آموزشگزارش، نقد و تحلیل

چه کنیم که گرفتار کارمزد‌های سربه‌فلک‌کشیده نشویم؟!

پیش‌بینی می‌شود که تعداد معاملات پیمانکاری آی‌تیِ ۲۷درصد از مدیران ارشد فناوری بریتانیایی افزایش بیابد

یکی از مهم‌ترین دلایل استخدام پیمانکاران به‌جای کارکنان دائم، کاهش تعداد کارکنان است. وقتی کار رونق نگرفته، «چشم‌انتظارهای» کمتری را می‌خواهیم که به انتظار انجام کاری بنشینند.

تعجب‌آور است که بسیاری از شرکت‌ها داوطلبانه با پیمانکارانی پیمانکاری می‌کنند که دقیقاً همین‌کار را انجام می‌دهند؛ چشم‌انتظار می‌مانند که کاری برای انجام دادن بیابند. اما این چشم‌انتظارها قیمت‌های سربه‌فلک‌کشیده‌ای دارند!

هرچند وقتی که کار پیشرفت می‌کند، نیاز به استعدادهای برتر جای بحث ندارد، پرداخت کارمزد به پیمانکاران راه پرهزینه‌ای برای دستیابی به استعدادهای برتر است.

در یک گزارش جدید اعلام شده که در ۱۲ ماه آینده بیش از یک‌چهارم (۲۷درصد) از مدیران ارشد فناوریِ بریتانیایی، تعداد معاملات پیمانکاری آی‌تی را در ‌معامله‌های خود افزایش می‌دهد و یک‌سوم (۳۴درصد) برنامه‌های استخدامی طولانی‌مدت برای افزایش تعداد کارکنان خود دارند. ناگزیر بسیاری از این استخدام‌های دائمی برمبنای «پیمانکاری کارمزدی» است.

این شیوه نه‌تنها بسیار پرهزینه است بلکه به‌تجربه ثابت شده که برخی از پیمانکاران هنگام دریافت کارمزد «ویروس‌های کارکنان» را می‌گیرند! ویروس‌هایی مثل رفتارهای منفی یا دخیل شدن در سیاست‌بازی‌های اداره.

از دیگر مزایای کلیدی پیمانکاران، نسبت‌ به کارکنان ثابت، «کمتر منفی شدن» آن‌هاست؛ زیرا تعهد عاطفی کمتری به شرکت شما دارند؛ رابطۀ پیمانکار و شما را جایگاه شغل او تعریف نمی‌کند، بلکه یک قرار تجاری مابین او و شما مبنای این ارتباط است! معمولاً پیمانکاران در سیاست‌بازی‌های ادارای دخیل نمی‌شوند، فقط در پروژه‌ای که برای تحویل آن استخدام شده‎اند همکاری خود را ادامه می‌دهند و می‌روند. به‌این‌دلیل پیمانکاران غالباً از کارکنان ثابت همتای خود که در استخدام شرکت هستند و در طولانی‌مدت درمعرض «فرهنگ اداری» قرار دارند بهتر عمل می‌کنند.

شنیده‌اید که می‌گویند دوری و دوستی؟!

بااین‌همه ازدیدگاه یک شرکت، استخدام پیمانکار می‌تواند انعطاف‌پذیری بیشتری به‌همراه داشته باشد، نه‌فقط به دلیل اینکه تقاضاهای پُرنوسان، دردسرساز می‌شوند و لازم است هزینه‌ها را کنترل کنند، بلکه به این دلیل که پیمانکاران قابلیت بهره‌وری بهینه از فرصت‌های جدید را برای کسب‌وکار آن‌ها به‌ارمغان می‌آورند. به‌علاوه چه‌بسا پیمانکار کاملاً آموزش‌دیده و فوق‌تخصص‌یافته از راه برسد و تجربۀ ازآب‌و‌گل‌درآمدۀ او موجب تأثیر فوری تجاری شود.

از علت‌های اصلی و پُربسامد دردسرهای تیم یا برنامۀ پروژه با پیمانکاری، تکیۀ بیش‌ازحد آن بر پیمانکاران و تاراج ناگهانی پول است. همان‌طور که ذکر شد، اگر از استعداد پیمانکار درحد پتانسیل کاملش استفاده نکنید، شاید برای شما گران تمام شود؛ که معمولاً همین‌گونه است. در بسیاری از تحقیقات، تیم‌های پروژه اذعان می‌کنند که عامل اصلی چنین رفتاری، نیاز به انعطاف‌پذیری و ضرورت کنترل‌پذیری و پیش‌بینی‌پذیری هزینه‌هاست.

شاید ایجاد توازنِ درست مابین استعدادهای ثابت و پیمانکاران دشوار باشد و البته ضرورت دارد؛ هرچند که طبق تخمین کمیتۀ فناروی و دانشِ مجلس عوام بریتانیا، به‌طور جاری، خلأ مهارت‌های پرهزینۀ دیجیتالی در فرصت‌های ازدست‌رفته، سالانه ۶۳ میلیارد پوند هزینه دارد. سهم یک کارفرمای بریتانیایی در ازدست‌رفتن این ۶۳ میلیارد پوند به میزان انعطاف‌پذیری و مقرون‌به‌صرفه‌بودن منابع بااستعدادش بستگی می‌یابد.

با روش مدیریت پروژه به‌طور خدماتی (PMaaS) می‌توانید بدون اینکه گرفتار هزینه‌های سربه‌فلک‌کشیدۀ پیمانکاری شوید از این انعطاف‌پذیری برخوردار باشید. با PMaaS می‌توان به منابع تنظیم‌پذیر و مقیاس‌پذیری مطلوب، بدون نیاز به کارمزد، دست یافت.

با یک خدمات‌رسان (provider) مناسب بر تعداد معینی از پروژه‌ها و بودجه‌های مناسب توافق می‌کنید. سطوح خدماتی توافق‌شده، محیطی ایجاد می‌کند که کسب‌وکار شما بتواند تحویل پروژه را با کیفیت موردنیاز تضمین کند. بهترین بخش این روش این است که افزایشی در هزینه‌های کلی سبد پروژۀ (پورتفولیو) شما ایجاد نمی‌شود.

هم‌زمان می‌توانید قابلیت‌های خود را در مدیریت پروژه و کنترل هزینه‌ها، چه با تدارک منابع ماهر مقیاس‌پذیر و چه خدمات کاملاً مدیریت‌شده، به‌چالش بکشید.

مدیریت پروژه به‌طور خدماتی (PMaaS) مقرون‌به‌صرفه و توجیه‌پذیر است؛ زیرا نه‌تنها هزینۀ سرمایه‌ای را کاهش می‌دهد بلکه انعطاف‌پذیری لازم برای واکنش به فرصت‌های مثبت را افزایش می‌دهد. اما دلیل دیگرِ توجیه‌پذیری آن فراهم کردن شفافیت بلادرنگ وضعیت پروژه‌های شماست.

همچنان اگر خدمات‌رسان مناسبی داشته باشید، می‌توانید از جدیدترین و بهترین کارکردهای کلاسی و خدمات مدیریتی بهره‌مند شوید، و درنتیجه می‌توانید تمرکز خود را به‌جای پشتیبانی و نگهداری از عملیات مربوط به کارکرد، به اجرای راهبرد معین خود معطوف کنید. خوب است با واقعیت روبه‌رو شویم؛ بیشتر سازمان‌ها کاهش بودجه‌ها را در دستورکار خود قرار می‌دهند؛ ازاین‌رو کاهش هزینۀ کلی مدیریت پروژه و تمرکز بر سرمایه‌گذاری بر اجرای مسائل اصلی راهبردی، بیش از هرموقع، اولویت یافته است.

PMaaS یا «مدیریت پروژه به‌طور خدماتی»، با رویکردی ابتکاری‌تر از رویکرد مدل پیمانکاری سنتی، درعین حفظ تمام مزایا، این مهم را به‌انجام می‌رساند.

همچنین ازلحاظ پیمانکار، جای شکر دارد که مجبور نیست گرفتار سیاست‌های اداری شود!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا