بلاکچین در حوزه مالی

مفهوم و آینده نام‌های دامنه غیرمتمرکز Web3

پیاده‌ سازی و استفاده از web3 دارای مباحث فنی بسیاری است. یکی از مهمترین این مباحث، دامنه‌های این نسل جدید اینترنت است. احتمالا شما با نام گذاری دامنه های Web2 آشنایی کاملی دارید زیرا به طور روزانه در حال استفاده از آن هستید. برای مثال وبساب khatedid.com یک دامنه است که در فضای وب۲ قابل استفاده است. اما این نامگذاری‌ها در دنیای وب۳ متفاوت و جذاب‌تر خواهد بود که در بخش آموزش بلاک چین و این سری مقاله از خط دید به آن خواهیم پرداخت.

اساس دامنه های Web3 چگونه خواهد بود؟

دامنه های Web3 با آدرس های سیستم نام دامنه استاندارد (DNS) که قبلا از آن استفاده می‌کردیم مانند Cointelegraph.com یا thenewslack.io متفاوت است. یک DNS شبیه به دایرکتوری تلفن است، فقط وب‌سایت‌های عمومی و آدرس‌های پروتکل اینترنت (IP) همراه آن‌ها را برای فعال کردن دایرکتوری فهرست‌بندی می‌کند.

Thenewslack.crypto  حاصل یک رشته هگز ۴۲ کاراکتری است. با این حال، در مورد سیستم های نام دامنه بلاک  چین Web3، می توان به سادگی عبارت کوتاه تری را به کار گرفت. Web3 به نسل بعدی معماری قانونی، فنی و پولی وب، از جمله قراردادهای هوشمند، بلاک چین و ارزهای دیجیتال اشاره دارد. پروژه‌های Web3 در دسته‌های مختلفی مانند خدمات دیجیتال، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و کلکسیون‌ها قرار می‌گیرند.

دامنه کریپتوغیرمتمرکز

دامنه کریپتوغیرمتمرکز یک آدرس قابل خواندن برای انسان است که به جای ارائه مجموعه ای از کاراکترهای قابل خواندن برای انسان به عنوان یک آدرس IP، به عنوان پایه ای برای کیف پول رمزارزی شما عمل می کند. این نام‌های دامنه Web3 توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) یا گواهی‌های اعتبار دیجیتال هستند که افراد می‌توانند در پلتفرم‌هایی مانند Solana’s Solsea  یا OpenSea معامله کنند. علاوه بر این، دامنه های Web3 دارای پسوندهای دامنه Web3 مانند .crypto، .dao و .eth هستند.

واضح است که نام دامنه Web3 که نماد آدرس بلاک چین برای بسیاری از افراد فعال در این حوزه جذاب است. به عنوان مثال، “ارسال حقوق به bob.eth”، به جای خواندن آدرس کیف پول کریپتو ۴۲ نویسه ای که بسیار سخت است، به طور قابل توجهی برای فرستنده رمزارز به خاطر سپردن و انجام آن آسان تر است.

Web3  که با نام‌های «وب خواندن-نوشتن-اعتماد» و «وب غیرمتمرکز» نیز شناخته می‌شود، می‌خواهد کنترل وب را از غول‌های فناوری انحصاری مانند آمازون، گوگل، مایکروسافت خارج کند و کنترل داده‌ها و محتوای کاربران را به آنها بازگرداند.

📌مقاله مرتبط

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: مزایا بلاک چین در حوزه مالی چیست؟

وب۳ چگونه کار خواهد کرد و چگونه Web3 DNS با دامنه های سنتی متفاوت است؟

یک بلاک چین سنتی در حال حاضر دارای محدودیت هایی است که استفاده از آن دشوار بوده که این امر پذیرش گسترده آن را کاهش داده است. نمونه ای از آدرس کیف پول استاندارد ۰ x483add48edbd9f83fb5db0289c7ed48c83f56992 است. زمانیکه می‌خواهیم رمز ارز را به این آدرس واریز کنیم، أنواع خطا‌هایی که در تایپ یا کپی کردن این آدرس ممکن است رخ دهد که باعث از بین رفتن کل پول ما خواهد شد.

سازمان‌های بلاک چین به یک سرویس نام برای ایجاد هویت دیجیتال در آدرس‌های عمومی نیاز دارند. علاوه بر این، تعامل با یک آدرس نام‌گذاری شده برای مصرف‌کنندگان بسیار آسان‌تر از یک نام متشکل از حروف الفبا و اعداد دلخواه است. به عنوان مثال، یک سرویس نام غیرمتمرکز Web3 مانند سرویس نام RIF یک فضای نام سلسله مراتبی الهام گرفته از DNS است. هدف طراحی RNS ارائه یک قرارداد نامگذاری است که می تواند برای ارجاع به منابع استفاده شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا