گزارش، نقد و تحلیل

یادداشت برداری:سرگذشت شگفت انگیز گوگل ۱

پس از مطالعه کتاب سرگذشت شگفت انگیز گوگل، حسب عادت همیشه از یادداشت برداری از نکات مفید کتاب، یکسری از نکات که در دو قسمت به عنوان پست منتشر خواهم کرد را یادداشت کردم که ارزش مطالعه کردن را خواه داشت.
در یک خط تلاش، برنامه ریزی، پیگیری و هدفمند حرکت کردن در کل حرکت روبه جلوی گوگل موج می زند که این موضوع در بند بند این کتاب به قابل بررسی است.
گوگل در سال ۱۹۹۸ تاسیس شده است.
توسعه گوگول به طور کامل به صورت شفاهی روی داده است، به این ترتیب که کاربران راضی آن را به دوستان خود توصیه کرده اند و دیگران از طریق رسانه های آنلاین از آن مطلع شده اند.
گنجانیدن متون تبلیغاتى کوچک کاملا نشانه گیرى شده ای که جست و جو کنندگان براى دستیابى به اطلاعات باید روى آن کلیک میکردند، موتور جستجوى گوگل را چند سال قبل به یک ماشین پول سازى تبدیل کرد.
گوگل توانسته است عملکرد کارآمد روى اینترنت را با نشانه گیرى تبلیغات به سمت افراد در لحظه اى که بیشترین نیاز را به آن دارند، یعنى زمانى که دنبال اطلاعات هستند، محاسبه کند.
گوگل براى کاربران رایگان است. میلیاردها دلارى که به صورت پول یا سود از جانب آن در گردش است، محصول فرعى تلاشهاى متمرکز شده شرکت بر نوآورى است و نه حاصل معیارى که به طور داخلى براى اندازه گیرى موفقیت یا تعیین با ارزش بودن مطالعه یک پروژه، مورد استفاده قرار گرفته باشد.
بر خلاف اکثر شرکت هایى که مدیران اجرایى و مدیران محصول آنها میکوشند که ابتدا به راه هایى براى درآوردن پول دست یابند و سپس محصولاتى را بیافرینند، گوگل جایى است که متخصصان فناورى نخست میکوشند که به راه حل هاى مسائل دست یابند.
یکى از دلایلى که شرکت(گوگل) هیچ نیازى به بازاریابى ندارد، این است که فرهنگ آن، تمرکز لیزر گونه اى بر تامین منافع کاربران گوگل را به بهترین نحو پرورش میدهد. در عوض کاربران نیز تبدیل به بهترین مدافعان گوگل می شوند.
گوگل به دنبال بدست آوردن پول در کوتاه مدت و تا جایى که میتواند، نیست.(مثال: صفحه بدون تبلیغ اول گوگل)
روح ماشین گوگل، نوآورى سریع است. مهمترین موضوعى که تقریبا در تمام جلسات هیئت مدیره شرکت درباره آن بحث میشود. براى برین و پیج، حفظ حفظ نوآورى همراه با رشد گوگل، مهمترین چالش است و نوآورى، همان دلیلى است که شرکت را پیشاپیش دیگران قرار داده و رسیدن به آن را غیر ممکن کرده است.
در گوگل ترجیح داده میشود که افراد در گروه هاى کوچک سه نفرى کار کنند و از هریک از کارکنان انتظار میرود که ٢٠٪ وقت خود را صرف تفحص درباره اندیشه هایى کنند که به نظرشان از همه جالبتر مى آیند.
لاری پیج: خوش بینی مهم است، باید در مورد هدفی که میخواهید تدوین کنید کمی جسارت داشته باشید. عبارتی هست که من در دانشگاه باد گرفته ام که می گوید: یک بی اعتنایی سالم به کارهای نشدنی داشته باشید(کار نشد ندارد). این واقعا عبارت خوبی است. شما باید دست به کاری بزنید که اکثر مردم نخواهند زد.
گوگل فقط در ۵ سال به گوگل تبدیل شد. در اصل گوگل یک پروژه تحقیقاتی در دوره دکترای برین و پیج بوده است که به این عظمت رسیده است.
یک الهام یا یک فکر بکر نیاز به عرق جبین زیادی دارد.
لری پیج گفت: فرصت های بسیاری وجود دارد که می توانید تاثیر عظیمی بر جهان بگذارید. با استفاده از اهرم علم و فناوری، هر یک از شما جایگاه منحصر به فردی دارید و باید از این بابت هیجان زده باشید.
تنها راه بدست آوردن موفقیت این است که اول، شکست های فراوانی داشته باشید
معنای گوگل: گوگل یعنی یک عدد بسیار بزرگ. عدد ۱ با صدتا صفر جلوی آن. ما سعی می کردیم با این اسم کنار بیاییم، ولی املای آن را درست نمی دانستیم و در واقع، املای آن را غلط نوشتیم. این اصطلاح ریاضی است و املای صحیح آن googol است. بنابراین املای صحیح گوگل اینگونه است و خوشبختانه اکثر مردم آنرا نمی دانند.
در گوگل ما مهارت های علمی، مهارتهای ریاضی و مهارت های رایانه ای داریم، اما مهارت زیادی می خواهد که مردم را نسبت به کارتان علاقه مند کنید.
از آنجا که احساس نمی شود که گوگل سعی دارد چیزی را به فروش رساند، مردم موتور جست وجو را از آن خود دانستند و آمادگی بیشتری پیدا کردند تا آنرا به عنوان چیزی متعلق به خود بپذیرند.
با رشد پایگاه های داده ها و پایگاه کاربران، برین و پیج به رایانه های بیشتری نیاز پیدا کردند. این دو که پول چندانی در اختیار نداشتند، با خریدن قطعات و ساختن ماشین های مورد نیازشان، به این طرف و آن طرف زدن هاو یافتن رایانه های بی صاحب در محل تخلیه وسایل اسقاطی، مبالغی را صرفه جویی می کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا