آموزشاخبارگزارش، نقد و تحلیلمطالب ویژه

۵G: تمام چیزهایی که باید بدانید (بخش اول)

۵G چیست؟

شبکه‌های ۵G نسل بعدی اتصال به اینترنت موبایل است که سرعت و اتصالات قابل‌اطمینان‌تری را در تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌ها نسبت به گذشته ارائه می‌دهد. ۵G با ترکیب فناوری شبکه برش  و استفاده از آخرین تحقیقات، باید اتصالات سریع‌تر از اتصالات فعلی را ارائه دهد و با سرعت دانلودِ میانگین ۱Gbps که انتظار می‌رود به‌زودی تبدیل به نرم جهانی شود. این شبکه‌ها به رشد فزاینده فناوری اینترنت اشیاء و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای حمل مقادیر عظیم داده کمک می‌کنند که نهایتاً منجر به دنیایی هوشمندتر و به هم متصل‌تر می‌شود. با پیشرفت‌های خوبی که در سراسر دنیا صورت گرفته و برپایی شبکه‌های تست در جهان، شبکه‌های ۵G تا سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی خواهند شد و درکنار فناوری ۳G و ۴G موجود، برای ایجاد ارتباطات سریع‌تر و آنلاین، بدون توجه به‌جایی که هستید، کار می‌کنند.

۵G چه زمانی راه‌اندازی خواهد شد؟

در آمریکا

شرکت Verizon با راه‌اندازی شبکه ۵G خود در آغاز آوریل سال ۲۰۱۹، بسیاری از جهان را شگفت‌زده کرد و آن را به اولین شرکت در جهان تبدیل کرد که شبکه نسل بعدی را ارائه می‌دهد. این شبکه ۵G هم‌اکنون فقط در قسمت‌های محدود شیکاگو و چند مکان دیگر موجود است و در حال حاضر فقط دوگوشی برای استفاده در شبکه ۵G جدید وجود دارد. در شیکاگو، ایالات‌متحده ما موفق به دستیابی به سرعت‌های حداکثر ۱.۴Gbps شدیم، که بسیار سریع‌تر از حداکثر سرعت تئوری ۴G از ۳۰۰Mbps است. (گرچه سرعت متوسط آن‌ها کمتر از ۱۰۰mbps است.) بااین‌حال پوشش ۵G بسیار تکه‌تکه است و ما برای بدست‌آوردن این سرعت حداکثر مجبور شدیم که در اطراف دکل‌های مختلف ۵G شهر حرکت کنیم. گرچه قصد ما همواره رسیدن به‌سرعت ۱Gbps بود.

۵G در لندن، بریتانیا بیشتر شبیه یک کیف ترکیبی و مخلوط با سرعت تست ۲۰۰mbps تا ۵۵۰mbps- که هنوز خیلی سریع‌تر از ۴G است، اما به همان اندازه‌ای نیست که در شیکاگو می‌بینیم. شرکت AT&T شبکه ۵G خود را به ۱۹ شهر در سراسر ایالت‌ها منتقل کرده است. اما هنوز هیچ نوع گوشی ۵G ارائه نمی‌دهد- تنها گزینه شما در حال حاضر یک hotspot تلفن همراه ۵G Netgear Nitehawk است. در همین حال، شرکت T-Mobile هنوز شبکه ۵G خود را در ایالات‌متحده راه‌اندازی نکرده است، اما پیش‌ازاین گفته بود که ۵G را به ۳۰ شهر می‌رساند و این در حالی است که از نیویورک‌سیتی، لس‌آنجلس، دالاس و لاس‌وگاس شروع می‌شود.

بخش دوم مقاله را از لینک زیر دنبال کنید:

۵G: تمام چیزهایی که باید بدانید (بخش دوم)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا