بلاکچین در حوزه مخابراتبلاکچین در صنایع

موارد استفاده بلاک‌چین در مخابرات و شرکت‌های پیشرو در این حوزه

با توجه به مشکلات متعدد، فناوری‌های نوظهوری مانند بلاک چین نیز داریم که به CSPها (ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطی) کمک می‌کند تا فعالیت‌های‌ خود را در بازار سودآور و مرتبط نگه دارند. در این بخش سعی می کنیم موارد استفاده بلاک‌چین در مخابرات را با ارائه مثال‌هایی شفاف کنیم:

  1. تقریباً همه سازمان‌ها سوار شدن به قطار ۴G/LTE   را از زمان معرفی این فناوری شروع کردند. سرمایه گذاری ها قابل توجه بود و بازگشت سرمایه به ندرت برای این شرکت‌ها اتفاق افتاد. رقابت به هر حال بسیار بالاست و در این بازار شرکت کنندگانی هستند که سرمایه گذاری هنگفتی را انجام داده‌اند که شدیدا در تلاشند از رقیبانشان سبقت بگیرند (جیو در هند می تواند یک نمونه عالی برای درک بهتر این موضوع باشد). طبیعی است که سازمان ها هزینه های زیرساختی جدید خود را با دیگر شرکت های فعال این حوزه به اشتراک گذارند که به این. اصطلاح ابداع شده «اقتصاد اشتراکی» می‌گویند که الیته پیچیدگی ها و چالش های خاص خود را به همراه دارد. فروشندگان و قراردادهای متعددی در این سناریو حضور دارند.اما موارد استفاده بلاک‌چین در مخابرات چگونه در این فضا به شرکت ها و اقتصاد اشتراکی کمک می کند؟ با توجه به ویژگی های غیرمتمرکز و شفافیت، بلاک چین زمینه بازی یکسانی را برای بازیکنان مخابراتی فراهم می کند.
  2. در سناریوی سیستم‌های پشتیبانی کسب‌وکار و عملیات، می‌توان به خدمات ارائه‌شده توسط Telcos به‌عنوان یک اکوسیستم پیچیده نگاه کرد. کل اکوسیستم با اکوسیستم زنجیره تامین چند رشته ای درهم گره خورده است که این تیم به یکدیگر وابسطه هستند. بلاک چین امکانی را فراهم می کند که در آن شرکت های مخابراتی قادر خواهند بود واسطه ها را در تسویه حساب های بین شرکتی حذف کنند، از کلاهبرداری در  بحث رومینگ و فرآیندهای انتقال شماره تلفن همراه به اپراتوری دیگر جلوگیری کنند. همچنین موارد استفاده بلاک‌چین در مخابرات می تواند ناکارآمدی فرآیند را با ایجاد سیستم های زنجیره تامین کارآمدتری حل نماید.
  3. پیشگیری از کلاهبرداری یکی دیگر از کاربرد بلاکچین در مخابرات است که شرکت‌های مخابراتی برای آن به بلاک چین کاملا وابسته هستند. اگر بخواهیم هزینه هایی که در نتیجه کلاهبرداری برای اینگونه شرکت‌ها رقم می‌خورد را محاصبه کنیم، به چیزی حدود سالانه ۴۰ میلیارد دلار (Deloitte) نیز می‌رسد. موارد استفاده بلاک‌چین در مخابرات می تواند به کاهش قابل توجه هزینه تقلب در رومینگ و مدیریت کاربران کمک شایانی نماید.
  4. پرداخت ‌های خرد یا میکروپیمینت‌ها یکی دیگر از کاربرد‌های بلاکچین در مخابرات هستند که در حال حاضر چندین اپراتور مخابراتی از آن استفاده می شود. سازمان‌های مخابراتی می‌توانند از بلاک چین برای فعال کردن این پرداخت‌ها برای خدمات OTTخود  مانند کیف پول‌های پرداخت، برنامه‌های موسیقی، بازی‌ها و غیره استفاده کنن
  5. قرارداد های هوشمند – اتوماسیون فرآیندهای داخلی از طریق موارد استفاده بلاک‌چین در مخابرات. برای درک بهتر‌ آن بیایید به فرآیندهایی مانند صورتحساب‌ها، رومینگ و مدیریت زنجیره تامین نگاهی بیندازیم. تراکنش‌های حاضر از طریق دفاتری انجام می‌شوند که برای تایید، نیاز به انجام یک اتاق پایاپای دارند. با کمک موارد استفاده بلاک‌چین در مخابرات ، قراردادهای هوشمند می توانند این فرآیند را خودکار کرده و تسویه حساب بین شرکت کنندگان را با مسیریابی از بلاک چین یک اپراتور به اپراتور دیگر تضمین کنند و شفافیت را برای مشتری نهایی افزایش دهند. فرض کنید مشترکی در حالت رومینگ قرار گرفته است و از شبکه تماسی تلفنی می گیرد. این تراکنش در شبکه بلاک چین (از دریافت تماس تا پایان تماس) ثبت و ذخیره می شود. قوانین قرارداد هوشمند هزینه ها را مشخص می کند و پرداخت ثبت می شود. شفافیت نقطه A -Z یکپارچگی تراکنش را تضمین می نماید.

موارد استفاده بلاک‌چین در مخابرات فوق نشان دهنده زمینه هایی است که بلاک چین می تواند در شرکت ‌های مخابراتی نقش داشته باشد. با این حال، مرز این زمین بازی هنوز مشخص نشده است زیرا ما همچنان و به تازگی در مسیر اجرای این فناوری در حال پیشروی هستیم. بخش زیر به برخی از پیاده سازی های موجود می پردازد که برخی از شرکت های مخابراتی پیشرو تاکنون به کار گرفته اند.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: مقیاس پذیری در بلاکچین

سازمان های مخابراتی موجود چگونه از موارد استفاده بلاک‌چین در مخابرات بهره‌ می‌یرند؟

  1. کمپانی پرآوازه Telefonica باکمپانی بزرگ IBM در حال همکاری گسترده است تا از فناوری بلاک چین و موارد استفاده بلاک‌چین در مخابرات در فرایند‌های خود استفاده کند. آنها از پلتفرم بلاک چین IBM برای ثبت اطلاعات جمع آوری شده توسط شبکه های مختلف هنگام مسیریابی تماس های بین المللی استفاده می کنند. هدف بهبود قابلیت اطمینان و شفافیت اطلاعات جمع آوری شده است. اپراتورهایی که در مسیریابی این تماس ها کار می کنند، احراز هویت مبتنی بر دسترسی در یک پلت فرم غیرمتمرکز دارند که این اطلاعات را در اختیار خواهند داشت. این امکان دسترسی به ردیابی لحظه ای تماس ها را فراهم می کند تا فرآیندهای صورتحساب صحیح بین اپراتورها امکان پذیر باشد.
  2. کمپانی Deutsche Telecom از طریق زیرمجموعه خود T-Systems روی یک اکوسیستم بلاک چین آلمانی (GBE) کار می کند و به سازمان ها پلت فرمی برای شبکه های بلاک چین ارائه می دهد. این امر T-Systems را به اولین ارائه دهنده خدمات دیجیتال اروپایی تبدیل می کند که بلاک چین را به عنوان یک بازار خدمات راه اندازی می کند. این بازار دیجیتال به مشتریان اجازه می دهد تا برنامه های مختلف را با استفاده از بلاک چین نقشه برداری کنند. به عنوان مثال  این بازار به سازمان های شرکت کننده اجازه می دهد تا زنجیره کل ارزش خود را با موارد استفاده بلاک‌چین در مخابرات ترسیم کنند. این یک نمایش دیجیتال قابل مشاهده از زنجیره تامین یک سازمان را قادر می‌سازد که عملیات سریع‌تر، شفاف‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر شود. اگر بخواهیم شفاف‌تر آن را بیان نماییم، این امر تجارت، فاکتورها، پرداخت ها و غیره را از طریق موارد استفاده بلاک‌چین در مخابرات امکان پذیر می کند که این امر به طور قابل توجهی از تکه تکه شدن در طول زنجیره ارزش نیز می کاهد.
  3. Vodafone  که یک غول مخابراتی جهانی است، بخشی از گروهی از سازمان‌های بزرگ و اصلی است که با همکاری IBM از بلاک چین برای شفاف‌سازی و کارایی فرآیندهای تغییر یافته استفاده می‌کنند.   IBMاین پروژه را به عنوان « به اپراتورتان اعتماید کنید» نامگذاری کرده است که اساسا تامین کنندگان هر سازمان را از طریق یک بلاک چین مشترک به هم متصل می نماید. تأمین‌کننده ابتدا باید خود را از طریق بررسی‌های پیشینه و تأیید در شبکه بلاک چین که از اصلی‌ترین موارد استفاده بلاک‌چین در مخابرات است، ثابت کند و از این رو با سازمان مورد نظر معامله کند.
  4.  AT&T مشابه سایر بازیگران در صنعت مخابراتی، ATT از بلاک چین برای خودکارسازی و تغییر فرآیندهای زنجیره تامین خود استفاده می کند که بر محصولات آنها – گوشی ها و تجهیزات شبکه تأثیر می گذارد. هر نوع بازگشت محصول، ارتقاء/سایر فعالیت هایی که بر اجزای مختلف زنجیره تامین تأثیر می گذارد، از طریق مسیر بلاک چین مدیریت می شود. تامین کنندگان مختلف در سراسر شبکه بلاک چین به هم پیوسته اند که امنیت و شفافیت را در بالاترین سطح فراهم می کند. علاوه بر این، ادغام IOT با راه حل سنتی بلاک چین برای سفارشی کردن آن مطابق با نیازهای ATT نیز از جمله کاربرد‌های بلاکچین در مخابرات است که این شرکت ها در پیش گرفته اند. مدتی قبل ATT اعلام کرد که مشتریانش برای پرداخت قبوض تلفن خود می توانند از بیت‌ کوین نیز استفاده کنند که موارد استفاده بلاک‌چین در مخابرات را برجسته می‌نماید.
  5.  Airtel: سازمان‌های مخابراتی شروع به استفاده از بلاک چین برای فعال کردن میکروپیمینت برای موسیقی، بازی‌های موبایل و سایر خدمات با ارزش کرده‌اند.  Airtel، کیف پول های دیجیتالی با امکان پرداخت مشتری به مشتری را فراهم آورده است. ، ایرتل از طریق بلاک چین که تراکنش ها را به طور دقیق و امن مدیریت می کند تضمین می کند که کیف پول های دیجیتال ایمن هستنند.

موارد استفاده بلاک‌چین در مخابرات، حرف آخر

ما درحال حرکت به سوی آینده‌ای هستیم که در آن وابستگی به نرم‌افزارها و اپراتورهای متمرکز سنتی را کاهش دهیم و مکانیزم احراز هویت را بسیار ساده‌تر کنیم. شرایطی را تصور کنید که در آن نیازی به نرم افزارهای گران قیمت CRM/BRM وجود ندارد و سازمان ها قادر به ردیابی همه تراکنش ها از طریق موارد استفاده بلاک‌چین در مخابرات با استفاده از هشتگ های شناسایی هستند. سناریویی را تصور کنید که در آن مشتریان می‌توانند حجم داده اضافی خود را در با یکدیگر مبادله کنند، خوشبختانه فناوری بلاک چین می‌تواند این قابلیت‌هارا برای ما به ارمغان آورد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا