آموزش

آسان کردن خواندن متن‌ها در وب‌گاه‌ها

چگونه خواندن متن‌ها را در مرورگرها آسان کنیم؟

مواد مورد نیاز: Chrome یا Firefox

زمان مورد نیاز: ۱۵ دقیقه

خواندن برخی از متن‌ها در وب‌گاه‌ها دشوار است. اگر از Chrome یا Firefox استفاده می‌کنید، میانبرهای کلیدی مفیدی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند صفحات وب را برای خوانایی بیشتر، بزرگنمایی یا کوچک‌ کنید. حتی بهتر؛ هردوی این مرورگرها، افزونه (extension) مفیدی دارند که به شما کمک می‌کنند که با یک حرکت، متن را در تمام تَب‌های مرورگرها بزرگ کنید. برای ارتقای جستجو،  هر کدام از این مرورگرها  افزونه‌هایی با اختلاف ناچیز دارند. برخی از این‌ها را به شما نشان می‌دهیم.

مرحلۀ یک: اول مطمئن شوید که از جدیدترین نسخه‌های Chrome و Firefox استفاده می‌کنید، زیرا برخی از ویژگی‌ها و افزونه‌ها آن‌ها ممکن است که بر نسخه‌های قدیمی‌تر کار نکنند. برای به‌روزرسانی Chrome، بر سه‌نقطه در بالای سمت راست کلیک کنید، نشانگر خود را بر Help قرار بدهید و سپس بر About GoogleChrome کلیک کنید. در Firefox بر منوی icon (۱) بر نشان علامتِ‌سؤال (۲) و سپس بر About Firefox کلیک کنید. در هر دو مورد، یا پیامی را می‌بینید که می‌گوید آخرین نسخه را دارید یا مرورگر شما به‌روزرسانی‌های موردنیاز را روزآمد خواهد کرد. هدایت می‌شوید که برای به‌روزرسانی، رایانه را restart کنید (۳).

مرحلۀ دو. هم Chrome و هم Firefox راه‌هایی برای بزرگنمایی و کوچک‌ کردن صفحه‌ی وبی که به آن نگاه می‌کنید دارند. برای انجام این کار در Chrome  بر سه‌نقطه عمودی (۱) و در Firefox بر منوی icon، سپس بر نشان‌های بعلاوه (۲) یا منفی (۳) داخل گزینه‎ی Zoom کلیک کنید. Chrome یک مد تمام‌صفحه (۴) دارد که می‌توانید آن را انتخاب کنید. به‌جای آن به‌راحتی می‌توانید از Ctrl و (کلید بعلاوه +) برای زوم کردن هر صفحه‌ی وبی استفاده کنید. از کلید Ctrl و (کلید منفی –) برای کاهش زوم و Ctrl و ۰ را برای برگشتن به نمای پیش‌فرض صفحه‌ی وب استفاده کنید.

مرحلۀ سه: هم Chrome و هم Firefox افزونه‌هایی دارند که خواندن تمام تَب‌های مرورگر را آسان‌تر می‌کند. اگر از Firefox استفاده می‌کنید، به مرحلۀ ۶ بروید. Chrome یک افزونه جدید با نام Advanced Font Settings دارد. برای نصب آن به www. snipca.com/۲۳۷۱۶ بروید و بر افزونه آبی‌رنگ +Add To Chrome کلیک کنید (که بعد از آن به Checking…  (۱) تغییر می‌کند)، سپس بر Add extension  (۱) در پنجره‌ای که ظاهر می‌شود کلیک کنید. حال یک نشان جدید با نام Font در سمت راست بالای نوار ابزار Chrome می‌بینید.

مرحلۀ چهار: وقتی سعی می‌کنید که یک وب‌گاه را بخوانید، بر افزونه Font (۱) سپس Options کلیک کنید. در صفحه‌ی وبی که باز می‌شود، سه اسلایدر با سه قطعه، زیر هر کدام مشاهده می‌کنید. اولین اسلایدر (۲) به شما اجازه افزایش سایز انواع فونت‌های متناسب را می‌دهد (عرض حروف متغیر است)- ازجمله نوع serif (مثلاً TimesNew Roman) و sans serif (به‌طور مثال Arial). اسلایدر بعدی (۳) به شما اجازه می‌دهد که اندازه‌ی فونت‌های باعرض‌ثابت را تغییر بدهید (از جمله Consolas و CourierNew و MSGothic). بر Apply settings کلیک کنید، ببینید که صفحات وب شما چگونه به نظر می‌رسند، سپس در صورت لزوم این اسلایدرها را مجدداً تنظیم کنید.

مرحلۀ پنج: اگر با تنظیم اسلایدرها در مرحلۀ ۴ اندازه‌های فونت در صفحات وب شما تغییر نکرد، اسلایدر اندازه‌ی فونت ماکزیمم (۱) را به سمت راست بکشید. با این کار اندازه فونت متن بر تمام صفحات وب را صرفه‌نظر از نوع فونت آن‌ها افزایش می‌دهد. بر Apply settings (۲) برای دیدن تغییرات کلیک کنید. این تنظیمات اکنون در مرورگر شما پیش‌فرض خواهند شد، پس وقتی که مرورگر خود را می‌بندید و دوباره باز می‌کنید، تغییر نخواهد کرد. برای بازگشتن به تنظیمات پیش‌فرض بر Reset all settings (۳) و سپس بر Reset کلیک کنید.

مرحلۀ شش (سمت چپ، پایین): Firefox یک افزونه مشابه با نام ThemeFont & Size Changer دارد. علاوه بر اینکه به شما اجازه می‌دهد که فونت خود را بزرگ و کوچک کنید، تنظیمات مختلفی دارد که می‌تواند خواندن نوار URL را آسان‌تر کند. برای نصب آن به www.snipca. com/۲۳۷۲۰ بروید، بر Add to Firefox+ (۱) و Install کلیک کنید، سپس صبر کنید تا پیامی را که انجام آن را تائید می‌کند ببینید. صفحه‌ی وبی را می‌بینید که ویژگی‌های app را باز می‌کند. حال نشان افزونه را در نوار وظیفه خود خواهید دید (۳). وقتی که بر صفحه‌ی وبی هستید که نمی‌توانید آن را کامل بخوانید، بر این افزونه کلیک کنید؛  پنجره پاپ-آپ آن باز می‌شود.

مرحلۀ هفت (سمت راست، بالا): در اینجا می‌توانید در وب‌گاه‌ها با استفاده از پیکان‌ها در فیلد Zoom میزان بزرگنمایی را کم یا زیاد کنید (۱). منوی روبه‌پایین Font (۲) به شما این امکان را می‌دهد که فونت را در نوار URL تغییر بدهید؛ اما با اندازه فیلد، اندازه‌ی فونت را تغییر می‌دهید. برای افزایش اندازه، بر نشان با پیکان روبه‌بالا کلیک کنید (۴)؛ سپس هر وقت که خواستید، بر Apply کلیک کنید. منوی روبه‌پایین Style به شما اجازه می‌دهد که فونت ایتالیک را اعمال کنید اما منوی روبه‌پایین Weight به شما امکان درشت کردن متن (بولد) را می‌دهد. همین‌طور در افزونه Chrome، این در تنظیمات مرورگر شما می‌ماند. برای بازگشتن به تنظیمات پیش‌فرض، دکمه‌های Default را انتخاب کنید و در تمام منوهای روبه‌پایین Default (۵) را  تعیین کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا