مصاحبه

جف دین، توسعه‌دهنده و محقق گوگل

خودتان را معرفی کنید که هستید و چه می‌کنید؟

من، جِف دیِن، یکی از دو اعضای ارشد گوگل در شرکت گوگل هستم. دربارۀ هوش مصنوعی و سیستم‌های رایانه‌ای تحقیق می‌کنم؛ نرم‌افزار می‌نویسم و بر سیستم‌های مختلفی مثل سیستم‌های تبلیغات گوگل، جستجوی گوگل، ترجمه گوگل،  MapReduce ، Bigtable، Spanner، Protocol Buffers و Snappy (a.k.a. Zippy)،  LevelDB و TensorFlow و دیگر زمینه‌ها کار می‌کنم.

اکنون، Google Brain project و گروه تحقیقاتی آموزش عمیق گوگل را هدایت می‌کنم که در آن بر دستگاه‌ها برای یادگیری ماشین، خصوصاً آموزش عمیق کار می‌کنیم و تحقیقات تیم را دربارۀ آموزش ماشین و نیز در حوزه‌های تحقیقات کاربردی درحال‌ظهور دیگر که یادگیری ماشین در آن‌ها ضروری است هدایت می‌کنم؛ ازجمله‌ی این حوزه‌ها عبارت‌اند از: سلامت و بهداشت، رباتیک، ادراک و فهم زبان طبیعی و توسعه‌ی پیوسته TensorFlow که یک پلتفرم کلیدی برای تحقیق درباره‌ی یادگیری ماشین و توسعه‌ی سیستم‌های یادگیری ماشین و ویژگی‌هاست. می‌توانید با مشاهده لیست اخیر انتشارات گروه Brain، بیشتر در مورد تحقیقات ما بیابید. همچنین می‌توانید از Reddit r/MachineLearning AMA که گروه ما در اوت ۲۰۱۶ آن را ایجاد کرده لذت ببرید.

از چه سخت‌افزاری استفاده می‌کند؟

در محل کار معمولاً از HP Z620 Workstation  با کارت NVidia GPU  و لینکوس که فقط در یک مانیتور ۳۰ اینچی اجرا می‌شود استفاده می‌کنم. برای کاربردهای قابل‌حمل برای صحبت کردن، تکیه‌ام اول بر یک MacBook Air و گاهی بر Chromebook Pixel است. یک Nexus 5X Android phone دارم و همچنین از یک Nexus 9 tablet برای جستجوی وب و خواندن کتاب‌های الکترونیک و برگه‌های فنی استفاده می‌کنم. از یک میز قابل‌تنظیم برای نشستن ‌و ایستادن استفاده می‌کنم و به قهوه­ساز اسپرسوی میکروکیچن که نزدیکم قرار دارد وابسته‌ام.

و از چه نرم‌افزاری استفاده می‌کنید؟

برای نوشتن کد از emac و سیستم ساخت توزیع‌شده‌ی داخلی گوگل (که یک نسخه آن مثل Bazel متن‌باز بود) و سیستم کنترل نسخه‌ی خودمان، به‌علاوه ابزار جستجوی داخلی کد گوگل استفاده می‌کنم که با آن می‌توانم به‌سرعت در کل منبع کد گوگل جستجو کنم (بسیار شبیه محصول Google Code Search است).

بیشتر از همه در ++ C  کد می‌نویسم؛ هرچند که سال‌ها است که مقدار نسبتاً زیادی کد در Java، PythonPerlSelfCecil, x86 assembly و Pascal می‌نویسم. برای نوشتن توضیح گذاری و همکاری برای اسناد فنی داخلی، از Google Docs استفاده می‌کنم. برای مقالات فنی، من و مؤلفان همراهم معمولاً از LaTeX استفاده می‌کنیم. برای ارائه دادن تقریباً فقط از Google Slides، برای کنترل ایمیل از Gmail با مقدار زیادی فیلتر که به‌طور خودکار فایل و پیام برچسب را فیلتر می‌کند (۱۴۰۰ پیام ایمیلی هر روز می‌گیرم، بنابراین باید برای تسلط بر آن در یک زمان معقول به‌طور مؤثری عمل کنم) استفاده می‌کنم. همچنین از مرورگر  Chrome استفاده می‌کنم و با استفاده از گوگل جستجوهای وب انجام می‌دهم.

ستاپ رؤیاهای شما چگونه است؟

تقریباً آن را دارم. بیشتر از تحقیق کردن و نوشتن نرم‌افزار با همکاران فوق‌العاده لذت می‌برم؛ مخصوصاً وقتی افراد زیادی از نتایج کار ما استفاده کنند؛ البته یک لپ‌تاپ سبک‌تر با صفحه‌نمایش بزرگ‌تر فوق‌العاده بود! چشم‌انداز اقیانوس هم زیبا است!

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا