دفتر مدیریت پروژهمطالب ویژه

۱۰ راه برای به حداقل رساندنِ عواقب تعلیق کردن یک پروژه (بخش اول)

هیچ‌کس دوست ندارد یک سیستم را از کار بیندازد یا یک پروژه را تعلیق کند- اما گاهی اوقات بهترین کاری است که می‌توان انجام داد. چگونه بدون ایجاد آشفتگی کارمند، کاربر و اقتصادی یک پروژه را تعلیق کنیم؟ در این مقاله ۱۰ راهکار برای انجام این مهم آمده است.

۱- تعلیق کردن پروژه را در استراتژی خود بگنجانید

مهم نیست که چقدر متقاعد شده باشند، برخی پروژه‌ها و سیستم‌ها کار نمی‌کنند. مخصوصاً اگر فناوری جدید یا یک سیستم جدید را معرفی کنید، شما باید در مقابل کاربران و کارمندان خود پیش‌قدم باشید و توضیح دهید که آزمایش و ارزیابی پروژه ابتدایی، تجربی هستند- و اینکه احتمال اینکه مسائل به‌خوبی پیش نرود و پروژه تعلیق شود وجود دارد. اگر شما این کار را انجام دهید همه درک خواهند کرد که تعلیق کردن پروژه هم می‌تواند یک خروجی محتمل باشد.

۲- پروژه را به‌موقع تعلیق کنید نه خیلی زود

روزهایی وجود دارد که پروژه خیلی ساده کار نمی‌کند وقتی این اتفاق افتاد بر احساسات خود مسلط باشید. از خودتان بپرسید: “آیا مشکلات قابل‌حل شدن هستند؟ آیا پروژه هنوز ارزشش را دارد؟ ” تا زمانی که نتوانید به‌طور واضح به هر دو سؤال پاسخ “نه” دهید- بدون هیچ فکر اضافه یا احساس عجولانه‌ای- نباید پروژه را تعلیق کنید.

۳- راه‌های جایگزین داشته باشید

اگرچه ممکن است همه به‌طور اصولی توافق کنند که یک پروژه باید تعلیق شود، اما ناامیدی از انتظارات برآورده نشده وجود دارد. به همین دلیل مهم است که گزینه‌های دیگری برای پروژه‌ای که آماده اجراست داشته باشید. گزینه‌های جایگزین به تیم پروژه اطمینان می‌دهند.

۴- از پروژه در برابر عقب انداختن محافظت کنید

تقریباً هر پروژه‌ای حامیان و عقب‌اندازهای خودش را دارد. اگر شما در حال مدیریت پروژه‌ای هستید، وظیفه شماست تا عقب‌اندازها را شناسایی کنید. آن‌ها به‌راحتی می‌توانند در یک پروژه و در فازهای ابتدایی آن خرابکاری کنند و پروژه را طوری جلوه دهند که انگار نباید تعلیق شود. اگر دیدید برخی از این فعالیت‌ها در جریان است، فوراً با آن برخورد کنید. مشکلات را بیرون بکشید (و اقدامات را) و بازکنید تا همه ببینند چه چیزی در حال جریان است تا مسائل شناسایی شوند.

۵- قبل از سرمایه‌گذاری با فروشندگان مطالعات آزمایشی تهیه کنید

هر فروشنده‌ای به شما می‌گوید که راهکاری عالی دارد، اما هر راهکاری عالی نیست. بخصوص زمانی که قرار است پول زیادی به فروشنده پرداخت شود. عاقلانه است که قبل از خرید یک ارزیابی آزمایشی از راهکار قبل از خرید داشته باشید. اگر اجماع به این شکل بود که راهکار برای شرکت کارآمد نیست، تعلیق کنید. فروشنده نباید خوشحال شود اما باید درک کند چراکه توافق شما فقط آزمایشی بود. مهم‌تر از همه کارمندان شما و کمپانی از اتلاف زمان، تلاش و پول اجتناب خواهند کرد.

ادامه مقاله را از لینکز یر دنبال کنید:

۱۰ راه برای به حداقل رساندنِ عواقب تعلیق کردن یک پروژه (بخش دوم)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا