اخبار بلاکچین

استفاده از بیت کوین به عنوان ارز قانونی در اخبار بلاک چین به چه معناست؟

این روز‌ها، در تیتر اخبار بلاک چین گاهی صحبت‌هایی در مورد پذیرش بیت کوین به عنوان ارز قانونی می‌شنویم. در این مقاله اخبار بلاک چین نگاهی دقیق به این امر خواهیم داشت. بانک‌های مرکزی و مقامات بلند‌پایه اقتصادی یک کشور هستند که عموماً تصمیم می‌گیرند که ارز قانونی در اقتصاد آن کشور چیست. این بدان معناست که از هر شکل ارزشی که آنها به‌عنوان یک مناقصه قانونی مناسب بدانند، می‌توان برای پرداخت هزینه کالا در مغازه‌ها استفاده کرد. به عنوان مثال، اسکناس های ۱۰ دلاری و سکه های ۵۰ دلاری در ایالات متحده پول قانونی هستند.

تبدیل بیت کوین (BTC) به عنوان پول قانونی به این معنی است که وقتی شخصی می خواهد برای یک فنجان قهوه پول بپردازد، می تواند از بیت کوین برای پرداخت آن استفاده کند. بدون اعلام بانک مرکزی بیت کوین به عنوان ارز قانونی، ریسک پذیرش بیت کوین برای کالاهای فروخته شده با مغازه داران خواهد بود. اگر بانک مرکزی به صراحت بیت کوین را به عنوان ارز قانونی اعلام کرده باشد، آنگاه به شکل رسمی مبادله ارزش در اقتصاد تبدیل می شود.

ظهور بلاک چین، بیت کوین و چند ارز دیجیتال غیرمتمرکز دیگر نیز چندین بانک مرکزی را وادار کرده است تا ارزهای دیجیتال را به عنوان جایگزین قوی تری برای ارزهای فیات در نظر بگیرند. در نتیجه، بسیاری از کشورها از جمله چین، بریتانیا، ایالات متحده و هند همگی روی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی خود (CBDC) کار می کنند.

طبق نظر مقامات اقتصادی این کشورها، منطق پذیرش ارزهای دیجیتال دستیابی به قابلیت ردیابی و کنترل بهتر هر واحد پول در اقتصاد است. این قابلیت ردیابی به آنها کمک می کند تا مالیات ها را با دقت بیشتری محاسبه کنند و پولشویی ها را شناسایی کنند. اما مهمتر ازهمه این‌ها، بلاک چین به کشور‌ها در شناسایی هرگونه انباشت ثروت و اتخاذ سیاست هایی برای حفظ آن در اقتصادشان کمک می‌کند.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: بررسی هک Nomad، یکی از بزرگترین پرونده‌های هک بلاک چین اتریوم

چه عواملی به طور کلی پذیرش بیت کوین را در یک کشور به عنوان ارز قانونی تسریع می کند؟

معمولاً عوامل کلان اقتصادی وجود دارد که یک کشور به دنبال مدیریت آنها از طریق پذیرش ارز به عنوان ارز قانونی است. برای تبدیل بیت کوین به ارز قانونی، این عوامل باید با سیاست‌های کلان اقتصادی آن کشور منطبق باشد.

با وجود این محدودیت‌ها، همانطور که در اخبار بلاک چین می‌شنویم، بانک های مرکزی در حال ورود به ارزهای دیجیتال هستند. کشورهایی با مشکلات اساسی تری وجود دارند که تنها نسخه دیجیتالی یک ارز فیات ممکن است مشکلات اقتصادی‌‌ آن‌ها را حل نکند. به عنوان مثال، کشورهایی مانند آرژانتین و ونزوئلا برای سال‌ها از تورم شدید رنج می‌برند و می‌توانند با نوعی ارز که ارزشی بسیار فراتر از اقتصاد آنها به دست می‌آورد، کار کنند. کشورهایی مانند السالوادور، پاناما، گواتمالا و هندوراس نیز وجود دارند که درصد زیادی از تولید ناخالص داخلی از طریق حواله ارزی تامین می شود. این راه را برای نوعی مبادله ارزش هموار می کند که توسط مرزهای ملی محدود نمی شود. به عنوان مثال، ۲۴.۰۷ درصد از تولید ناخالص داخلی السالوادور در سال ۲۰۲۰ از طریق حواله‌ها تامین می‌گردد. این حواله‌ها در اصل پولی است که معمولا از طریق پست به عنوان دستمزد یا جایزه برای فرد یا سازمان دیگری فرستاده می شود. برای مثال به پولی اطلاق می شود که فردی در یک کشور خارجی به دست آورده و آن را برای خانواده خود در این کشور‌ها می فرستد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا