اخبارمطالب ویژه

همکاری گوگل و ورایزن در توسعۀ دستگاه‌های اندروئید

ورایزن و گوگل برای توسعۀ دستگاه‌های بی‌سیم مبتنی بر پلتفرم تلفن‌همراهِ متن‌بازِ گوگل، اندروئید، توافق کردند.

امروز در یک تله‌کنفرانس، لاوِل مک‌آدام،  مدیرعامل ورایزن و اریک اشمیت، مدیرعامل گوگل مشارکت راهبردی جدید دو شرکت را برای توسعۀ گوشی‌های هوشمند مبتنی بر اندروئید، PDAها و نوت‌بوک‌ها، و تحویل برنامه‌های کاربردی فروخته‌شده از اپ‌استورِ Android Market به کاربران شرح دادند. ورایزن اعلام کرد که تا آخر سال، دو گوشی اندروئیدی و تا ۲۰۱۰ محصولات بیشتری را عرضه می‌کند.

اشمیت گفت مشارکت گوگل با ورایزن پیشرفت مهمی برای پلتفرم اندروئید است زیرا این شبکۀ سطح‌بالای داده‌های بی‌سیم ایالات‌متحده را در دسترس کاربران اندروئید قرار می‌دهد.

او گفت: «واقعیت این است که شبکۀ داده‌های ورایزن بهترین است؛ ازلحاظ مقیاس‌پذیری و عملکرد، حرفی در آن نیست.»

همچنین اشمیت، ورایزن را برای رویکرد تکاملی‌اش در بازکردن شبکه‌اش برای برنامه‌های کاربردی شخص ثالث، دستگاه‌ها و سیستم‌عامل‌های متن‌باز ستود. اشمیت گفت که گوگل از اینکه ورایزن جهت‌گیری مثبتی را اتخاذ کرده بسیار خوشحال است، چراکه معمولاً رویکرد سنتی این شرکت بستن شبکۀ خود به برنامه‌های کاربردی و دستگاه‌های خارجی است.

اشمیت ادامه داد: «ازلحاظ کار با ورایزن، ما متوجه محدودیت ورایزن شده بودیم اما نمی‌دانستیم که جایگاه هدایت‌کننده‌ای را در بازکردن شبکه‌ها به عهده می‌گیرد. جای تعجب داشت، به‌ هر حال تصمیم گرفتند که فلسفۀ متفاوتی را اتخاذ کنند که با اینترنت انطباق بیشتری داشته باشد.»

دو سال قبل ورایزن، FCC را برای وضع قوانین دسترسی آزاد در مضایقۀ بلوک طیفی ۷۰۰ مگاهرتزی مورد تعقیب قانونی قرار داد. بااین‌حال ازآن‌پس ورایزن اقداماتی انجام داد تا شبکه‌اش را بازتر کند. به ویژه اینکه این حامل، پلتفرم اندروئید را پذیرفته و برای مشتریانش گزینۀ متصل شدن به شبکه‌اش از دستگاه‌های خارجی را قرار داده است.

مک آدام نیز گفت که به‌محض اینکه گوشی‌های اندروئیدی‌اش رسماً وارد بازار شد از Google Voice پشتیبانی می‌کنند. Google Voice برنامه کاربردی‌ای است که گوگل آن را توسعه داده است تا کاربران، حامل‌های بی‌سیم خود را بدون تغییر شماره‌های تلفنشان سوئیچ کنند؛ که در ماه‌های اخیر بعدازاینکه اپل ظاهراً استفاده این برنامه کاربردی را بر دستگاه محبوب آیفونش نپذیرفت بحث‌برانگیز شد.

ظاهراً اپل به مدیران اجرائی گوگل گفته است که نگران‌اند Google Voice با جایگزین کردن کارکرد مرکزی تلفنی آن و واسط کاربری اپل با این واسط کاربری، تجربۀ منحصربه‌فرد کاربران آیفون را در تماس‌های تلفنی، پیام‌های متنی و نامه‌های صوتی تغییر بدهد.

بااین‌حال، مک‌آدام  می‌گوید که ورایزن نگران نیست که Google Voice شبکۀ بی‌سیم آن را از کار بیندازد.

به‌علاوه مک‌آدام انکار کرد که شرکتش پذیرای باز کردن شبکه‌هایش شده است؛ او اذعان داشت که مشارکتش با گوگل ارتباطی با مقررات بی‌طرفی شبکۀ FCC ندارد.

طبق این مقررات، حامل‌ها [۱] اجازه ندارند که نوع بخصوصی از محتوا یا برنامه کاربردی را نسبت به دیگری ترجیح بدهند و  نمی‌توانند ترافیک شرکت‌های اینترنتی را که خدماتی مشابهی با آن حامل‌ها پیشنهاد می‌کنند کاهش بدهند. حامل‌ها باید توضیحات بیشتری در مورد سیاست‌های مدیریت ترافیکشان به مشتریان خود بدهند.

مک‌آدام گفت: «یکی از بدترین کارها این است که کسب‌وکار خود را برحسب گفته‌های روزنامه‌ها مدیریت کنید.» او ادامه داد: «هدف این توافق این است که هر دو شرکت می‌خواهند محصولات هیجان‌انگیزی برای مشتریان خود عرضه کنند.»

با اعلام این توافق، ورایزن رسماً سومین حامل بزرگ بی‌سیم ایالات‌متحده است که از دستگاه‌های مبتنی بر سیستم‌عامل‌های اندروئید پشتیبانی می‌کند. پیش‌ازاین، اسپرینت و تی‌-موبایل دستگاه‌های اندروئیدی خود را به بازار عرضه کردند.

پلتفرم اندروئید که گوگل آن را در سال ۲۰۰۷ توسعه داد، یک پلتفرم بازِ مبتنی بر لینوکس برای دستگاه‌های گوشی است که شامل یک سیستم‌عامل، یک میان‌افزار و چند برنامه کاربردی کلیدی تلفن همراه است. گوگل این پلتفرم را برای ترغیب به ابتکار در توسعۀ برنامه‌های کاربردی تلفن همراه توسعه می‌دهد تا برنامه‌های کاربردی‌ بتوانند تجربۀ جستجو در وب با رایانه‌های رومیزی را برای کاربران تلفن همراه فراهم کنند.


[۱] carriers

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا