آموزش بلاکچین

مقدار کل قفل شده یا TVL در بلاک چین به چه معناست؟

از زمان رونق مالی غیرمتمرکز (DeFi) در سال ۲۰۲۰، کارشناسان بازار مالی با نوع جدیدی از سرمایه گذاری کنار آمده اند و به دنبال راه هایی برای سنجش عملکرد آن بوده اند.در این مقاله خط دید، به آموزش مفهوم فاکتور TVL یا ارزش کل قفل شده در بلاک چین و کریپتو می‌پردازیم.

به غیر از ارزش بازار، حجم معاملات و عرضه کل و در گردش، یکی از شاخص‌های مهم در دنیای کریپتوکارنسی است که در بین سرمایه‌گذاران DeFi برای ارزیابی ارزش کلی دارایی‌ها – به دلار ایالات متحده یا هر ارز فیات – سپرده شده در تمام DeFi یا در یک پروژه DeFi واحد، محبوب است.

دارایی‌های DeFi شامل پاداش‌ها و بهره‌هایی است که از خدمات معمولی مانند وام‌دهی، سهام و استخرهای نقدینگی به دست می‌آیند که در قالب قراردادهای هوشمند ارائه می‌شوند. به عنوان مثال، TVL در استیکینگ، یک شاخص بسیار مفید برای سرمایه‌گذارانی است که به دنبال پشتیبانی از پلتفرم‌های DeFi با بالاترین سود هستند. این مقدار کل قفل شده در پروتکل های سهامداری DeFi است و نشان دهنده مقدار دارایی های سپرده شده توسط ارائه دهندگان نقدینگی است.

در سال ۲۰۲۲، TVL  به نزدیک ۲ میلیارد دلار در سطح جهانی رسیده است که از ۴۰۰ میلیون دلار در دو سال گذشته افزایش چشمگیری یافته است. با افزایش محبوبیت و ارزش DeFi در فضای ارزهای دیجیتال، TVL  به یک معیار اساسی برای سرمایه‌گذارانی تبدیل شده است که می‌خواهند ارزیابی کنند که آیا کل اکوسیستم یا یک پروتکل واحد سالم است و ارزش سرمایه‌گذاری را دارد یا خیر.

در حالی که TVL به سادگی به عنوان ارزش کل ارز دیجیتال قفل شده در یک قرارداد هوشمند تعریف می شود، شرایط اساسی وجود دارد که ممکن است بر ارزش پروژه های DeFi تأثیر بگذارد.

عناصر مختلفی با ارزش TVL به غیر از سپرده ها، برداشت ها و مبلغی که یک پروتکل در واقع نگه می دارد، همگام هستند. اگر با مفاهیم بلاک چین آشنایی داشته باشید می‌دانید که TVL همچنین با ارزش ارز فیات یا توکن بومی تغییر می کند. سپرده‌های برخی از پروتکل‌ها ممکن است در توکن اصلی پروژه مشخص شود، بنابراین TVL آن با مقدار آن متفاوت است. اگر ارزش یک توکن خاص افزایش یابد، TVL  پروتکل نیز افزایش می یابد.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: اصلاح داده ها در بلاکچین

چرا TVL در پروژه‌های DeFiو بلاک چین اهمیت کلیدی دارد؟

برای اینکه پلتفرم‌های DeFi فعالیت کنند، باید سرمایه به عنوان وثیقه وام یا نقدینگی در استخرهای معاملاتی سپرده شود. TVL  از این جهت اهمیت دارد که در اصل نشان دهنده تأثیر سرمایه بر سود و قابلیت استفاده برنامه های DeFi برای معامله گران و سرمایه گذاران بلاک چین است.

هنگامی که TVL یک پلت فرم DeFi افزایش می یابد، نقدینگی، محبوبیت و قابلیت استفاده از آن نیز افزایش می یابد. این عوامل به موفقیت پروژه کمک بسیار مهمی می کنند. TVL  بالاتر به این معنی است که سرمایه بیشتری در پروتکل های DeFi  قفل شده است و شرکت کنندگان از مزایا و درآمدهای قابل توجه بیشتری برخوردار می شوند.پس نتیجتا، TVL کمتر به معنی در دسترس بودن کمتر پول است و در نتیجه نشان دهنده بازدهی کمتر آن پروژه می‌باشد.

در پایان این مقاله آموزش بلاک چین، به معرفی چند پلتفرم مهم برای اندازه‌گیری TVL می‌پردازیم. سهم بازار پروتکل‌های DeFi را می‌توان به راحتی از طریق پلتفرم‌های شرکت‌های تحلیلی مانند DeFi Pulse و DefiLlama  شناسایی کرد . این پلتفرم‌ها داده‌هایی را در مورد میزان دارایی‌های کریپتو قفل شده در قراردادهای هوشمند بلاک چین ارائه می‌دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا