آموزشدفتر مدیریت پروژهکنترل و مدیریت پروژهمطالب ویژه

هفت مدرک مرتبط با Agile برای ارتقای حرفه‌ی مدیریت پروژه

 روش چابک (اجایل) چهره توسعۀ نرم‌افزار و مدیریت پروژه را دگرگون ساخته و تقاضا را برای متخصصینی که دانش و تجربه‌ی چابک را دارند افزایش داده است. در ادامه هفت گواهی چابک برای محک دانش مدیران چابک معرفی می‌شود.

به موجب اجایل، تقاضا برای متخصصین فنّاوری اطلاعاتی که درک درستی از این روش و روش‌های کیفی مرتبط با آن _ لین (Lean)، اسکرام (Scrum)، کنبان (Kanban) و اِسکِیلد اجایل (چابک مقیاسی) (Scaled Agile) یا SAFe _ در سطح سازمانی دارند افزایش یافته است (کانبان، لین و اسکرام را در خط دید مقایسه کنید). روش چابک که بر کارکرد میان‌تیمی و همکاری برای تصاعد و تکرار انعطاف‌پذیر در پروژه‌ها تأکید دارد، در حال حاضر در سازمان‌های بسیاری به کار برده می‌شوند و چند گواهی برای محک و آزمون دانش و خبرگی متخصصین IT وجود دارد. در ادامه  هفت گواهی مرتبط با چابک برای اثبات دانش و توانایی عملی به‌کارگیرندگان چابک و ارتقای حرفۀ آن‌ها به سطحی بالاتر ارائه می‌شوند.

PMI-ACP

مدرک Agile Certificate Practitioner_ACP (به‌کارگیرنده‌ی گواهی چابک) از مؤسسه مدیریت پروژه (PMI) برای متخصصین مدیریت پروژه‌ای است که سازمان‌های آن‌ها در حال حاضر از روش‌های چابک استفاده می‌کنند یا به روش‌های چابک انتقال می‌یابند. می‌توان اطمینان داشت که دارندگان گواهی PMI-ACP تجربه واقعی در مدیریت پروژه‌های چابک دارند و با بسیاری از مجموعه‌های فرعی روش‌ چابک آشنا هستند، ازجمله اسکرام (Scrum)، کنبان (Kanban)، لین (Lean) و غیره. دارندگان این گواهی باید ۳۰ واحد توسعه حرفه‌ای (PDU) را هر سه سال گذرانده باشند.

هزینه: آزمون PMI-ACP برای تمام افراد عضو و غیرِ عضو در فرمت کاغذی و رایانه‌ای (با هزینه ۳۸۵ دلار برای اعضای آزمون کاغذی و ۴۹۵ دلار برای آزمون رایانه‌ای افراد غیرعضو در PMI) برگزار می‌شود.

APMG بین‌المللی

APMG بین‌المللی یک سازمان جهانی تصدیق گواهی است که چند گواهی مدیریت پروژه چابک نیز ارائه می‌دهد. هدف، محک توانایی مدیران پروژه برای تحویل پروژه‌های چابک در سازمان‌هایی است که به استاندارد بودن، سختگیری و شناخته‌شدن در چارچوب چابک نیاز دارند. APMG بین‌المللی گواهی‌هایی را در مدیریت برنامه چابک (Agile program management) و مدیریت پروژه چابک (Agile project management) و همین‌طور گواهی‌هایی برای به‌کارگیرندگان روش توسعه‌های سیستم‌های پویا (Dynamic Systems Development Method (DSDM)مدیریت پروژه چابک و چارچوب تحویلی مستقل از فروشنده دارد.

هزینه: برحسب امتحان متغیر است، از ۲۱۸ فرانک برای امتحان موسسه مدیریت پروژه چابک تا ۳۳۰ فرانک برای امتحان به‌کارگیرندگان مدیریت پروژه چابک.

گواهی Strategyex (کارشناسی یا فوق‌دیپلمِ) چابک

شرکت آموزشی آنلاین TwentyEighty Strategy Execution همراه با دانشگاه جورج واشنگتن گواهی کارشناسی و فوق‌دیپلم در روش‌های اجایل ارائه می‌دهد. برای مدرک فوق‌دیپلم نیاز به گذراندن سه دوره در دو سال است که در آن تأکید بر مهارت‌ها و دانش اجایل شما است. سطح کارشناسی نیاز به گذراندن ۷ دوره در طی چهار سال دارد تا مهارت خود را در موضوع و روش‌شناسی اثبات کنید. فقط دارندگان مدرک کارشناسی اجازه دارند که عنوان شغلی را در معرفی اسم خود به کار ببرند. TwentyEighty دوره‌های منفردی را برای مدیریت محصول و پروژه چابک، تخمین و برنامه‌ریزی و نیازمندی‌های چابک نیز ارائه می‌دهد.

هزینه: دوره‌های منفرد مانند روش‌های چابک برای مالکان محصول (Agile Practices for Product Owners) و تحویل پروژه‌های چابک با اسکرام (Delivering Agile Projects with Scrum)  ۱٫۶۴۵ دلار است.

کنسرسیوم بین‌المللی اجایل (ICAgile)

کنسرسیوم بین‌المللی چابک یک آژانس تصدیق‌ گواهی مستقل است که گواهی‌های چابک فراگیری را ارائه می‌دهد که برای روش‌های کیفی چابک مانند اسکرام، eXtreme Programming (XP) و Kanban و غیره، نقش‌های تخصصی فراهم می‌کند.

سه سطح گواهی برای آزمون و ارزیابی فراگیری دانش و صلاحیت فرد در چابک دارد: کارشناسی، تخصصی و حرفه‌ای.

هزینه: ۶۰ دلار هزینه ثبت‌نام برای گواهی.

موسسه گواهی چابک (Agile Certification Institute)

موسسه گواهی چابک یک گروه استانداردهای چابک است که بر تمام جنبه‌های مرتبط با به‌کارگیری اجایل سازمانی متمرکز است نه‌ فقط بر توسعه نرم‌افزار. ACI تعداد زیادی گواهی و اعتبارنامه‌های چابک ارائه می‌دهد که هدف آن‌ها پوشش مدیریت سازمانی پروژه و محصول چابک و مدیریت استعداد چابک و پرورش استعداد و پیشرفت فرایند چابک است. علاوه بر گواهی‌های چابک سازمانی، برای سایر ابزار کیفی مرتبط با چابک مثل Lean، Kanban و Scrum در سطوح فوق‌دیپلم، به‌کارگیرندگی (Practitionerکارشناسی و مالک، گواهی‌هایی ارائه می‌شوند.

هزینه: هر دوره ۹۹ دلار.

آکادمی Scaled Agile

هم‌زمان با اینکه چابک به سازمان‌های بزرگ‌تر وارد می‌شود، نیاز به متخصصین چابک که از مهارت‌های قابل‌اثبات و دانش برای سنجش این چارچوب برخوردارند ضرورت می‌یابد. The Scaled Agile Framework (SAFe) (چارچوب چابک مقیاسی) موسسه‌ای است که با موفقیت به توسعه‌های Agile/Lean در سازمان‌های بزرگ نرم‌افزاری می‌پردازد.

بررسی چارچوب‌های مقیاس‌گذاری چابک ازجمله SAFe و Scaled Agile را در خط دید مطالعه کنید.

آکادمی Scaled Agile پنج گواهی برای تصدیق دانش و تجربه افراد با SAFe ارائه می‌دهد:

آموزش مشاور برنامه (Program Consultant Trainer)، مشاور برنامه (SAFe Program Consultant) و اجایل‌کار (SAFe Agilist)، به‌کارگیرنده‌ی (SAFe Practitioner) و مالک محصول/مدیر محصول (SAFe Product Manager/Product Owner).

هزینه: ۹۹۵ دلار برای هر دوره، اولین امتحان رایگان است. بعد از دریافت گواهی، هزینه ثبت‌نام سالانه ۱۰۰ دلار است.

Scrum Alliance

اسکرام یک چارچوب پیشرو در روش چابک است خصوصاً برای توسعه نرم‌افزار. Scrum Alliance یک سازمان عضوگیری پیشرو است که مأموریت آن گسترش به‌کارگیری و افزایش اثربخشی اسکرام است. Scrum Alliance  شش گواهی اسکرام برای متخصصین توسعه نرم‌افزار ارائه می‌دهد:

کارشناس گواهی‌دار اسکرام (Certified Scrum Master)، مالک گواهی‌دار محصول اسکرام (Certified Scrum Product Owner)، توسعه‌دهنده‌ی گواهی‌دار اسکرام (Certified Scrum Developer)، آموزش‌دهنده‌ی گواهی‌دار اسکرام (Certified Scrum Trainer)، مربی گواهی‌دار اسکرام (Certified Scrum Coach) و متخصص گواهی‌دار اسکرام (Certified Scrum Professional).

هزینه: هر دوره ۱۵۴۷ دلار؛ بعد از دریافت گواهی، هزینه تمدید سالانه ۲۵۰ دلار است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا