آموزشگزارش، نقد و تحلیل

۵ راه برای بهبود سریع تمرکز

روزهایی هست که با سرعت شروع به کار می‌کنیم. و روزهایی که تمرکز کردن دشوار است یا حینِ اینکه سعی می‌کنیم تمرکز کنیم، سیلابی از تماس‌های تلفنی و مزاحمت‌ها بر ما جاری می‌شود. تکنیک‌ها و ابزاری هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانیم سریعاً به‌ کار متمرکز شویم.

 بعداز استفادۀ مکرر از این تکنیک‌ها و مشاهدۀ اثربخشی‌شان می‌توانید همواره از آن‌ها برای ایجاد تمرکز استفاده کنید.

یک) مدیتیشن

اگر احساس می‌کنید که تمرکزتان پراکنده شده و نمی‌توانید به افکارتان  نظم‌وترتیب بدهید، با یک مدیتیشن کوتاه می‌توانید به آرام کردن افکارتان کمک کنید و به شفافیت دست یابید. بسیاری از افراد موفق از مدیتیشن استفاده می‌کنند و خواهید دید که چقدر مؤثر است. وقتی ذهنتان را آرام می‌کنید، می‌توانید گفت‌وگوهای درونی مزاحم را ساکت کنید و تمرکزتان را بهتر کنید. با ۵ دقیقه مدیتیشن می‌توانید افکارتان را سازمان‌دهی کنید و توجه‌تان را به کار افزایش بدهید.

مطالعات نشان می‌دهد که مدیتیشن تمرکز را بهتر می‌کند. در تحقیقاتی که نتایج آن در ژورنال نوروساینس در سال ۲۰۱۲ منتشر شده، دریافتند کسانی که در تمرکز دائمی هستند فعالیت مغزشان کنترل بهتری بر حفظ تمرکز دارند.

در مقاله‌ای با عنوان «تأثیر مدیتیشن آگاهانه بر چندوظیفه‌ای بودن در یک محیط پراسترس مملؤ از اطلاعات» کسانی که آموزش مدیتیشن دیده بودند بیشتر متمرکز می‌ماندند و کمتر از یک وظیفه به یک وظیفه می‌پریدند و تمرکزشان کمتر در کار پخش شده بود و زمان بیشتری بر هر وظیفه صرف می‌کردند. این دو مقاله مشتی از خروار مقالاتی است که ارتباط افزایش بهره‌وری را با مدیتیشن نشان می‌دهد.

دوم) فناوری

بعضی از سرگرمی‌ها هستند که تمرکز را افزایش می‌دهند مانند اصوات طول موج مغز و با شنیدن آ‌نها با هدفون می‌توانید تمرکزتان را بالا ببرید. به‌علاوه می‌توانید مزاحمت‌های خارجی را ازبین ببرید و تمرکزتان را بر یک وظیفه بیشتر کنید. با مطالعۀ تأثیرات فرکانس‌های مختلف اصوات و تأثیر آن بر مغز ابزاری را ساختند که امواج مغز را به سطح مطلوبی می‌رساند. وضعیت‌های مختلف مغز را امتحان کرده‌اند مانند: تمرکز، آرامش، و خواب. با انتخاب اصوات مربوط‌به تمرکز می‌توانید مغز خود را متمرکز نگاه دارید. سریع متمرکزتان می‌کنند و بسته‌به میزان نیازتان به تمرکز می‌توانید از آن استفاده کنید.

در دانشکدۀ پزشکی دانشگاه Northwestern آموزشی در این خصوص انجام شده که در ژورنال نورساینس منتشر شده است.

در تحقیق دیگری با عنوان «بررسی جامع اثرات روان‌شناختی سرگرمی‌های اصوات موج مغز»  شواهد اولیه نشان می‌دهد که صدای امواج مغزی یک ابزار درمانی مؤثر است.

سوم) شریک مسئول

گاهی نیاز است که یک موعد تحویل به خودتان تحمیل کنید تا تمرکزتان را حفظ کند. اگر متعهد به تکمیل چیزی شوید، یک محرک درونی دارید که شما را به تکمیل آن تعهد وامی‌دارد. یک شریک مسئول داشته باشید که به او متعهد شوید و موعد تحویلی تعیین کنید که انگیزه متمرکز ماندن بر وظیفه را ایجاد می‌کند. مثلاً به او بگویید یک پیش‌نویس از ارائه‌ را تا ساعت ۳ بعدازظهر می‌فرستم. به این صورت در خود حس تعهد ایجاد می‌کنید. این شریک مسئول انگیزه‌های شما را می‌داند. این تعهد به او ربطی ندارد به موعد تحویل شما ربط دارد و اینکه چطور با اعلام آن به او، خودتان را متمرکز نگاه می‌دارید. به این طریق، به دلیل تعهدتان کار را جدی می‌گیرید.

چهار) تغییر محیط

اگر کاری که باید تحویل بدهید گیر کند، گاهی رفتن به محل دیگری برای ادامۀ کار به شما کمک می‌کند. انتخاب یک محل با کمترین مزاحمت‌ها ضروری است. رفتن به کافی‌شاپ محبوبتان، جایی که دوستانتان را ملاقات می‌کنید، ایدۀ خوبی نیست؛ مطمئن شوید جایی را انتخاب کنید که کسی حواستان را پرت نمی‌کند. با تغییر محیط می‌توانید تمرکزتان را حفظ کنید و کار انجام‌شده را ادامه بدهید.

پنج) برطرفی انسداد

چه انسدادهای فیزیکی و چه انسدادهای روانی را برطرف کنید. با تمیز کردن میزکارتان می‌توانید یک وضعیت روانی آرام‌تری داشته باشید و سردرگمی خودتان را برطرف کنید و تمرکزتان را حفظ کنید. به‌علاوه نوشتن لیستی از تمام کارهایی که باید انجام بدهید به شما کمک می‌کند. با این کار در ذهنتان از یک کار به کار دیگر نمی‌پرید و تمرکزتان را به کاری که در دست دارید معطوف می‌کنید. از تختۀ کانبان یا Kanban Board استفاده کنید و وظایفتان را بر آن قرار دهید. به‌علاوه می‌توانید سه وظیفه را که باید تا آخر روز تمام کنید بر یک قطعه‌کاغذ بنویسید و کنار خود قرار بدهید و فراموش نکنید که هدف اصلی امروز شما چه بود، فقط یکی را انتخاب کنید و به دیگری بروید. افکاری که باید بر آن‌ها تمرکز کنید، به‌هم‌ریخته نباشند.

با این پنج راه می‌توانید تمرکز خود را قوی کنید. دیگر عوامل ناشی از سبک زندگی به همین میزان برای کارکرد بهینۀ مغز اهمیت دارد اما این پنج راه برای تقویت سریع تمرکز اثربخش‌اند. اگر شما از روش‌های دیگری برای تقویت تمرکزتان استفاده می‌کنید نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا