آموزشگزارش، نقد و تحلیل

چگونه ۲۰ دقیقه در صبح زندگی یک مدیر را تغییر می‌دهد

برای اینکه یک رهبر الهام‌بخش و یک مدیر مفید برای تیمِ پرانرژی و پویای خود باشید، اول باید خودتان را بسازید! بهتر کردن مهارت‌های شخصیِ مدیریت زمان در حرف آسان‌تر از عمل است؛ تفاوت بینِ همیشه‌مشغول‌بودن با همیشه‌استرس‌داشتن فقط یک بند انگشت است.

مثل اکثرِ ما شما نیز حتماً هرروز صبح به‌سرعت دوش می‌گیرید، یک‌تکه نان‌وپنیر را در دهنتان می‌چپانید و با سرعتِ هزار کیلومتر بر ساعت به‌سمت در می‌شتابید. اگر آغازِ هرروزتان حسِ شنبه‌ها را دارد، باور کنید که زمانش رسیده به خودتان بیایید و کاری کنید.

ببینید اگر ۲۰ دقیقه زودتر ساعت را کوک کنید، چه‌طور یک روزتان را کن‌فیکون می‌کنید.

وقت تنظیم چند برنامۀ جدید فرارسیده  

این ۲۰ دقیقه فقط برای شماست. مثل این می‌ماند که این زمان را در یک قرعه‌کشی برنده شده‌اید؛ لطفاً با چک کردن ایمیل‌های دیروز و مرور خبرهای وبگاه‌ها به ‌بادش ندهید. وقتی که ساعت گوشی‌تان را قطع کردید دیگر دست از سر گوشی بردارید. به‌جای اینکه از سر و ‌کول گوشی بالا بروید، زمانی دارید که باید صرفِ تعیین اهداف روزانه‌تان شود. یک لیست ساده از وظایفتان تهیه کنید؛ این لیست باید مطابق با اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت شما باشد. شاید هدفتان ارتقای شغلی باشد؛ اگر چنین است وقتش رسیده که برای دستیابی به آن قدمی بردارید.

تمرین: از یک دفتر خاطرات روزانه یا برنامه‌ریزی برای ثبت پیشرفتتان به‌سوی اهداف معینتان استفاده کنید.

صبحانه را کنار نگذارید

بله! هزاربار شنیده‌اید اما بازهم صبحانه نمی‌خورید چون وقت ندارید. خُب وقت پیدا کنید! شاید لازم باشد که برای وقت پیدا کردن مجبور شوید که زودتر بخوابید؛ ارزشش را دارد که خودتان را تقویت کنید. صبحانه سوخت‌وساز بدن را افزایش می‌دهد، وزن را متناسب‌تر می‌کند، روحیه‌تان را بهتر می‌کند و شما را برای مدیریت مؤثرِ تیم توانمندتر می‌سازد. جیمز کلیرِ [۱] نویسنده و سخنران می‌گوید: «انرژی‌تان را مدیریت کنید، نه زمانتان را.» جیمز افراد را تشویق می‌کند که زمانی را که بیشتر از هرموقعی در روز برای تحلیل و خلاقیت مناسب است بشناسند.

تمرین: اگر واقعاً نمی‌توانید بنشینید و صبحانه بخورید، یک اسموتی پرپروتئین و کم‌چرب را جایگزینش کنید.

برنامۀ ورزشی سبک و کوتاهی داشته باشید

اینکه یک برنامۀ روتین ۱۰ دقیقه‌ای تأثیر فوق‌العاده‌ای بر روز شما دارد حقیقت دارد. کمی از وقت آزادتان را برای تقویت بدنتان و یک برنامۀ ورزشی روتین سبک یا چند ورزش سادۀ کششی صرف کنید. یک ورزش سریع و کوتاه به شما کمک می‌کند که متمرکزتر و خلاق‎تر باشید، در طول هفته کمتر خسته شوید و استرس کمتری داشته باشید.

تمرین: دربارۀ ورزش تاباتا شنیده‌اید؟ یک ورزش شدید بیست دقیقه‌ای است که برای آدم‌هایی که وقت کم دارند طراحی شده است.

به مغزتان یک استراحتی بدهید

حتماً باورتان نمی‌شود اما مدیتیشن (یا مراقبه) فقط برای هیپی‌های طبیعت‌دوست و استادان سخت‌گیر کونگ‌فو نیست. هرچه را دربارۀ مدیتیشن می‌دانید فراموش کنید؛ این‌هم یک مدیریت پرژه است، اما برای زندگی‌تان. مراقبه تمرینی است که در آن یک‌قدم عقب می‌گذارید و روزتان را به‌طور عینی مشاهده می‌کنید. ارزیابی می‌کنید که چه‌چیز برای شما تأثیرگذار است و چه‌چیز بی‌فایده. اندی پادیکُمب [۲]، مؤسس پلتفرم دیجیتال مدیتیشنِ Hedaspace، می‌گوید: «مدیتیشن یا آگاه‌ماندن نوعی صداقت است؛ مشاهدۀ ذهن همان‌طور که هست، بدون قضاوت و انتقاد، بدون دنبال کردن یک‌چیز یا مقاومت دربرابر چیز دیگر.»

تمرین: ده دقیقه تعمق با سکوت؛ نه تلفن، نه تلویزیون، نه رادیو، نه روزنامه. فقط شما و مغزتان.

نظر شما چیست؟ چگونه زمانتان را مدیریت می‌کنید؟ شما که یک مدیر یا مهندس پرمشغله هستید، برای حفظ بهداشت روانی و فیزیکی خود، برای پرانرژی‌ماندن حین کار، برای کاهش استرس چه می‌کنید؟

در بخش دیدگاه‌ها نظرات و دیدگاه‌های خود را با ما درمیان بگذارید.

[۱] James Clear

[۲] Andy Puddicombe

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا