دفتر مدیریت پروژهکنترل و مدیریت پروژه

بهترین تیم را برای پروژۀ خود انتخاب کنید

همه‌جا به مدیریت منابع انسانی نیاز است، در خانه، در اداره، و خصوصاً در کار با گروهی از افراد. برای استفاده از منابع انسانی در یک پروژه بایست افرادِ مشغول به پروژه را مؤثرانه به‌کار گرفت. منظور تمام افرادی است که مربوط‌به پروژه می‌شود: حامیان مالی، مشتری‌ها، شریکان و مشارکت‌کننده‌های منفرد.

سه جنبۀ مدیریت منابع انسانی پروژه عبارت‌اند از: برنامه‌ریزی سازمانی، به‌کارگیری پرسنل و توسعۀ تیم.

برنامه‌ریزی سازمانی

نقش‌های مدیریت پروژه، مسئولیت‌ها و نحوۀ گزارش‌دهی در برنامه‌ریزی سازمانی شناسایی و مستند و تعیین می‌شوند. قبل از اینکه پروژه آغاز شود، تمام نقش‌ها و مسئولیت‌ها باید تعیین شوند؛ به‌این‌ترتیب از هرگونه سردرگمی بعد از شروع پروژه ممانعت می‌شود. هر عضو تیم می‌داند که از او چه انتظاری می‌رود و می‌تواند وظایف تعیین‌شده را دنبال کند. با داشتن برنامۀ توسعۀ پرسنل و نمودار سازمانی می‌توانید عدم اطمینان و تضاد را کاهش بدهید. برنامۀ توسعۀ پرسنل شرح می‌دهد که منابع انسانی چگونه و چه‌موقع به تیم پروژه آورده و خارج شوند. نمودار سازمانی راهی گرافیکی برای تفکیک شیوۀ گزارش پروژه است. این نمودار نشان می‌دهد که چه کسی به چه کسی گزارش می‌دهد. به‌این‌ترتیب سؤالی درخصوص زنجیرۀ دستورات در نمودار پرجزئیات سازمانی نخواهد بود. برنامه‌ریزی مناسب سازمانی همچنین شامل تمام مستندهای موردنیاز برای ترسیم تمام عناوین شغلی و توضیحات و نیازهای آموزشی آن‌هاست.

استخدام کارکنان

استخدام کارکنان فرایندی است که در آن به یک پروژه منابع تخصیص داده می‌شود. انتخاب افراد مناسب برای پروژه راهی است که تقریباً به اندازۀ خود پروژه اهمیت دارد. مطلع نبودن تیم، اجرای پروژه را دشوارتر خواهد کرد. هنگام انتخاب تیم باید تجربیات قبلی، علائق شخصی، مشخصات شخصی، دسترس‌پذیری، مهارت و ویژگی‌های حرفه‌ایِ افراد را درنظر گرفت. منابع شما برای یافتن اعضای تیم بی‌پایان است. این منابع می‌توانند از مذاکره با مدیران و دیگر تیم‌های پروژه، تعیین قبلی از پروژۀ دیگر، یا حتی خارج از سازمان باشند. همچنین باید تمام‌وقتی یا نیمه‌وقتی کار هر عضو تیم را مشخص کرد. اگر برای تیم زودتر اعضای ایدئالی را تعیین کنید، زمان باارزش خود را حفظ می‌کنید.

توسعۀ تیم

توسعۀ فردی شامل توسعۀ مهارت‌های فردی و گروهی برای ارتقای عملکرد تیم است. با جمع شدن به‌صورت یک تیم واقعی، پروژه موفق‌تر خواهد بود. تیم را به شیوه‌های مختلفی می‌توان توسعه داد:

  • فعالیت‌های تیم‌سازی
  • مهارت‌های عمومی مدیریت
  • سیستم‌های تشخیص و پاداش
  • گردهمایی‌ها یا جلسات متعدد رودررو
  • آموزش

پیشرفت پیوستۀ اعتمادبه‌نفس تیم موجب تقویت ذهنیت تیمی خواهد شد. همچنین شاهدِ پیشرفت‌ عملکرد، پیشرفت مهارت‌های فردی، پیشرفت رفتارهای تیمی، و پیشرفت مهارت‌های تیمی و فردی خواهید بود.

اگر توسعۀ تیم، پیش‌رونده و پیوسته باشد، پروژۀ شما الگوی کیفیت و ثمربخشی خواهد بود؛ شاهد بهبود عملکرد، مهارت‌های فردی و رفتارهای تیمی، و نیز مهارت‌های تیمی و فردی خواهید بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا