آموزش بلاکچین

Solana (SOL) Pay چیست و چگونه کار می کند؟

 Solana Payیک پروتکل باز برای توسعه‌دهندگان است که می‌توانند براساس معیارهای پرداخت استاندارد شده، آن را سفارشی سازی کنند. در این سری مقالات آموزش بلاک چین، به طور مفصل به سولانا و سولانی‌ پی خواهیم پرداخت.  در بخش اول آموزش بلاک چین سولانا، به مفاهیم اولیه شبکه سولانا اشاره خواهیم نمود.

همانطور که اطلاع دارید، پی پال یک نوآوری عظیم در صنعت پردازش پرداخت بود، زاییده افکار مالی پیتر تیل، مکس لوچین. با نگاه دقیقتر به مسیر، متوجه می‌شویم که در نهایت ایلان ماسک بود که بسیار جلوتر از زمان خود هدف گذاری کرد و در عین استفاده از اینترنت، پرداخت های فوری بین مشتریان، مشاغل و موارد دیگر را تسهیل کرد.

 Solana (SOL) Pay توسط بسیاری به عنوان نوآوری بعدی در عرصه پردازش پرداخت ها در نظر گرفته می شود که ضمن در نظر گرفتن توکن های غیرقابل تعویض (NFT) و Web3، پرداخت ها را تسهیل می کند. برخی تا آنجا پیش می روند که پروتکل پرداخت جدید سولانا را ویزا یا پی پال Web3 می نامند. این مقاله آموزش بلاک چین،در مورد Solana Pay و نحوه عملکرد آن به شما اطلاعات می‌دهد تا بتوانید تصمیم بگیرید که آیا این پروژه ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا خیر.

اما ابتدا، درک سولانا قبل از ورود به پلتفرم پرداخت دیجیتال Solana Pay ضروری است.

📌 مقاله مرتبط:

برای آشنایی بیشتر با موضوع، پیشنهاد می شود این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید: مزایا و معایب یک بلاکچین

بلاک چین سولانا چیست؟

سولانا در سال ۲۰۱۷ توسط آناتولی یاکوونکو، مهندس نرم افزار با سابقه در Dropbox و دیگر شرکت های بزرگ فناوری تاسیس شد.

یاکوونکو معتقد بود که در حالی که سایر بلاک چین ها کارآمد هستند یا حداقل در جهت کارآمدی کار می کنند، بسیاری از آنها در زمان فاکتور نمی گیرند. به جای اینکه هر بلوک بر یک ساعت استاندارد تکیه کند، هر بلوک در زمان محلی گره مربوطه خود اجرا می شود.

چرا این امر یک مشکل اساسی برای بلاک چین است؟

اکوونکو در آموزش بلاک چین سولانا به این صورت این مساله را توضیح داد: بدون یک ساعت استاندارد، مُهرهای زمانی تراکنش برای هر بلوک متفاوت خواهد بود و زمان تأیید عامل دیگری است که همه گره‌ها باید آن را تأیید کنند. هر چه یک گره فاکتورهای بیشتری برای اعتبارسنجی داشته باشد، زمان تراکنش کندتر می شود.

سولانا چگونه این مشکل را حل می‌کند؟

در Solana، همه گره‌ها در یک ساعت کار می‌کنند و یک عامل اعتبارسنجی را حذف می‌کنند و در نتیجه سرعت شبکه را به طور چشمگیری افزایش می‌دهند. یاکوونکو به این روش اجماع به عنوان اثبات تاریخچه (PoH) اشاره می کند – یک نسخه اصلاح شده از اثبات سهام (PoS) که در زمان برای اهداف راستی آزمایی تعیین می شود.

اعتبارسنجی شبیه به اثبات سهام در پرونده سولانا است. سولانا فقط از زمان به عنوان یک سابقه تاریخی اثبات در بالای روش اثبات سهام استفاده می کند(proof on top of the proof-of-stake method). در نتیجه، سولانا می تواند به طور متوسط ​​۶۵۰۰۰ تراکنش در ثانیه را با حداقل کارمزد پردازش کند.

سولانا همچنین یک پلتفرم مالی غیرمتمرکز قرارداد هوشمند (DeFi) است که با اتریوم (ETH) رقابت می کند. هر دو پلتفرم انواع DApp های مالی غیرمتمرکز را ارائه می دهند، برخی با ارزهای رمزنگاری شده خود نیز. به جای اتر در مرکز همه، توکن Solana SOL است.

SOL برای انجام معاملات در شبکه Solana استفاده می شود، برای اهداف حاکمیتی به اشتراک گذاشته می شود و به عنوان پاداش به اعتبار دهندگان داده می شود. در غیر این صورت، سولانا صرافی های غیرمتمرکز خود را برای معامله توکن های مختلف ساخته شده در بالای پلت فرم خود دارد. مطمئناً هر DApp ساخته شده بر روی Solana توکن سازگار با SOL خود را دارد و صرافی‌های غیرمتمرکز زنجیره‌ای راهی در دسترس برای خرید توکن‌های گفته شده ارائه می‌کنند.

اکنون، از آنجا که اجماع PoH Solana به آن اجازه می‌دهد ده‌ها هزار تراکنش را در ثانیه بدون کارمزد پردازش کند، Solana Labs در حال ساخت Solana Pay است تا با آموزش بلاک چین سولانا به فعالان این حوزه، تراکنش درون شبکه سولانا را برای همه افراد فراهم کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا