اجازه می دهند بدون نیاز به شخصی دیگر، برای تأیید تراکنش ها، ارز دیجیتال ارسال و دریافت کنید. شما می توانید از این کلیدها برای ارسال ارز دیجیتال خود به هر کاربر دیگری، در هر جا و در هر زمان استفاده کنید.

چرا نباید کلید خصوصی را در اختیار فرد دیگری گذاشت؟

کلید خصوصی این امکان را فراهم می کند که شما مالکیت خود را ثابت کنید و نیز به شما مجوز خرج کردن مبالغ مربوط به آدرس عمومی را می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا